Kolagen do picia
Kolagen do picia

Fibroblasty - podstawowe właściwościFibroblasty to jeden z głównych rodzajów komórek skóry właściwiej, które odpowiedzialne są za syntezę kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Należą do struktur, które odpowiadają za elastyczność oraz wytrzymałość naskórka. Jakie inne funkcje spełniają fibroblasty oraz w jaki sposób można spowolnić proces starzenia się skóry?

Czym są fibroblasty?

Fibroblasty zaliczają się do grupy najliczniejszych komórek tkanki łącznej. Wywodzą się z mezodermy, a więc środkowej warstwy komórek zarodka. Stanowią podstawowy element budowy skóry właściwiej, która znajduje się tuż pod naskórkiem. Do ich najważniejszych funkcji zalicza się:

  • produkcję kwasu hialuronowego
  • wydzielanie enzymów (stromelizyna i kolagenazy)
  • syntezę proteoglikanów istoty podstawowej skóry
  • produkcję włókna istoty międzykomórkowej

Nie można pominąć również faktu, że fibroblasty uczestniczą w syntezie elastyny, kwasu hialuronowego oraz kolagenu, które odgrywają kluczowe znaczenie w budowie skóry. Zarówno włókna kolagenowe, jak i elastynowe, tworzą dla skóry pewnego rodzaju rusztowanie. Sprawia ono, że skóra staje się zwarta i jednocześnie bardziej elastyczna. Z kolei obecność kwasu hialuronowego wiąże w skórze wodę, zapewniając jej odpowiedni poziom nawilżenia.

Należy zaznaczyć, że fibroblasty wraz z upływem czasu stają się coraz mniej aktywne, co jednocześnie negatywnie wpływa na wygląd skóry. Wraz ze zmniejszeniem ich funkcji osłabia się również proces odnowy komórkowej. Ponadto zanikają funkcje metaboliczne oraz replikacyjne (proces powielania DNA w wyniku którego z jednej cząstki łańcucha DNA powstają dwie takie same kopie).

Wszystko to sprawia, że jakość oraz ilość kwasu hialuronowego znacznie spada, w wyniku czego skóra traci swą elastyczność, gładkość oraz poziom nawilżenia.

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Jak wiadomo fibroblasty, tak jak inne struktury skóry, wraz z upływem czasu tracą swoje właściwości. W związku z tym aby jak najdłużej cieszyć się zdrową i dobrze wyglądającą skórą warto pobudzać komórki do syntezy kolagenu i elastyny.

W tym celu warto prowadzić dobrze zbilansowaną dietę. Dostarczy ona organizmowi odpowiednich składników odżywczych, do których zalicza się witaminy i minerały. Związki te bowiem uczestniczą m.in. w procesach enzymatycznych oraz w procesach produkcji kolagenu i elastyny. Jednym z kluczowych związków jest właśnie witamina C. Działa ona bowiem na 3 różnych płaszczyznach. Przede wszystkim pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu. Spowalnia także proces produkcji elastyny, dzięki czemu przyspiesza usuwanie tego białka z organizmu. Aktywuje  również enzymy, które warunkują stabilizowanie i krzyżowanie się włókien kolagenowych.

Ponadto istotny jest również wapń, który wspomaga działanie fibroblastów. Obecny jest między innymi w owocach cytrusowych, burakach oraz fasoli.

Inną metodą mającą na celu pobudzenie aktywności fibroblastów są także zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Ich zadaniem jest podawanie w głąb skóry substancji odżywczych. Związki te stosowane są m.in. podczas zabiegu taki jak mezoterapia igłowa, mezoterapia bezigłowa czy w zabiegach wykorzystujących działanie lasera ablacyjnego.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami