Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 12 października 2022

Orzechy koli - właściwości leczniczeOrzechy koli to produkt, który pozyskuje się z rośliny kola. Niewątpliwie związane są one z bardzo popularnym napojem na świecie, czyli z colą. Oprócz właściwości spożywczych wykazują także działanie lecznicze m.in. regulują procesy trawienne. Jakie inne działanie mogą wykazywać oraz co w sobie kryją? Poznajmy bliżej cenne właściwości orzechów koli.

Orzechy koli – czym dokładnie są?

Cola nitida (czyli kola błyszcząca) to drzewo, które stale utrzymuje barwę zieloną i rośnie zwykle w klimatach tropikalnych. Owoce tego drzewa posiadają kilka nasion, które noszą nazwę orzechów nitida. Od wielu lat wykorzystywane były one przez mieszkańców Afryki do żucia w celu redukcji zmęczenia fizycznego i psychicznego.

Orzechy koli – właściwości lecznicze

Wyciąg z orzechów kola wykazuje działanie pobudzające na korę mózgową, a także ośrodek oddechowy i naczyniowy. Ponadto rozszerza on naczynia mózgowe oraz nerkowe, a zwęża naczynia brzuszne. Oznacza to, że wyciąg z orzechów koli kieruje przepływ krwi z jamy brzusznej do skóry, mięśni oraz mózgu, co zwiększa wydolność intelektualną i fizyczną organizmu. Dzięki temu układ mięśniowy staje się bardziej ukrwiony i przez to szybszy do reakcji.

Ekstrakt pozyskiwany z orzechów koli przyspiesza również procesy metaboliczne. Narządy wewnętrzne posiadają większą wydolność, szybciej i wydajniej pracują. Ponadto pobudza on przemianę materii oraz wzmaga produkcję soków żołądkowych, przez co zmniejszony zostaje apetyt. Poprzez takie działanie ekstrakt z orzechów koli wspomaga procesy odchudzania.

Dodatkowo orzechy koli wspomagają usuwanie nadmiaru wody z organizmu, co w znacznej mierze odpowiedzialne jest za problemy z masą ciała. Tego rodzaju orzechy posiadają dodatkową, jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Skutecznie spalają tankę tłuszczową. Do tego celu wykorzystuje się suszone, całe lub rozgniecione, obrane z łupin nasiona koli. Związki tam zawarte, zwłaszcza antyoksydanty powodują, że procesy metaboliczne w organizmie zachodzą znacznie szybciej. Żucie orzechów koli zaleca się w przypadku chęci zmniejszenia uczucia głodu. Ponadto tego rodzaju spożywanie pomocne jest też w zatruciu alkoholowym, kacu oraz biegunce.

Orzechy koli – skład

Do składników orzechów koli zaliczamy takie substancje jak:

Dzięki tak bogatemu składowi włączenie orzeszków koli do swojej diety powoduje m.in. zwiększenie temperatury ciała, zmniejszenie apetytu, zwiększenie wydajności i poprawa pracy mięśni i wiele innych pożądanych działań.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Odebunmi E., Oluwaniyi O., Awolola G., Adediji O., Proximate and nutritional composition of kola nut (Cola
    nitida), bitter cola (Garcinia cola) and alligator pepper (Afromomum melegueta), African Journal of Biotechnology, 8/2009.
  2. Adelusi A., Ogunwolu Q., Ugwu C., Kolanut consumption, its benefits and side effects, 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami