Kolagen do picia
Kolagen do picia

Skrobia - co warto o niej wiedzieć?Skrobia stanowi doskonałe źródło energii i błonnika, który wspomaga regulację procesu trawiennego. Znaleźć ją można wyłącznie w produktach roślinnych, gdzie pełni funkcję magazynującą. Jakie właściwości wykazuje skrobia, co stanowi jej największe źródło oraz jakie występują jej rodzaje?

Co to jest skrobia?

Skrobia to wielocukier (polisacharyd), w którego skład wchodzi amyloza (posiada niską masę cząsteczkową) i amylopektyny (o zdecydowanie większej masie cząsteczkowej), zawierające reszty glukozowe. Frakcja ta odpowiedzialna jest w dużym stopniu za właściwości fizykochemiczne skrobi. Stanowi ona aż 65-90% jej ogólnej masy. Wyróżnia się kilka rodzajów skrobi:

  • kukurydziana;
  • ziemniaczana;
  • ryżowa;
  • pszenna;
  • modyfikowana.

Czysta postać skrobi to biała, krystaliczna substancja nie posiadająca wyrazistego smaku ani zapachu. Jest nierozpuszczalna w wodzie, ani w żaden sposób nie zmienia swojej formy. Natomiast po zmieszaniu jej z gorącą wodą tworzy postać tzw. kleiku skrobiowego nazywanego powszechnie krochmalem.

Działanie skrobi

Proces trawienia skrobi zaczyna się już w jamie ustnej, a to za sprawą enzymów trawiennych występujących w ślinie. Kiedy już przedostanie się do jelit, tam przekształca się w glukozę, a następnie trafia do krwiobiegu.

Skrobia, która poddawana jest działaniu wysokiej temperaturze, a więc kiedy ulega procesowi sklejania, staje się czystą energią dla naszego organizmu. W przypadku kiedy cząsteczki skrobi nie skleją się, wówczas enzymy trawienne w układzie pokarmowym nie będą potrafiły ich „rozłożyć”. Mamy wtedy do czynienia z tzw. skrobią oporną. Mimo to, z jej obecności na pewno skorzystają jelita, bowiem przekształca się ona w błonnik pokarmowy. W związku z tym wymiata z przewodu pokarmowego zbędne produkty przemiany materii, odżywia bakterie jelitowe, zmniejsza poziom cholesterolu, reguluje poziom cukru we krwi, a także zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych układu pokarmowego (szczególnie jelit).

Występowanie skrobi w danych produktach powoduje, że witaminy i minerały w większym stopniu stają się przyswajalne. Należy zaznaczyć, że kwas masłowy, który powstaje na skutek fermentacji skrobi, obniża pH treści pokarmowej znajdującej się w jelitach.

Źródła skrobi

Z racji tego, że skrobia to polisacharyd roślinny, znajduje się jedynie w produktach pochodzenia roślinnego, tj. ziarna zbóż, ziemniaki, makarony, ryż, ale również banany czy fasola. Skrobia pochodząca z ziemniaków jest jednym z najbardziej cennych jej źródeł, ponieważ są one produktem zróżnicowanym pod kątem właściwości fizykochemicznych.

Jakie zastosowanie ma skrobia?

W przemyśle spożywczym najczęściej wykorzystuje się skrobię ziemniaczaną, która połączona z ciepłą wodą tworzy tzw. kleik skrobiowy. Stosuje się ją m.in. do produkcji miodu oraz syropu ziemniaczanego, z kolei jej właściwości żelujące wykorzystuje się jako składnik stabilizujący, składnik deserów (kisielu, budyniu, galaretek), oraz jako zagęszczacz.

Mimo, że skrobia na dużą skalę znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, to coraz większe jej ilości wykorzystuje się również w przemyśle farmaceutycznym. Tworzy się z niej m.in. otoczki leków. Ponadto stosuje się ją w przemyśle włókienniczym, kosmetycznym, a także papierniczym.

Podsumowanie

Skrobia stanowi bardzo dobre źródło czystej energii. W związku z tym produkty, które są w nią bogate powinny stanowić podstawowy składnik naszej codziennej diety. Szerokie zastosowanie skrobi, a także wysoka uniwersalność jej wykorzystania sprawia, że staje się ona cennym surowcem o wielu możliwościach.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Juszczak L., Pietrzyk S., Fortuna T., (i inni), Wybrane właściwości fizykochemiczne skrobi ziemniaczanej o różnym stopniu utlenienia, Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, 272/2014.
  2. Zgoda M., Kołodziejczyk M., Nachajski M., Skrobia i jej pochodne jako substancje pomocnicze w technologii doustnej i parenteralnej postaci produktu farmaceutycznego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
  3. Pobereżny J., Wszelaczyńska E., Wichrowska D., (i inni), Właściwości skrobi decydujące o wartości technologicznej ziemniaka, Inżynieria i Aparatura Chemiczna, 5/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami