Jesienna wyprzedaż
Jesienna wyprzedaż

Aktualizacja: 31 maja 2021

Kolagen naturalny – wszechstronna substancjaPowszechne traktowanie kolagenu jako najbardziej wszechstronnej substancji jest trochę skrótem myślowym. Tak naprawdę kolagen naturalny to rodzina białek o podobnej budowie – co najmniej kilkanaście typów działających w różnych miejscach i postaciach.

Kolagen czy kolageny?

Mimo że poszczególne typy kolagenów nie różnią się od siebie w znaczący sposób, organizm potrafi te cząsteczki rozróżnić. Z tego wynikają daleko idące konsekwencje, bo okazuje się, że pewne typu kolagenu spotyka się wyłącznie w chrząstkach. Inne tylko w skórze, a są takie, które występują jedynie w niektórych typach tkanki nabłonkowej albo łącznej. Tym, co łączy wszystkie typy kolagenów, jest duża elastyczność lub – w zależności od zastosowania – odporność na odkształcenia. Choć z fizycznego punktu widzenia to ta sama własność, tylko inaczej nazwana.

Fakt, że powszechnie mówi się o wszystkich tych związkach, używając tylko zbiorczej nazwy „kolagen” wynika z tego, iż najczęściej w suplementacji wykorzystuje się mieszanki różnych typów kolagenu. Ma to sens tym bardziej, że taki suplement i tak zostanie strawiony, a poszczególne aminokwasy trafią do komórek i tam zostaną odtworzone konkretne cząsteczki o ściśle określonej budowie. Więc przyjmując tylko jeden suplement, jednocześnie dostarcza się kolagen naturalny stawom, ścięgnom, więzadłom, skórze itd.

Kolagen naturalny w suplementach

Skoro już o suplementach mowa – ich wybór jest trudny. Większość tanich suplementów to mieszanka różnych białek, które przypominają kolagen naturalny, ale niekoniecznie są z nim identyczne. To zmniejsza przyswajalność, a także negatywnie wpływa na możliwość uzupełnienia w ten sposób deficytów. Im bardziej precyzyjnie dobrany typ kolagenu w suplemencie, tym ściślej można przewidzieć jakie efekty da się dzięki niemu uzyskać. Dlatego też w sprzedaży znajdują się suplementy kolagenowe „na skórę” albo „na stawy”. To kolagen i to kolagen, ale subtelne różnice w składzie aminokwasowym białek w pewien sposób określają, gdzie dany składnik będzie najefektywniej wykorzystywany.


Kolagen na skórę i stawy bioalgi


Co ważne – kolageny w suplementach zwykle charakteryzują się dużą czystością. Oczywiście dopuszczalne są mieszanki kolagenów różnych typów. Enzymom trawiennym nie robi to żadnej różnicy. Ale najczęściej są to typy o niemal identycznym składzie, bo przy syntezie kolagenu typu II powstaje kilka procent kolagenu typu VI itd. Taka różnorodność nie jest szkodliwa, ale należy wziąć pod uwagę, że jeśli w mieszance pojawia się zbyt dużo różnych białek, któreś z nich będą odtwarzane z większą, a inne z mniejszą skutecznością. Więc w odmiennym stopniu poszczególne suplementy będą pomocne w konkretnych dolegliwościach.

Skąd się bierze wszechstronność kolagenu?

Rodzina białek kolagenowych jest bardzo konserwatywna. Ludzkie białka od mysich czy żabich prawie się nie różnią, a więc są to ewolucyjnie stare cząsteczki. Ich wszechstronność wynika właśnie z wieku. Poprzez drobne modyfikacje ewolucja znajdowała im coraz to nowe zastosowania. Dlatego dziś są to jedne z najbardziej powszechnych w przyrodzie białek. Dzięki temu między innymi tak łatwo i skutecznie można kolagen naturalny suplementować.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry ...
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, Nowiny Lekarskie, 3/2010.
  2. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 12/2019.
  3. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 1/2012.
  4. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami