Aktualizacja: 18 kwietnia 2018

Jak parzyć kawę?Kawa stanowi jeden z najbardziej popularnych napojów pobudzających. Jednak, aby cieszyć się jej bogatym smakiem i aromatem o poranku, warto zwrócić szczególną uwagę na sposób przygotowania. Jak parzyć kawę we właściwy sposób? Oto wskazówki.

Jak parzyć kawę?

Zarówno w przypadku przyrządzania herbaty jak i kawy należy zachować pewne zasady. Potrzebna jest do tego przegotowana, ale nie wrząca woda (około 90 stopni Celsjusza), dobra jakość ziaren kawy, odpowiednia grubość ich zmielenia oraz miękka woda. Wybór parzenia kawy jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od tego jak mocny napar kawy lubimy. Mitem jest, że należy posiadać wysokiej klasy ekspres ciśnieniowy, aby napić się dobrego espresso. Można oczywiście korzystać z różnych metod parzenia kawy oraz z różnych rodzajów ziaren, aby znaleźć ulubiony smak i aromat tego napoju.

Jeśli jednak jesteś fanem mocnych, intensywnych naparów zaleca się parzenie kawy w kawiarce. Być może ilość przygotowanej w ten sposób kawy nie jest wielka, ale za to intensywność przyjemna i wyraźnie pobudzająca. Z kolei osoby, które stawiają na delikatne napary mogą wybierać różne metody m.in. za pomocą chemexa lub drippera. Te dwie metody pozwalają otrzymać głęboki, ale jednocześnie lekki aromat kawy. Ponadto łatwa obsługa tego rodzaju urządzeń pozwala w szybki sposób przygotować napar bez zbędnego hałasu i bałaganu. Główną zasadą w przygotowywaniu kawy jest to, że te bardziej kwasowe należy parzyć w niższej temperaturze. Z kolei te o aromacie czekoladowo-orzechowym w temperaturze wyższej.

Kawa parzona jedną z wyżej wymienionych metod posiada dużo większą moc niż tradycyjna zalewajka. Wszystko dlatego, że jej fusy posiadają dłuższy kontakt z naparem, więc więcej uwalnia się do niego polifenoli. A im więcej polifenoli w naparze tym moc kofeiny zmniejsza się.

Czy wiesz kiedy powinno spożywać się kawę? Jeśli nie, to koniecznie zajrzyj do naszego artykułu: Kiedy najlepiej pić kawę?

Kawa a dodatki

Dodatek do kawy w postaci mleka również posiada wpływ na jej właściwości. Dzieje się tak dlatego, że kofeina łączy się z białkami mleka, w wyniku czego wolniej wchłania się do organizmu. Natomiast jej moc działania rozłożona jest na dłuższy czas. To właśnie dlatego słusznie wydaje nam się, że kawa z dodatkiem mleka pobudza słabiej niż kawa czarna wykonana z tej samej ilości ziarna.

Pijesz dużo kawy? Pij więcej wody!

Duże ilości spożywanej kofeiny są powodem szybkiej utraty wody z organizmu. Może to przyczyniać się m.in. do skurczów mięśni, drgania powiek, nadciśnienia, zaburzenia pracy serca, układu trawiennego oraz układu nerwowego. W sytuacji kiedy jesteśmy fanami tego typu napojów, warto włączyć do swojej diety zwiększoną ilość wypijanej wody. Najlepiej mineralnej, wówczas dostarczymy organizmowi wartościowych minerałów oraz nie dopuszczamy do odwodnienia organizmu.

Żeń-szeń i guarana
Połączenie żeń-szenia i guarany sprawiło, że otrzymaliśmy produkt, którego składniki uzupełniają swoje działanie. Dzięki temu znacznie lepiej wspierają organizm ...
Zobacz tutaj ...