Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 29 kwietnia 2022

Aletris farinosaAletris farinosa (inne nazwy to korzeń jednorożca lub biała trawa) jest rośliną występującą powszechnie na terenach Stanów Zjednoczonych. To mało rozpowszechniony, popularny jedynie w określonych grupach ludności ziołowy suplement diety, stosowany przede wszystkim przy zaburzeniach układu rozrodczego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Charakterystyka białej trawy

Korzeń jednorożca wzbudza ogromne sensacje, ponieważ jest to roślina, która zniknęła z powierzchni ziemi na ponad 130 lat. Dopiero stosunkowo niedawno znaleziono około 300 kwitnących łodyg na terenie stanu Maine w Ameryce, po czym roślina zaczęła się rozprzestrzeniać dalej. Aletris farinosa jest niezwykle wybredną rośliną, jeśli chodzi o stanowisko. Lubi bowiem wilgotne pola, mocno nasłonecznione i z niewielką ilością gleby. Przeważnie przylega do luźnego i wilgotnego piasku swoimi płytkimi korzeniami. To zioło, które wciąż dopiero poznajemy.

Aletris farinosa – właściwości

Korzeń jednorożca jest naturalnym środkiem moczopędnym. Pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, dlatego można go suplementować podczas detoksykacji organizmu oraz odchudzania się. Nada się dla osób, które chcą poprawić kondycję i funkcjonowanie nerek. Najbardziej znaną właściwością rośliny jest wspieranie układu rozrodczego u osób obu płci. Korzeń jednorożca stosuje się więc w leczeniu zaburzeń erekcji i bezpłodności. W przypadku kobiet jego spożycie potrafi uregulować cykl miesiączkowy oraz sprawić, że przechodzenie okresu nie będzie tak bolesne i dyskomfortowe. Z kolei odnosząc się do menopauzy, korzeń jednorożca łagodzi uderzenia gorąca, nocne poty czy wahania nastroju.

Dodatkowo aletris farinosa pomaga przy niestrawności i problemach układu pokarmowego, w tym także braku apetytu. Udowodniono, że aletris farinosa łagodzi bóle głowy i pomaga leczyć depresję. Regularna jego suplementacja wspiera dobre samopoczucie i zmniejsza częstotliwość wahań nastroju. Istnieją przesłanki, że korzeń jednorożca zmniejsza ryzyko poronienia, choć ze względów bezpieczeństwa każda kobieta ciężarna chcąca rozpocząć suplementację nim powinna skonsultować się ze swoim ginekologiem.

Przed wieloma laty korzeń jednorożca stosowano celem pozbycia się z organizmu pasożytów. Współcześnie nie ma żadnych źródeł potwierdzających działanie przeciwpasożytnicze rośliny. Jednak z pewnością jej suplementacja nie zaszkodzi i nie wpłynie negatywnie na przebieg leczenia chorób pasożytniczych. Może bowiem łagodzić wiele dolegliwości żołądkowo-jelitowych, które mają miejsce przy zakażeniach pasożytniczych.

Aletris farinosa – skutki uboczne

Jak w przypadku wszystkich ziół, tak i tutaj sporadycznie mogą pojawić się skutki uboczne. Zwykle mają łagodny przebieg i ustępują po przerwaniu suplementacji. Są to:

Korzeń jednorożca może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, dlatego osoby leczone farmakologicznie powinny skonsultować się ze swoim lekarzem.

Polecane produkty

Omega 3 - czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Jest on pozyskiwany z rośliny o nazwie Perilla frutescens.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Lewkowicz-Mosiej T., Rośliny lecznicze – leksykon, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2012.
  2. Recovery Strategy for the Colicroot (Aletris farinosa) in Canada, 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami