Kolagen do picia
Kolagen do picia

Ból głowyBól głowy jest dolegliwością stosunkowo częstą – większość osób przynajmniej raz w życiu doświadczyła tego uczucia. Etiologia może być różna, dlatego niekiedy zdiagnozowanie pierwotnej przyczyny dolegliwości wymaga wszechstronnej obserwacji i przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem.

Ból głowy – przyczyny

Do popularnych przyczyn bólów głowy,zarówno migrenowych, przewlekłych, jak i chwilowych, zalicza się:

  • wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych mózgu lub nadciśnienie tętnicze;
  • nadużycie niektórych leków;
  • nadużywanie alkoholu, kofeiny i innych używek;
  • przewlekły stres;
  • gwałtowne zmiany pogody;
  • długotrwałe korzystanie z komputera, telefonu czy telewizji;
  • zbyt długi lub zbyt krótki sen;
  • wahania poziomu hormonów;
  • stosowanie niektórych leków hormonalnych (antykoncepcyjnych);
  • brak odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Udowodniono także, że ból głowy często towarzyszy niektórym chorobom, jak np. otyłość czy cukrzyca. Jeśli pacjent cierpi na przewlekłe bóle należy wykonać podstawowe badania diagnostyczne pod kątem właśnie tych chorób. W związku z tym należy zwrócić uwagę na fakt, że bóle głowy mogą powodować:

Codzienny ból głowy jest zjawiskiem częstym i według najnowszych badań może dotyczyć nawet 5% populacji. Znacznie częściej dolegliwość występuje u osób zamieszkujących kraje wysoko rozwinięte.

Ból głowy – objawy

Ból głowy może przejawiać się na wiele sposobów. Może obejmować umiarkowany ból zlokalizowany w całej głowie lub wyłącznie skronie czy tyłogłowie. Może także być pulsujący, tępy lub pojawiać się falowo. Przewlekły ból głowy diagnozuje się wówczas, gdy występuje częściej niż 15 razy w miesiącu od co najmniej 3 miesięcy. Jednocześnie jego czas trwania wynosi więcej niż 4 godziny na dobę. Warto wspomnieć, że migrenie i bólom głowy może towarzyszyć osłabienie, niechęć do aktywności, senność, nudności, wymioty, drażliwość, a nawet depresja. Ponadto osoba dotknięta schorzeniem wykazuje zaburzenia wegetatywne, a także nadwrażliwość na bodźce pochodzące ze środowiska zewnętrznego (światło, zapachy, hałasy).

Jak leczyć ból głowy?

Leczenie bólu głowy składa się z 2 części:

  • przerwanie napadu choroby i zniesienie bólu, poprzez ustalenie przyczyny dolegliwości i wdrożenie leczenia przyczynowego;
  • zapobieganie ponownym napadom.

Niekiedy, aby zlikwidować ból głowy wystarczy odpowiednio się wyspać, nawodnić organizm i wypocząć. Jeśli przyczyną jest stosowanie leków, w miarę możliwości należy je odstawić lub sięgnąć po zamienniki. Z kolei jeśli przyczyną jest inna choroba, np. cukrzyca, należy skupić się na leczeniu choroby podstawowej.

W przypadku, gdy ból głowy jest idiopatyczny i przewlekły, pacjenci często sięgają po leki przeciwbólowe. Warto jednak najpierw wypróbować inne, naturalne metody, ponieważ częste stosowanie silnych leków przeciwbólowych jest rozwiązaniem zwykle mało skutecznym. Dodatkowo wpływa to niekorzystnie m.in. na żołądek i może uzależniać.

Ból głowy – naturalne metody leczenia

Do naturalnych metod leczenia bólu głowy można zaliczyć takie jak:

Istnieją skuteczne i rekomendowane przez wyleczonych pacjentów sposoby na pozbycie się migreny. Jednym z takowych jest terapia CranioSacralna. Opiera się ona na poprawie bądź przywróceniu prawidłowego przepływu płynów w organizmie, powodując tym samym poprawę ogólnego samopoczucia i eliminację licznych dolegliwości.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zgorzalewicz M., Patomechanizm migrenowych bólów głowy, Neurologia Dziecięca, 28/2005.
  2. Prusiński A., Bóle głowy – wybrane problemy, Polski Przegląd Neurologiczny, 1/2008.
  3. Lipton R., Bigal M., Steiner T., Silberstein S., Olesen J., Klasyfikacja samoistnych bólów głowy, Neurology, 63/2004.
  4. Stępień A., Bóle głowy, Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2017.
  5. Wójcik-Drączkowska H., Bilińska M., Nyka W., Migrena – rozpoznanie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2007.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami