Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 maja 2023

Menopauza - czym jest i jak się objawia?Menopauza inaczej nazywana klimakterium lub powszechnie „przekwitaniem” to moment, w którym dochodzi do szeregu zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Warto również zaznaczyć, że z tym wyjątkowym stanem wiąże się również wiele, niestety uciążliwych objawów.

Menopauza – czym dokładnie jest?

Menopauza to właściwa nazwa ostatniej miesiączki w życiu kobiety. W okres menopauzalny zwykle kobiety wchodzą między 45 a 50 rokiem życia. Z kolei okres okołomenopauzalny (klimakterium), kiedy w sposób stopniowy zmniejsza się produkcja estrogenów przez jajniki, rozpoczyna się na kilka lat przed menopauzą i kończy parę lat po niej.

Ze względu na to, że menopauza związana jest ściśle z gospodarką hormonalną, u każdej kobiety wystąpić może w różnym momencie. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzą duże zmiany. Przysadka mózgowa znacznie spowalnia swoją pracę a jajniki nie uwalniają jajeczek. W wyniku tego płodność spada i ciągle zmniejsza się, aż do momentu kiedy kobieta nie może całkowicie zajść w ciążę. Zmiany hormonalne odczuwalne są zarówno na polu fizycznym jak i psychicznym.

Jak rozpoznać menopauzę?

Początek menopauzy następuje wówczas, gdy krwawienie z pochwy nie pojawia się po roku czasu od ostatniej menstruacji. Jednym z pierwszych objawów nadchodzącej menopauzy są nieregularne miesiączki, które mogą być dłuższe, krótsze oraz bardziej lub mniej obfite.

Do najczęstszych objawów menopauzy należą:

Należy zaznaczyć, że menopauza podnosi również ryzyko zachorowań na choroby serca i naczyń krwionośnych. W tym okresie może pojawić się również osteoporoza.

Czy menopauzę się leczy?

Menopauzę jako takiej się nie leczy, można jedynie niwelować jej objawy. Pomocna w takiej sytuacji jest hormonalna terapia zastępcza. Polega ona na podawaniu hormonów, szczególnie estrogenów. Tego rodzaju leczenie oczywiście podejmuje się wspólnie z lekarzem specjalistą (ginekologiem). Hormony te można przyjmować w różny sposób: doustnie, dopochwowo, poprzez plastry oraz zastrzyki.

Warto zaznaczyć, że hormonalna terapia zastępcza, oprócz niwelowania uciążliwych objawów menopauzy, chroni również organizm przed poważnymi schorzeniami jak np. choroba niedokrwienna serca czy nowotwory.

W zmniejszaniu dolegliwości związanych z menopauzą stosowane są także tzw. naturalne hormony pochodzenia roślinnego – fitoestrogeny. Wdrożenie takiej terapii rozpoczyna się po 35 roku życia po wcześniej przeprowadzonej konsultacji z lekarzem.

Oprócz hormonalnej terapii zastępczej pomocne będzie również prowadzenie zdrowego trybu życia. Dodatkowo rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej również będzie dużym plusem. Nie należy od razu włączać forsujących treningów, w zupełności wystarczające będą kilkunastominutowe spacery. Należy również częściej mierzyć ciśnienie krwi oraz badać krew pod kątem poziomu cholesterolu.

Do innych metod łagodzenia objawów menopauzy należy:

  • unikanie kofeiny
  • nie rezygnowanie z aktywności seksualnej
  • ćwiczenia mięśni Kegla
  • wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych (joga, medytacja)
  • ubieranie się lekko, choć kilkuwarstwowo
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami