Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 25 lipca 2023

Bukietnica ArnoldaBukietnica Arnolda (łac. Rafflesia arnoldii) znana jest również pod nazwą Raflezja Arnolda lub trupiego kwiatu. To wieloletnia roślina pasożytnicza zaliczana do rodziny bukietnicowatych, odkryta w roku 1818 w Indonezji. Wyróżnia się ogromnym rozmiarem swoich kwiatów, które mogą osiągać nawet metr średnicy. Roślina nie jest znana z właściwości leczniczych, popularność zawdzięcza głównie swojemu wyglądowi.

Bukietnica Arnolda – charakterystyka

Bukietnica Arnolda występuje naturalnie na terenach Borneo i Sumatry, preferuje stanowiska wilgotne i ciepłe, typowe dla lasów tropikalnych. Jest rośliną pasożytniczą, bytującą głównie na krzewach z rodzaju Cissus. Charakteryzuje się ogromnymi kwiatami, których średnica może dochodzić do 100 cm, zaś waga nawet do 10 kg. Każdy kwiat składa się z 5 dużych, mięsistych płatków, a w miejscu połączenia ich wszystkich (centrum kwiatu) znajduje się okrągła przestrzeń.

Roślina wydziela nieprzyjemny zapach porównywany do gnijącej padliny. Wabi on muchówki, które odpowiadają za zapylanie bukietnicy Arnolda. To niezwykle wyjątkowa roślina, ponieważ kwitnie zaledwie przez 5-7 dni co kilka lat. Zaobserwowanie momentu jej kwitnienia nie jest więc dostępne dla każdego.

Cykl rozwojowy gatunków z rodzaju Rafflesia nie jest w pełni poznany. Uważa się, że aby pasożyty mogły wniknąć do korzeni lub łodyg pnącza, muszą one wcześniej zostać uszkodzone przez ssaki lub żyjące w glebie stawonogi. W warunkach naturalnych od czasu zainfekowania rośliny żywiciela do wykształcenia pąka bukietnicy Arnolda mija około 2-3 lata. Rozwinąć mogą się więc tylko te osobniki, których nasiona wykiełkowały w otoczeniu konkretnego gatunku rośliny gospodarza.

Bukietnica Arnolda – roślina pod ochroną

Bukietnice Arnolda zalicza się do roślin występujących rzadko. Od lat 50. XX wieku powierzchnia lasów tropikalnych Indonezji spadła niemal o 40%, co przyczyniło się do znacznego obniżenia liczby egzemplarzy wielu roślin, w tym bukietnicy Arnolda. Obecnie znajduje się ona pod ścisłą ochroną. Jej uprawa w warunkach sztucznych jest niemal niemożliwa.

Wyjątkową cechą bukietnicy Arnolda jest właśnie duży rozmiar jej kwiatów. Roślina żyła już tysiące lat temu, przybierając wówczas znacznie mniejsze rozmiary. To niespotykane zjawisko, aby organizmy eukariotyczne rosły na przestrzeni wieków, zamiast maleć. Czyni to bukietnicę Arnolda interesującym obiektem badań naukowych.

Bukietnica Arnolda – właściwości

Uznaje się, że bukietnica Arnolda nie ma właściwości leczniczych, dlatego nie znajduje zastosowania we współczesnej medycynie. Mimo tego w starożytnej medycynie chińskiej kwiaty wciąż wykorzystuje się jako środek łagodzący ból. Udowodniono również, że ekstrakt z pąków innego gatunku: Rafflesia hasseltii skutecznie przyspiesza gojenie ran, co w przyszłości może zwiększyć zainteresowanie tymi roślinami.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wiatrowska B., Bukietnica Arnolda (Rafflesia Arnoldii) – roślina o największych kwiatach świata, Nauka Przyroda Technologie, 4/2017.
  2. Pranata S., Sulistijorini, Chikmawati T., Ecology of Rafflesia arnoldii in Pandam Gadang West Sumatra, Journal of Tropical life Science, 3/2019.
  3. A. Ruggiero, A Higher Level Classification of All Living Organisms, PLOS One, 10/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami