Kolagen do picia
Kolagen do picia

Lipa - właściwości leczniczeLipa przez wielu uznawana jest za roślinę o właściwościach leczniczych. Jej cenne działanie powinny docenić w szczególności osoby z bólem gardła oraz katarem. Jak jeszcze lipa wpływa na nasze zdrowie? Oto nasze wskazówki.

Lipa

Lipa to drzewa liściaste, które należy do rodziny lipowatych. Powszechnie występuje w strefie umiarkowanej, zwłaszcza na terenach nizinnych. Ciekawostką jest fakt, że lipa może osiągnąć wiek nawet 300 lat i posiadać wysokość 40 metrów.

Starsze drzewa lipy cechuje się obszernym, dość spękanym pniem o brunatnej barwie. Z kolei młodsze drzewa posiadają gładką korę o zielonym zabarwieniu. Liście lipy są okrągłe choć lekko asymetryczne. Kwiaty natomiast są jasnożółte, a zebrane w większej ilości wydają intensywny miodowy zapach.

Surowiec leczniczy lipy stanowi jego kwiatostan. Jest on bogaty m.in we flawonoidy, fitosterole, pektyny, olejki eteryczne, kwasy organiczne, związki mineralne oraz witaminę C.

Właściwości lecznicze lipy

Obecne w lipie fitosterole cechują się działaniem przeciwutleniającym. Dzięki temu wymiatają z organizmu wolne rodniki jednocześnie chroniąc organizm przed rozwojem chorób nowotworowych. Ponadto wpływają na regulację poziomu cholesterolu we krwi, a także dają możliwość zwiększania wydalania jego nadmiaru z organizmu.

Z kolei flawonoidy (naturalne barwniki) wykazują działanie ochronne. Zapobiegają uszkodzeniom komórek organizmu oraz wzmacniają naczynia krwionośne. Charakteryzują się również właściwościami rozkurczowymi dlatego produkty z ich obecnością zaleca się przy bolesnym miesiączkowaniu.

Witamina C obecna w lipie w naturalny sposób podnosi odporność organizmu, co wiąże się z łagodniejszym przebiegiem infekcji bądź uodpornieniem się na czynniki chorobotwórcze.

Należy zaznaczyć, że witamina C stymuluje produkcję nowego kolagenu w organizmie jednocześnie uczestnicząc w produkcji tkanki łącznej. Dodatkowo zjawisko to wpływa na poprawę jędrności skóry.

Z lipy produkuje się śluz, który wykazuje właściwości wykrztuśne i przeciwzapalne oraz napar o działaniu moczopędnym i pobudzającym procesy trawienne. Z kolei olejki eteryczne lipy zmniejszają stany napięcia nerwowego, uspokajają i wyciszają organizm.

Zewnętrzne stosowanie lipy idealnie sprawdza się przy zapaleniu spojówek oczu oraz w redukcji cieni pod oczami. Stosowanie jej w formie toniku łagodzi świąd skóry, podrażnienia, zmniejsza łojotok oraz wpływa na jej elastyczność. Zalecana jest w szczególności cerze naczynkowej. Oprócz tego lipa to sprawdzony preparat w pielęgnacji włosów. Szampony z jej zawartością polecane są do włosów cienkich oraz z łupieżem.

Gdzie można kupić kwiat lipy?

Kwiat lipy powszechnie dostępny jest w wielu aptekach oraz sklepach zielarskich zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych.

Ciekawostki

  • lipa to drzewo długowieczne, oznacza to, że może żyć nawet 300 lat
  • w czasie swojego całego życia może osiągnąć wysokość nawet 40 metrów
  • w Polsce, niedaleko Częstochowy znajduje się najstarsza lipa, która liczy ponad 500 lat
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami