Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 maja 2023

Zapalenie spojówek - przyczyny, objawy, leczenieZapalenie spojówek zalicza się do jednych z najczęstszych schorzeń oczu. Polega na zapaleniu błony śluzowej powieki. Sprawdźmy jakie są przyczyny tej dolegliwości oczu, czym się objawia oraz jak należy ją leczyć.

Czym jest zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to bardzo często pojawiająca się dolegliwość. Może występować w różnych formach, a także być infekcyjna lub nieinfekcyjna. Główny jej objaw to mocno zaczerwieniona, wręcz aż przekrwiona gałka oczna.

Zapalenie spojówek – przyczyny

Przyczyną zapalenia spojówek są bakterie z rodziny gronkowców, paciorkowców i pneumokoków. Uaktywniają się gdy dochodzi do potarcia oka brudnymi dłońmi, kurzem, chemikaliami czy bezpośredniego zetknięcia z dymem papierosowym. Bardzo często dochodzi do tzw. uczuleniowego zapalenia spojówek, które związane jest z wystąpieniem czynnika alergicznego w otoczeniu chorego (np. kurz, sierść, pyłki roślinne, kosmetyki).

Zapalenie spojówek – objawy

Objawy zapalenia spojówek dotyczą zarówno samego oka jak i jego okolic. Dzielą się na dwie grupy:

  • objawy podmiotowe: światłowstręt, łzawienie, świąd, pieczenie
  • objawy przedmiotowe: przekrwienie, zaczerwienienie, obrzęk

Przekrwienie gałki ocznej to jeden z najczęściej pojawiających się objawów zapalenia spojówek.

Zapalenie spojówek – rodzaje

Występują trzy główne rodzaje zapalenia spojówek oka:

  • wirusowe zapalenie spojówek
  • bakteryjne zapalenie spojówek
  • rzeżączkowe zapalenie spojówek

1. Wirusowe zapalenie spojówek.

Schorzenie to pojawia się zazwyczaj jako dodatkowy objaw infekcji wirusowej organizmu lub po prostu może wystąpić samodzielnie. Z tym rodzajem zapalenia spojówek spotykamy się najczęściej w trakcie przeziębienia lub grypy. Zapalenie wirusowe bardzo często jest skutkiem kontaktu z innymi osobami, korzystania z tych samych ręczników oraz produktów przeznaczonych do oczu. Dolegliwość ta ustępuje samoistnie i w większości przypadków nie wymaga konsultacji lekarskiej. Bardzo ważne jest jednak ścisłe utrzymywanie higieny osobistej, częste mycie dłoni i niedotykanie oczu. W takiej sytuacji nawet najdelikatniejsze pocieranie oczu może wywołać bakteryjne zapalenie spojówek.

2. Bakteryjne zapalenie spojówek.

Bakteryjne zapalenie spojówek dodatkowo charakteryzuje się wystąpieniem wydzieliny ropnej, która posiada nieprzyjemną woń. Ten rodzaj zapalenia może posiadać ostry przebieg oraz postać przewlekłą. Do bakteryjnego zapalenia dochodzi w momencie kontaktu oczu z brudnymi dłońmi. Bakterie mogą również przenieść się do oka z nosa podczas kataru oraz z zatok.

3. Rzeżączkowe zapalenie spojówek.

Rzeżączkowe zapalenie spojówek wywołane jest przez bakterie Neisseria gonorrhoeae (Dwoinka rzeżączki) i występuje głównie u noworodków. Jest ono skutkiem zakażenia przeniesionego z dróg rodnych matki, która choruje na rzeżączkę. Objawia się silnym obrzękiem powiek oraz dużą ilością treści ropnej. Obecnie tego rodzaju zapalenie spojówek występuje rzadko, ponieważ wykonuje się specjalistyczne zabiegi zabezpieczające dziecko przed infekcją. Zaraz po narodzinach dziecku zostają zakropione oczy azotanem srebra, który likwiduje bakterie.

4. Nieinfekcyjne zapalenie spojówek.

Wywołane zwykle alergią (u alergików) oraz podrażnieniem oczu podczas spawania.

5. Infekcyjne zapalenie spojówek.

Infekcyjne zapalenie spojówek jest chorobą zakaźną. W związku z tym zaleca się przestrzeganie zasad, które zapobiegną zakażeniu. Przede wszystkim należy zrezygnować z korzystania z soczewek kontaktowych oraz kosmetyków kolorowych do oczu. Należy również pamiętać o podstawowych zasad higieny jak np. częste mycie rąk. Jeśli odczuwalny jest światłowstręt, wówczas zalecane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Leczenie zapalenia spojówek zależy od czynnika, który wywołał chorobę. Na początku zwykle zaleca się stosowanie kropli do oczu. Warto również korzystać z domowych sposób jakim jest napar z ziół takich jak rumianek, świetlik łąkowy czy słabej, czarnej herbaty.

Bakteryjne zapalenie spojówek należy leczyć antybiotykami w postaci maści, kropel czy tabletek. Natomiast jeśli podrażnienie oka wynika z działania substancji chemicznej, wówczas w pierwszej kolejności przemywa się dokładnie oczy i pozbywa z nich substancji drażniącej. Jeśli schorzenie jest przewlekłe, należy odbyć wizytę lekarską oraz przyjmować przepisane leki wraz z zaleceniem.

Jak łagodzić objawy zapalenia spojówek?

  • Odstawić szkła kontaktowe.
  • Przebywać w czystych, niezakurzonych miejscach.
  • Stosować lekkie kosmetyki do oczyszczania oczu.
  • Stosować tzw. sztuczne łzy.
Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami