Mięta lekarska – właściwości i zastosowanie

Mięta lekarska - właściwości i zastosowanieMięta lekarska to dobroczynna roślina, która znalazła szerokie zastosowanie ze względu na swoje właściwości. O mięcie mówiono już w starożytności gdzie wytwarzany z niej napar zalecany był w leczeniu objawów migreny. A jak dzisiaj wykorzystuje się miętę i jakie posiada właściwości?

Miętę lekarską (inaczej nazywana mięta pieprzowa) od dawna uważano za roślinę leczniczą. Dziś wykorzystuje się ją nie tylko jako substancję terapeutyczną, ale również jako doskonały dodatek smakowy do potraw, napojów czy deserów.

Mięta lekarska – właściwości

Mięta lekarska to roślina charakteryzująca się intensywnym zapachem. Zawdzięcza to przede wszystkim obecności w swoich liściach wielu substancji aktywnych takich jak garbniki, olejki eteryczne oraz flawonoidy. Dzięki tym związkom wykazuje również szereg właściwości leczniczych. Należy do nich m.in. działanie rozkurczające mięśni gładkich znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Z tego też względu mięta wykorzystywana jest w łagodzeniach zaburzeń trawienia, w leczeniu wzdęć oraz zaparć.

Z kolei zawarty w niej mentol zwiększa wydzielanie żółci w żołądku. Badania kliniczne wykazały również, że mięta posiada silne działanie bakteriobójcze. A więc może być ona stosowana w przypadku zatruć pokarmowych wywołanych przez bakterie takie jak salmonella, escherichia coli i gronkowiec złocisty. Ponadto stwierdzono jej pozytywne działanie mięty w przypadku wirusa opryszczki zwykłej. Mięta wykazuje także działanie łagodzące na układ nerwowy oraz zmniejsza bóle głowy, dzięki obecności w niej olejku miętowego.

Mięta lekarska – zastosowanie

1. Mięta na kaszel.

Mięta stosowana jest w nieżytach górnych dróg oddechowych, a także w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej. W postaci olejku można ją stosować jako terapię inhalacyjną podczas zapalenia zatok czy przeziębieniach, aby załagodzić ich objawy. Zaleca się również stosowanie jej zewnętrznie w nieżytach górnych dróg oddechowych i aplikować olejek w obszarze klatki piersiowej i nosa.

2. Mięta na bóle żołądka.

Picie mięty lekarskiej w różnych postaciach np. herbaty, nalewki, naparu czy wyciągu stosowane jest w skurczach mięśni gładkich przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, ponieważ wykazuje działanie rozkurczowe i zmniejszające napięcie mięśni. Za takie właściwości odpowiedzialne są flawonoidy i olejek miętowy – mentol.

Miętę można używać jeśli dopadnie nas niestrawność oraz zaburzenia wydzielania soków trawiennych. Zwiększa ona produkcję soków żołądkowych przez co usprawnia procesy trawienne oraz przyswajanie pokarmów. Mięta lekarska przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit, ułatwia odpowiednie przejście treści jelitowej, a także odejście gazów co zapobiega powstawaniu wzdęć.

3. Mięta na bóle głowy.

W Starożytności używano mięty w celu złagodzenia objawów migreny. Liście mięty wcierano w skórę, aby zmniejszyć silny ból głowy.

4. Mięta na opryszczkę.

Mięta w formie maści posiada właściwości przeciwzapalne, znieczulające i przeciwświądowe. Dzięki zawartemu w składzie mentolowi wywołuje również efekt chłodzący. Można używać jej w przypadku nieestetycznych pęcherzy, aby przyspieszyć proces gojenia się.

Mięta – inne zastosowania

1. Mięta w kuchni.

Mięta znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym jako główny składnik cukierków miętowych, gum do żucia oraz likierów. Świetnie sprawdza się jako element smakowy wielu napojów zwłaszcza latem, które doskonale gaszą pragnienie. Stanowi również ciekawy dodatek do śniadania, obiadów, sałatek oraz deserów.

2. Mięta w kosmetyce.

Oprócz szerokich zastosowań zdrowotnych i kuchennych, mięta obecna jest również w kosmetyce. Dzięki zawartości mentolu wykorzystywana jest do produkcji wszelkich preparatów do higieny jamy ustnej – past i proszków do czyszczenia zębów, a także płynów do płukania jamy ustnej.

Miętę lekarską można wykorzystać do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Olejek miętowy, który zawiera mięta redukuje łupież oraz wpływa na jakość włosów. Dodatkowo hamuje skutecznie ich wypadanie wzmacniając cebulki. Ze względu na intensywny i orzeźwiający aromat mięte wykorzystuje się także przy produkcji perfum, wód kolońskich i świec zapachowych.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *