Kolagen do picia
Kolagen do picia

Opryszczka na ustach - przyczyny i leczenieOpryszczka na ustach nie wiąże się tylko z defektem kosmetycznym, ale również z dyskomfortem oraz dolegliwościami bólowymi. Co przyczynia się do jej powstawania oraz jak leczyć opryszczkę? Podpowiadamy.

Czym jest opryszczka na ustach?

Opryszczka na ustach jest chorobą zakaźną, którą wywołuje wirus HSV (HSV1 i HSV2). Często spotkać się można z jej wymiennymi nazwami tj. skwarka, zimno na ustach, febra,a także opryszczka zwykła. Należy zaznaczyć, że nie uaktywnia się ona w sposób regularny. Wirus może być przez lata uśpiony i czekać na odpowiedni moment, żeby się ujawnić. Wirus opryszczki nie jest leczony i nie ma sposobu na pozbycie się go z organizmu.

Często zdarza się, że opryszczka lokalizuje się na czerwieni wargowej. Nie jest to jednak jej jedyne miejsce. Może pojawić się również na skórze wokół ust oraz obejmować nos i dziurki w nosie.

Przyczyny opryszczki na ustach

Opryszczkę na ustach powoduje obecność wirusa opryszczki HSV1 lub wirusa opryszczki HSV2. Ten pierwszy powoduje opryszczkę w jamie ustnej, nosie oraz opryszczkę narządów płciowych. Z kolei ten drugi przyczynia się w głównej mierze do opryszczki narządów płciowych.

Opryszka często ujawnia się w momencie gdy:

  • odporność organizmu jest mniejsza
  • występuje miesiączka
  • jesteśmy zmęczeni i zestresowani
  • zmarzniemy
  • przebywamy na silnym wietrze
  • odwiedzamy solarium
  • długo eksponujemy skórę na działanie promieni UV
  • dotyczy nas anemia oraz niedobory witaminowe

Jak objawia się opryszczka na ustach?

Opryszczka wargowa objawia się skupiskiem krost oraz owrzodzeń lub też bolesnymi pęcherzykami. Należy zaznaczyć, że powstaje ona w sposób nagły. Początkowo delikatna skóra na ustach staje się zaczerwieniona, napięta oraz odczuwalne jest uczucie jednoczesnego swędzenia i pieczenia. Następnie dochodzi do powstawania niewielkich rozmiarem pęcherzyków, które wypełnione są treścią surowiczą. W tym momencie można zarazić inną osobę. Czas trwania opryszczki wynosi zwykle 7-10 dni, podczas których dochodzi do wysychania pęcherzyków, a także tworzenia się strupka. Warto aby strupek odpadł samodzielnie, żeby uniknąć zakażenia bakteryjnego oraz nieestetycznej blizny.

Opryszczka często posiada charakter łagodny, bez występowania tzw. ogólnych symptomów jak np: gorączka, bóle mięśni czy ogólne osłabienie organizmu.

Czy opryszczka na ustach jest zaraźliwa?

Tak opryszczką można się zarazić, przede wszystkim poprzez kontakt z płynem surowiczym występującym w pęcherzykach. Należy nadmienić, że wirus opryszczki występuje w ślinie chorego, w związku z tym do zarażenia może dojść na skutek bezpośredniego kontaktu z nią, a więc np. przez pocałunek, korzystanie ze wspólnych ręczników, kubków, talerzy.

W momencie zarażenia dochodzi do wniknięcia wirusa w błonę śluzową do naczyń krwionośnych wywołując tam stan zapalny. Wirus opryszczki kumuluje się w postaci pęcherzyków przez 6 dni po czym układ immunologiczny reaguje na niego. Pęcherzyki zaczynają pękać, a skóra zaczyna się goić.

Leczenie opryszczki na ustach

Eliminacja wirusa opryszczki z organizmu niestety nie jest możliwa. W związku z tym na objawy choroby stosuje się zarówno maści z antybiotykiem jak i leki przeciwwiursowe. W sytuacji kiedy dokuczają silne dolegliwości bólowe zalecane są leki znieczulające o działaniu miejscowym.

Domowe sposoby na opryszczkę

Gdy dotyczy nas problem opryszczki można skorzystać również domowych sposobów jej pozbycia się. Należy do nich m.in:

Miesiączka a opryszczka

Należy nadmienić, że zmiany hormonalne jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas miesiączki mogą aktywować w pewien sposób wirusa opryszczki. W związku z tym tuż przed pojawieniem się miesiączki (kilka dni) szczególną uwagę należy zwrócić na higienę dłoni oraz twarzy, szczególnie miejsc w obrębie ust.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami