Acerola
Acerola

Aktualizacja: 21 października 2021

Kiedy najlepiej przyjmowac suplementy ze SpirulinaSuplementy ze Spiruliną ceni się od wielu lat, a ich popularność nie maleje. Właściwa suplementacja to nie tylko kwestia wyboru właściwego preparatu, ale także odpowiednie jego przyjmowanie. W przypadku alg Spirulina pytania są dwa: czy suplement należy przyjmować na czczo, w trakcie posiłku, czy po, a także czy najlepsze efekty osiąga się przy podaniu rano, w południe czy wieczorem.

O jakiej porze dnia przyjmować suplementy ze Spirulina?

Optymalnym rozwiązaniem jest podzielenie dziennej porcji suplementu na trzy do pięciu dawek przyjmowanych z każdym posiłkiem. Takie postępowanie jest uzasadnione zmianami w metabolizmie, które zachodzą w ciągu doby. Ponieważ poszczególne procesy biologiczne odbywają się z różną intensywnością o różnych godzinach, idealnie będzie przyjmować porcję Spiruliny rano, w południe i wieczorem, aby zawsze dostarczać do organizmu komplet niezbędnych składników odżywczych. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wiele z pożytecznych związków nie może być magazynowanych – albo zostaną wykorzystane bezpośrednio po strawieniu, albo wydalone, w związku z czym przy przyjęciu całej dawki Spiruliny rano, wieczorem chwilowy niedobór wybranych związków chemicznych może nie pozwolić na zachodzenie niektórych procesów biochemicznych z maksymalna wydajnością.

Spirulina przed posiłkiem, w trakcie czy po?

Choć nie przeprowadzono żadnych badań na temat skuteczności suplementacji prowadzonej przed, w trakcie i po posiłku, można spodziewać się, że pewne niewielkie różnice mogą się w określonych przypadkach pojawić. Wynika to z faktu, że w poszczególnych fazach posiłku organizm działa nieco inaczej. W praktyce najważniejsze jest nie to, aby stosować Spirulinę o jakiejś konkretnej porze. Nie jest to antybiotyk i pominięcie dawki nie ma żadnych negatywnych konsekwencji. Jednak w suplementacji systematyczność jest ważna, najlepiej więc wypracować własny system i się go trzymać.

Przed posiłkiem

Najlepiej około 20-30 minut wcześniej. W przypadku osób stosujących Spirulinę jako suplement wspomagający odchudzanie. Jest to czas potrzebny błonnikowi na naciągnięcie wilgoci i zwiększenie objętości. W praktyce jednak porcja Spiruliny jest na tyle mała, że nie jest to szczególnie ważny aspekt. Zupełnie inaczej jednak rzecz ma się z enzymami alg – zostaną one uwolnione nieco wcześniej, więc organizm będzie już wyposażony na przykład w substancje potrzebne w czasie trawienia i spalania, w tym w przeciwutleniacze.

W trakcie posiłku

To dobre rozwiązanie przede wszystkim dlatego, że ani tabletki, ani tym bardziej sproszkowane algi nie cieszą się wyjątkowo dobrym smakiem. A ponieważ w trakcie jedzenia dochodzi do intensywnego wydzielania soków trawiennych i enzymów, teoretycznie właśnie w ten sposób maksymalizuje się ilość uwalnianych korzystnych związków chemicznych.

Po posiłku

Po posiłku przyjmuje się suplementy ze Spiruliną w celu zapewnienia sobie zastrzyku energii. Kiedy treść pokarmowa ulegnie dokładnemu przetrawieniu, zwalnia produkcja enzymów i trawienie staje się powolniejsze. Dzięki temu Spirulina jest powoli rozkładana na części pierwsze, a organizm może wykorzystać większość odzyskanych cząsteczek skupiając się już nie na samym trawieniu, ale przeznaczając większe zasoby na transport pozyskanych z pokarmem substancji odżywczych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
  3. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  4. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  5. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami