Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 listopada 2020

Skuteczne odchudzanie – jak bezpiecznie się odchudzaćSkuteczne odchudzanie to sztuka. Większość osób, które zdecydowały się na stosowanie diety odchudzającej mimo utraty kilogramów, po jego zakończeniu wracało do swojej poprzedniej wagi. Jak więc się odchudzać, by utrata wagi była długotrwała? Oto kilka skutecznych sposobów na bezpieczne i efektowne odchudzanie.

Skuteczne odchudzanie

Skuteczne odchudzanie wymaga siły woli i czasu, jednak wyniki mogą być zaskakujące. Konieczne jest dostosowanie się do podstawowych zasad odchudzania. Na początku mogą się one wydawać trudne, jednak po pewnym czasie powrót do dawnych nawyków żywieniowych będzie wydawał się niemożliwy. Zrzucenie zbędnych kilogramów to dopiero połowa sukcesu. Po schudnięciu, sztuką jest utrzymanie nowej wagi. Przyzwyczajenie organizmu do nowej diety jest konieczne, by utrzymała się ona przez długie miesiące, a nawet lata. Jakie są więc zasady zdrowego odchudzania, które pozwala na schudnięcie i utrzymanie nowej wagi na dłużej?

Po pierwsze: skuteczne odchudzanie powinno trwać więcej niż trzy tygodnie – to plan na dłuższy czas.

Większość diet opiera się na szybkiej utracie wagi. Jest to możliwe jedynie przez ograniczenie kalorii spożywanych w ciągu dnia i utracie jak największej ilości wody z organizmu. Takie diety są często rygorystyczne i mimo, że są skuteczne to ich działanie kończy się po przerwaniu diety. Po skończeniu takiej diety najczęściej wraca się do swojej poprzedniej wagi, co nazywane jest efektem jo-jo. Im częściej stosowana jest taka dieta, tym trudniej jest schudnąć. Przez diety głodowe metabolizm spowalnia pracę, organizm gromadzi więcej tkanki tłuszczowej, by mieć zapasy na energię. Takie diety są dobre, jeśli szybko chcemy się pozbyć kilku centymetrów w pasie. Jednak najlepiej stosować je jednorazowo. Do schudnięcia na dłużej konieczna jest dieta, która trwa nawet kilka miesięcy. Przed odchudzaniem należy się przygotować, że proces ten będzie długotrwały.

Po drugie: częstsze posiłki ułatwiają skuteczne odchudzanie.

Specjaliści apelują, że jedzenie tej samej porcji w dwóch posiłkach przyczyniać się będzie do wzrostu masy ciała, a w pięciu do schudnięcia. Dzięki regularnym posiłkom w odstępach trzech-czterogodzinnych organizm ma pewność, że jedzenie cały czas będzie uzupełniane, więc tłuszcz, który zawarty jest w pokarmie może zostać wykorzystany do wytworzenia energii na bieżące zadania. Istnieje również możliwość, że zostanie do tego wykorzystana odłożona już w organizmie tkanka tłuszczowa. Jeśli w ciągu dnia spożywane są jedynie dwa posiłki, to organizm będzie się zabezpieczał na wypadek utraty energii. Skuteczna dieta zakłada spożywanie od czterech do pięciu posiłków dziennie w odstępach nie większych niż cztery godziny.

Zobacz również: Zioła na odchudzanie – jakie wybrać?

Po trzecie: picie około dwóch litrów płynów dziennie.

Rozkładanie tłuszczu jest możliwe jedynie z udziałem wody. Tak więc jeśli pojawi się odwodnienie to skuteczne odchudzanie jest niemożliwe. Najlepiej pić wodę mineralną niegazowaną. Lepiej zrezygnować z napoi słodzonych, mimo tego, że nie są one kaloryczne to podnoszą poziom insuliny we krwi. Pojawić się może nagły spadek cukru we krwi, co pobudzi uczucie głodu. Tak więc picie słodzonych napoi nie sprzyja odchudzaniu, ponieważ sprawa, że zwiększa się zapotrzebowanie na spożycie kolejnego posiłku.

Po czwarte: aktywność fizyczna jest konieczna przy odchudzaniu.

Nie wszystkie ćwiczenia sprzyjają odchudzaniu. Spalanie tkanki tłuszczowej zaczyna się dopiero po 30 minutowym treningu. Po tym czasie organizm się nagrzewa, a ciepło jest potrzebne do rozpoczęcia procesu spalania tłuszczu.

Po piąte: nie rezygnować.

Często w procesie odchudzania pojawia się kryzys. Mimo zdrowiej diety, wysiłku fizycznego waga nawet nie drgnie. Jednak to nie oznacza, że dieta nie jest skuteczna. Na początku wszystkie zmiany żywieniowe są dla organizmu szokiem. Jednak po pewnym czasie, kiedy organizm przyzwyczai się do wszystkich zmian żywieniowych, efekty diety zaczną być widoczne nie tylko na wadze.

Polecane produkty

L-karnityna - najwyższa jakość
L-karnityna jest pewnego rodzaju transporterem przenoszącym tłuszcz do mitochondriów, czyli tzw. fabryk energetycznych, gdzie zostaje spalony. Reguluje więc gospodarkę cukrową wpływając na metabolizm tłuszczu ....
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami