Kolagen kontra kwas hialuronowy

Kolagen kontra kwas hialuronowyKolagen i kwas hialuronowy to dwie chętnie wykorzystywane substancje suplementujące, które mają poprawić wygląd skóry, a szczególnie skórę twarzy. Niestety, żeby kuracja pomogła, zwykle potrzeba sporo czasu (przecież po pierwszej tabletce czy ampułce cudów nie należy się spodziewać), a na samym końcu okazuje się, że efektów i tak, i tak nie ma. Przyjrzyjmy się problemowi bliżej.

Kolagen a kwas hialuronowy

W rozwiązaniu zagadki pomoże nam nauka. Zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy występują naturalnie w skórze i tkance podskórnej. Kolagen tworzy blaszkę podstawną, która jest miejscem przyczepu komórek oraz odpowiada za ich prawidłowe ukrwienie i odżywienie. Inny typ kolagenu znajduje się w komórkach skóry, tworzy pomiędzy nimi połączenia (zwane mostkami cytoplazmatycznymi) i nadaje komórkom zdolność dostosowywania kształtu.

Kwas hialuronowy natomiast z zasady nie występuje wewnątrz komórek, ale zlokalizowany jest czasem w ich błonach, a także w dużych ilościach w tkance podskórnej. Oczywiście sama wiedza na temat lokalizacji związków jeszcze niewiele nam podpowie, ale analizujmy sytuację dalej.

Kolagen, mówiąc najogólniej, nadaje skórze elastyczność, jednak z wiekiem jego produkcja spada, a widocznym tego efektem jest obniżenie napięcia skóry – powstają zmarszczki (po prostu siateczka kolagenowa traci spójność, komórki zyskują większą swobodę ruchu). Organizm nie jest w stanie samodzielnie przywrócić prawidłowego poziomu produkcji kolagenu, ponieważ aparaty za to odpowiedzialne (takie wewnątrzkomórkowe „fabryki biochemiczne”) wskutek zużycia, promieniowania UV, zmiany stosunków wodnych i mineralnych oraz wielu innych czynników, zaczynają działać wadliwie, a organizm źle wybudowanych cząsteczek nie wykorzystuje. Kolagenu więc brakuje.

Jak wygląda sprawa z kwasem hialuronowym? Ten związek niczego nie uelastycznia, ale zatrzymuje wodę. Do powierzchni cząstki kwasu może przylegać kilkadziesiąt cząsteczek wody, która w tkance podskórnej działa jak wypełniacz (jeśli napięcie błony podstawnej opada, większa ilość kwasu hialuronowego przyciągnie więcej wody i błona się napnie). Oczywiście również synteza tego cukru (a w zasadzie cukrowca, ale to drobiazg) spada wraz z wiekiem.

Jak wybrać właściwy suplement?

Jeśli jednocześnie ze zmarszczkami pojawiają się u ciebie problemy z elastycznością naczyń krwionośnych (pękające naczynka, „kruche” żyły, żylaki) to jest to dość silne wskazanie na niedobór kolagenu. Jeśli natomiast takich objawów zupełnie brak, a twoja cera staje się jednocześnie „zmęczona” i ziemista lub nadmiernie blada, może to wskazywać na niedobór kwasu hialuronowego. To oczywiście pobieżna diagnoza i nie musi być trafna. Kolagen pełni w organizmie więcej funkcji, więc jeśli znajdziesz inne objawy niedoboru tych białek, suplementuj je. Jeśli natomiast innych objawów nie ma, zacznij od suplementacji kwasem hialuronowym.

W tym miejscu należy zauważyć jedną, potencjalnie ważną rzecz. Jeśli jesteś alergikiem, sprawdź najpierw swoją reakcję na suplementy kolagenowe. Są to związki pochodzenia zwierzęcego (nie wykorzystuje się kolagenów ludzkich) i jako takie mogą wywoływać alergie. Co prawda przyjmowane doustnie nie powinny dawać żadnych objawów niepożądanych, ale na wszelki wypadek warto to sprawdzić. Na co dzień przyjmujesz takie kolageny w osnowach kiełbas lub z mięsem zwierzęcym, ale w suplementach mają one inną formę, więc mogą teoretycznie dać objawy niepożądane. Kwas hialuronowy natomiast jest związkiem o jednorodnej budowie i naturalnie występuje w ludzkim organizmie, dlatego jest hipoalergiczny (nie wywołuje alergii). Te same uwagi mają zastosowanie przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.

Jeśli chcesz prawidłowo suplementować dietę, sprawdź jakie inne substancje mogą być potrzebne: witaminy i minerały biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Czasem suplementacja tylko jedną substancją może nie dać pełnego efektu.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
12 komentarzy:
« Starsze komentarze
  1. Agnieszka
    Agnieszka says:

    witam czy ktoś stosował wyżej wymieniony KOLAGEN LIFT DRINK 3D EFEKT + L-KARNOZYNA?????prosze o informacje bo zastanawiam sie nad kupnem ale szukam potwerdzenia jego skutecznośći

    Odpowiedz
« Starsze komentarze

Dodaj komentarz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *