Kolagen kontra kwas hialuronowy

Aktualizacja

KolagenKolagen kontra kwas hialuronowy i kwas hialuronowy to dwie chętnie wykorzystywane substancje suplementujące, które mają poprawić wygląd skóry, a szczególnie skórę twarzy. Niestety, żeby kuracja pomogła, zwykle potrzeba sporo czasu (przecież po pierwszej tabletce czy ampułce cudów nie należy się spodziewać), a na samym końcu okazuje się, że efektów nie ma. Przyjrzyjmy się problemowi bliżej.

Kolagen kontra kwas hialuronowy

W rozwiązaniu zagadki pomoże nam nauka. Zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy występują naturalnie w skórze i tkance podskórnej. Kolagen tworzy blaszkę podstawną, która jest miejscem przyczepu komórek oraz odpowiada za ich prawidłowe ukrwienie i odżywienie. Inny typ kolagenu znajduje się w komórkach skóry, tworzy pomiędzy nimi połączenia (zwane mostkami cytoplazmatycznymi) i nadaje komórkom zdolność dostosowywania kształtu.

Kwas hialuronowy natomiast z zasady nie występuje wewnątrz komórek. Zlokalizowany jest czasem w ich błonach, a także w dużych ilościach w tkance podskórnej. Oczywiście sama wiedza na temat lokalizacji związków jeszcze niewiele nam podpowie, ale analizujmy sytuację dalej.

Kolagen, mówiąc najogólniej, nadaje skórze elastyczność, jednak z wiekiem jego produkcja spada, a widocznym tego efektem jest obniżenie napięcia skóry. Powstają zmarszczki – po prostu siateczka kolagenowa traci spójność, komórki zyskują większą swobodę ruchu. Organizm nie jest w stanie samodzielnie przywrócić prawidłowego poziomu produkcji kolagenu. Aparaty za to odpowiedzialne (takie wewnątrzkomórkowe „fabryki biochemiczne”) wskutek zużycia, promieniowania UV, zmiany stosunków wodnych i mineralnych oraz wielu innych czynników, zaczynają działać wadliwie, a organizm źle wybudowanych cząsteczek nie wykorzystuje. Kolagenu więc brakuje.

Jak wygląda sprawa z kwasem hialuronowym? Ten związek niczego nie uelastycznia, ale zatrzymuje wodę. Do powierzchni cząstki kwasu może przylegać kilkadziesiąt cząsteczek wody, która w tkance podskórnej działa jak wypełniacz. Jeśli napięcie błony podstawnej opada, większa ilość kwasu hialuronowego przyciągnie więcej wody i błona się napnie. Oczywiście również synteza tego cukru (a w zasadzie cukrowca, ale to drobiazg) spada wraz z wiekiem.

Jak wybrać właściwy suplement?

Jeśli jednocześnie ze zmarszczkami pojawiają się u ciebie problemy z elastycznością naczyń krwionośnych (pękające naczynka, „kruche” żyły, żylaki) to jest to dość silne wskazanie na niedobór kolagenu. Jeśli natomiast takich objawów zupełnie brak, a twoja cera staje się jednocześnie „zmęczona” i ziemista lub nadmiernie blada, może to wskazywać na niedobór kwasu hialuronowego. To oczywiście pobieżna diagnoza i nie musi być trafna. Kolagen pełni w organizmie więcej funkcji, więc jeśli znajdziesz inne objawy niedoboru tych białek, suplementuj je. Jeśli natomiast innych objawów nie ma, zacznij od suplementacji kwasem hialuronowym.

Reklama


Kwas hialuronowy bioalgi


W tym miejscu należy zauważyć jedną, potencjalnie ważną rzecz. Jeśli jesteś alergikiem, sprawdź najpierw swoją reakcję na suplementy kolagenowe. Są to związki pochodzenia zwierzęcego (nie wykorzystuje się kolagenów ludzkich) i jako takie mogą wywoływać alergie. Co prawda przyjmowane doustnie nie powinny dawać żadnych objawów niepożądanych, ale na wszelki wypadek warto to sprawdzić. Na co dzień przyjmujesz takie kolageny w osnowach kiełbas lub z mięsem zwierzęcym. Natomiast w suplementach mają one inną formę, więc mogą teoretycznie dać objawy niepożądane. Kwas hialuronowy natomiast jest związkiem o jednorodnej budowie i naturalnie występuje w ludzkim organizmie, dlatego jest hipoalergiczny (nie wywołuje alergii). Te same uwagi mają zastosowanie przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.

Jeśli chcesz prawidłowo suplementować dietę, sprawdź jakie inne substancje mogą być potrzebne: witaminy i minerały biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Czasem suplementacja tylko jedną substancją może nie dać pełnego efektu.

Kolagen na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Jego opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie.
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
12 komentarzy:
 1. Agnieszka
  Agnieszka says:

  witam czy ktoś stosował wyżej wymieniony KOLAGEN LIFT DRINK 3D EFEKT + L-KARNOZYNA?????prosze o informacje bo zastanawiam sie nad kupnem ale szukam potwerdzenia jego skutecznośći

  Odpowiedz
 2. Izabela
  Izabela says:

  Kiedyś piłam kolagen, ale głównie ze względu na wzmocnienie stawów, bo trenuję na siłowi. Nie wiem na ile poprawił stan mojej skóry, bo stosuję też inne metody typu woda z cytryną lub picie zielonej herbaty bądź czystka, a to na młody wygląd też wpływa.

  Odpowiedz
 3. Sylwia
  Sylwia says:

  Bardzo przydatny wpis! 🙂 Od zawsze powtarzam, że na pierwszym miejscu musi być pielęgnacja, dbanie o wygląd swojej skóry, a następnie makijaż.
  Pozdrawiam! 😉

  Odpowiedz
 4. Ola
  Ola says:

  Swojego czasu stosowałam preparat kolagenowy i efekty bardzo mnie zaskoczyły. Udało się nawet zredukować cienie pod oczami 😀 Jednak żeby efekt był trwały, trzeba bardzo regularnie stosować takie suplementy. Stosowałam również kolagen w połączeniu z kwasem hialuronowym od zewnątrz i rezultat tez był ciekawy. Pozdrawiam;)

  Odpowiedz
 5. rytmynatury
  rytmynatury says:

  Stosuję zewnętrznie żel hialuronowy wraz z olejkami. Taka metoda pielęgnacji dobrze służy mojej wymagającej cerze 😉

  Odpowiedz
 6. ania
  ania says:

  Ja nie suplementuję ani jednego, ani drugiego, ale zastanawiałam się nad kolagenem…widzę jednak, że przydałby mi się kwas hialuronowy:)

  Odpowiedz
 7. Agnieszka
  Agnieszka says:

  Interesujący i przydatny artykuł. Ja obecnie używam serum z kwasem hialuronowym i jestem zadowolona. Na suplementację może zdecyduję się w przyszłości.

  Odpowiedz
 8. iwonka
  iwonka says:

  Kolagen dostarczam od czasu do czasu z glukozaminą na kolano 🙂 Warto może jednak dostarczać obu składników w większej ilości 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *