Kolagen kontra kwas hialuronowy

3.13 avg. rating (62% score) - 189 votes

Kolagen kontra kwas hialuronowyKolagen i kwas hialuronowy to dwie chętnie wykorzystywane substancje suplementujące, które mają poprawić wygląd skóry, a szczególnie skórę twarzy. Niestety, żeby kuracja pomogła, zwykle potrzeba sporo czasu (przecież po pierwszej tabletce czy ampułce cudów nie należy się spodziewać), a na samym końcu okazuje się, że efektów i tak, i tak nie ma. Przyjrzyjmy się problemowi bliżej.

Kolagen a kwas hialuronowy

W rozwiązaniu zagadki pomoże nam nauka. Zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy występują naturalnie w skórze i tkance podskórnej. Kolagen tworzy blaszkę podstawną, która jest miejscem przyczepu komórek oraz odpowiada za ich prawidłowe ukrwienie i odżywienie. Inny typ kolagenu znajduje się w komórkach skóry, tworzy pomiędzy nimi połączenia (zwane mostkami cytoplazmatycznymi) i nadaje komórkom zdolność dostosowywania kształtu.

Kwas hialuronowy natomiast z zasady nie występuje wewnątrz komórek, ale zlokalizowany jest czasem w ich błonach, a także w dużych ilościach w tkance podskórnej. Oczywiście sama wiedza na temat lokalizacji związków jeszcze niewiele nam podpowie, ale analizujmy sytuację dalej.

Kolagen, mówiąc najogólniej, nadaje skórze elastyczność, jednak z wiekiem jego produkcja spada, a widocznym tego efektem jest obniżenie napięcia skóry – powstają zmarszczki (po prostu siateczka kolagenowa traci spójność, komórki zyskują większą swobodę ruchu). Organizm nie jest w stanie samodzielnie przywrócić prawidłowego poziomu produkcji kolagenu, ponieważ aparaty za to odpowiedzialne (takie wewnątrzkomórkowe „fabryki biochemiczne”) wskutek zużycia, promieniowania UV, zmiany stosunków wodnych i mineralnych oraz wielu innych czynników, zaczynają działać wadliwie, a organizm źle wybudowanych cząsteczek nie wykorzystuje. Kolagenu więc brakuje.

Jak wygląda sprawa z kwasem hialuronowym? Ten związek niczego nie uelastycznia, ale zatrzymuje wodę. Do powierzchni cząstki kwasu może przylegać kilkadziesiąt cząsteczek wody, która w tkance podskórnej działa jak wypełniacz (jeśli napięcie błony podstawnej opada, większa ilość kwasu hialuronowego przyciągnie więcej wody i błona się napnie). Oczywiście również synteza tego cukru (a w zasadzie cukrowca, ale to drobiazg) spada wraz z wiekiem.

Jak wybrać właściwy suplement?

Jeśli jednocześnie ze zmarszczkami pojawiają się u ciebie problemy z elastycznością naczyń krwionośnych (pękające naczynka, „kruche” żyły, żylaki) to jest to dość silne wskazanie na niedobór kolagenu. Jeśli natomiast takich objawów zupełnie brak, a twoja cera staje się jednocześnie „zmęczona” i ziemista lub nadmiernie blada, może to wskazywać na niedobór kwasu hialuronowego. To oczywiście pobieżna diagnoza i nie musi być trafna. Kolagen pełni w organizmie więcej funkcji, więc jeśli znajdziesz inne objawy niedoboru tych białek, suplementuj je. Jeśli natomiast innych objawów nie ma, zacznij od suplementacji kwasem hialuronowym.

W tym miejscu należy zauważyć jedną, potencjalnie ważną rzecz. Jeśli jesteś alergikiem, sprawdź najpierw swoją reakcję na suplementy kolagenowe. Są to związki pochodzenia zwierzęcego (nie wykorzystuje się kolagenów ludzkich) i jako takie mogą wywoływać alergie. Co prawda przyjmowane doustnie nie powinny dawać żadnych objawów niepożądanych, ale na wszelki wypadek warto to sprawdzić. Na co dzień przyjmujesz takie kolageny w osnowach kiełbas lub z mięsem zwierzęcym, ale w suplementach mają one inną formę, więc mogą teoretycznie dać objawy niepożądane. Kwas hialuronowy natomiast jest związkiem o jednorodnej budowie i naturalnie występuje w ludzkim organizmie, dlatego jest hipoalergiczny (nie wywołuje alergii). Te same uwagi mają zastosowanie przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.

Jeśli chcesz prawidłowo suplementować dietę, sprawdź jakie inne substancje mogą być potrzebne: witaminy i minerały biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Czasem suplementacja tylko jedną substancją może nie dać pełnego efektu.

Polecane produkty:

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
Kolagen + L-karnozyna - zmarszczki to już nie problem!
Magiczne słowo dla zdrowej, pięknej i bez zmarszczek skóry to kolagen. Magazynuje on wodę w organizmie co powoduje, że skóra staje mocna, a przy tym elastyczna
Zobacz tutaj ...

Dodaj komentarz

12 komentarzy do "Kolagen kontra kwas hialuronowy"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Paulina
Gość

bardzo fajny i przydatny wpis <3

iwonka
Gość

Kolagen dostarczam od czasu do czasu z glukozaminą na kolano 🙂 Warto może jednak dostarczać obu składników w większej ilości 🙂

Agnieszka
Gość

Interesujący i przydatny artykuł. Ja obecnie używam serum z kwasem hialuronowym i jestem zadowolona. Na suplementację może zdecyduję się w przyszłości.

Sylwia Szewczyk
Gość

Używam serum z kwasem hialuronowym. Efekty są 😉

ania
Gość

Ja nie suplementuję ani jednego, ani drugiego, ale zastanawiałam się nad kolagenem…widzę jednak, że przydałby mi się kwas hialuronowy:)

rytmynatury
Gość

Stosuję zewnętrznie żel hialuronowy wraz z olejkami. Taka metoda pielęgnacji dobrze służy mojej wymagającej cerze 😉

Ola
Gość

Swojego czasu stosowałam preparat kolagenowy i efekty bardzo mnie zaskoczyły. Udało się nawet zredukować cienie pod oczami 😀 Jednak żeby efekt był trwały, trzeba bardzo regularnie stosować takie suplementy. Stosowałam również kolagen w połączeniu z kwasem hialuronowym od zewnątrz i rezultat tez był ciekawy. Pozdrawiam;)

Sylwia
Gość

Bardzo przydatny wpis! 🙂 Od zawsze powtarzam, że na pierwszym miejscu musi być pielęgnacja, dbanie o wygląd swojej skóry, a następnie makijaż.
Pozdrawiam! 😉

Izabela
Gość

Kiedyś piłam kolagen, ale głównie ze względu na wzmocnienie stawów, bo trenuję na siłowi. Nie wiem na ile poprawił stan mojej skóry, bo stosuję też inne metody typu woda z cytryną lub picie zielonej herbaty bądź czystka, a to na młody wygląd też wpływa.

Adriana
Gość

kolagen jak dla mnie przydałby się od razu, fajny wpis 🙂

Maria Tamara
Gość

Bardzo przydatny wpis z mnóstwem informacji:)

Agnieszka
Gość

witam czy ktoś stosował wyżej wymieniony KOLAGEN LIFT DRINK 3D EFEKT + L-KARNOZYNA?????prosze o informacje bo zastanawiam sie nad kupnem ale szukam potwerdzenia jego skutecznośći

wpDiscuz