Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 czerwca 2021

Czy kule do kąpieli są zdrowe?Kule do kąpieli stały się fenomenem ostatnich lat. Stosowane są celem poprawy ogólnego wyglądu skóry, poprawy samopoczucia oraz maksymalnego relaksu podczas zażywania kąpieli. Mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czy tego typu produkty są bezpieczne? Podpowiadamy!

Czym są kule do kąpieli?

Kule do kąpieli to mocno zapakowane (w formę kuli) mieszanki różnych składników aktywnych i dodatków, które po zanurzeniu w wodzie zaczynają musować. Kula w wodzie rozpuszcza się, zmieniając jej barwę, wzbogaca ją o składniki aktywne, a także powoduje wydobycie się niezwykle przyjemnych zapachów. Wyróżniamy wiele rodzajów takich produktów – najczęściej spotyka się formę kuli, jednak nierzadkie są kostki, serduszka czy inne ciekawe kształty. Wyróżnić można także różne zapachy, kolory i efekt działania. Na rynku najczęściej spotyka się 2 podstawowe rodzaje kul do kąpieli:

  • naturalne – na bazie wyłącznie naturalnych składników. Ich rozpuszczaniu w wodzie nie towarzyszą żadne efekty specjalne, ponieważ bazą produktu są olejki i roślinne masła;
  • musujące – zawierają w swoim składzie wodorowęglan sodu i kwas cytrynowy, które w kontakcie z wodą powodują generację tysięcy malutkich bąbelków, a więc efekt musowania.

Aby mieć pewność co do składu produktu, kule do kąpieli można wykonać samodzielnie w domu.

Czy kule do kąpieli są zdrowe?

Przeciwnicy kul do kąpieli twierdzą, że tego typu urozmaicenia kąpieli zwiększają ryzyko infekcji intymnych u kobiet, podrażniają błony śluzowe oraz niszczą delikatną powierzchnię skóry. Jest to prawda, o ile do wykonania kul wykorzystano chemiczne, sztuczne dodatki. Szczególną uwagę należy zwrócić, aby wybrane kule do kąpieli nie zawierały toksycznych barwników i składników zapachowych oraz kwasu borowego. Na układ moczowo-płciowy nie wpływają zaś korzystnie drobinki brokatu.

Działanie kul do kąpieli

Produkty w pełni naturalne przynoszą niezwykłe efekty i widocznie poprawiają kondycję naszej skóry. Jeśli kula posiada w swoim składzie olejki roślinne lub masło shea, rezultatem kąpieli będzie wyjątkowo nawilżona, gładka i promienna skóra. Na jej powierzchni wytworzy się niewidoczna warstwa zatrzymująca wilgoć, dzięki czemu stan skóry będzie dobry nie tylko bezpośrednio po kąpieli, ale i przez dłuższy czas.

Naturalne olejki i roślinne substancje zapachowe sprawią, że korzyści obejmą również sferę psychiczną. Po kilkunastominutowej kąpieli z dodatkiem kuli zauważa się między innymi:

  • zmniejszenie napięcia psychicznego i mięśniowego;
  • ogólną poprawę samopoczucia;
  • rozluźnienie całego organizmu;
  • większy komfort psychiczny;
  • odprężenie;
  • zmniejszenie wahań nastroju i drażliwości;
  • zwiększenie codziennej motywacji do działania.

Ponadto taka kąpiel wpływa na poprawę komfortu snu, może być więc środkiem pomocniczym w walce z bezsennością i snem przerywanym.

Domowe kule do kąpieli – jak zrobić?

Jak wspomniano wcześniej, kule do kąpieli można zrobić samodzielnie w domu. W tym celu wystarczy przygotować następujące składniki:

Opcjonalnie można wykorzystać suszone kwiaty i zioła, miód, mleko w proszku czy inne naturalne dodatki, które mogą poprawić kondycję skóry. Sodę wraz ze skrobią łączymy w misce, dolewamy olejki i wodę, a następnie wyrabiamy masę jak zwykłe ciasto. Dodaj sok z cytryny i ponownie wyrób jak ciasto. Masę formuj w dłoniach na kształt kuli, przy czym na zewnątrz możesz ruchem wciskającym „wgnieść” ewentualnie zastosowane zioła i kwiaty. Tak przygotowaną kulę należy umieścić na kilka godzin w lodówce, aby utrwaliła swój kształt. Gotowe kule przechowuj w suchym, chłodnym miejscu.

Polecane produkty

Biotyna na skórę, włosy i paznokcie
Na problemy z włosami przede wszystkim skutecznie działa biotyna. Aby jednak w pełni wykorzystać jej właściwości, należy dostarczyć ją w najbardziej biologicznie aktywnej formie - D-biotynie. Właśnie taka znajduje się w kapsułkach regenerujących.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kloskowska I., Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam, Wydawnictwo Vital, Białystok 2020.
  2. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  3. Draelos Z., Pugliese P., Fizjologia skóry – teoria i praktyka, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami