Blaszka miażdżycowa - przyczyny, objawy, leczenie

Blaszka miażdżycowa – przyczyny, objawy, leczenie

Blaszka miażdżycowa - przyczyny, objawy, leczenieBlaszka miażdżycowa gromadzi się w naczyniach krwionośnych w wyniku odkładania się cholesterolu. Jej powierzchnia składa się z włókien kolagenowych oraz mięśni. Z kolei rdzeń tworzą komórki warunkujące stan zapalny oraz złogi tłuszczowe.

Czym jest blaszka miażdżycowa?

Blaszka miażdżycowa to złogi cholesterolu, które osadzają się na ścianach naczyń krwionośnych zmniejszając ich światło. Efektem tego jest niedrożność naczyniowa, ponadto zmniejszony zostaje przepływ krwi, co może przełożyć się na niedokrwienie narządów, które zostają przez nie zaopatrywane.

W przebiegu utrudnionego przepływu krwi w naczyniach, może dojść do powstania skrzepliny, co może całkowicie zamknąć światło naczynia.

Należy zaznaczyć, że blaszka miażdżycowa wykazuje tendencję do pękania. Z tego względu mamy do czynienia z tzw. blaszką stabilną i niestabilną. Może powstawać we wszystkich tętnicach organizmu.

Blaszka miażdżycowa – przyczyny

Istnieje wiele powodów, które wpływają na jej powstawanie. Zalicza się do nich:

Jak objawia się blaszka miażdżycowa

Blaszka miażdżycowa powoduje przede wszystkim zwężenie światła naczynia, a także jego zesztywnienie, zwiększając tym znacznie rozwój miażdżycy. Efektem tego jest niewłaściwy przepływ krwi przez tętnice, a z czasem nawet niedokrwienie narządów, które są przez nie zaopatrywane.

Miażdżyca naczyń rozwija się najczęściej nie dając żadnych objawów. Zauważalne są one dopiero gdy światło naczynia ulega znacznemu zmniejszeniu. Wówczas pojawiają się utrudnienia związane z aktywnością fizyczną oraz sytuacjami stresowymi. Dość charakterystyczna jest zmniejszona tolerancja na wysiłek fizyczny, podczas którego towarzyszy ból oraz duszności.

Należy zaznaczyć, że blaszka miażdżycowa może ulec pęknięciu, co prowadzi do wytworzenia się skrzepliny i całkowitego zamknięcia światła naczynia. Zamknięcie światła naczyń wieńcowych prowadzi do zawału serca, z kolei naczyń mózgowych do udaru mózgu.

Leczenie blaszki miażdżycowej

Leczenie blaszki miażdżycowej obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia i nawyków żywieniowych. Jednym z najważniejszych czynników jest przejście na dietę z niską zawartością tłuszczu oraz węglowodanów. Warto włączyć w codzienne menu owoce i warzywa, chude mięso oraz ryby (dorsz, łosoś, sandacz). Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowywanie potraw na parze.

Ponadto warto unikać silnego stresu, zrezygnować z palenia papierosów, ograniczyć spożywanie alkoholu, a także włączyć w życie aktywność fizyczną w postaci spacerów, jazdy na rowerze, biegania czy pływania.

Dodatkowo leczenie blaszki miażdżycowej polega na przyjmowaniu leków obniżających poziom cholesterolu, a także wyrównujących poziom ciśnienia krwi.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *