Kolagen do picia
Kolagen do picia

Borelioza - co warto o niej wiedziećBorelioza to jedna z najbardziej znanych chorób odkleszczowych. Wywołuje ona objawy bardzo zbliżone do grypy włączając w to drętwienie kończyn i języka, ból stawów, wysypkę skórną oraz stany depresyjne. Po czym jeszcze można rozpoznać boreliozę oraz jak przebiega jej leczenie? Oto wskazówki.

Borelioza

O boreliozie nazywanej również chorobą Lyme lub krętkowicą kleszczową usłyszano po raz pierwszy w II połowie lat 80 XX wieku. Za główną przyczynę jej powstawania uważa się zarażenie bakteriami (Borellia burgdorferi). Bakterie te mogą występować w kilku postaciach. Jako krętki, które wykazują dużą ruchliwość oraz cysty, które są wręcz nieruchome i odporne na antybiotyki. Cysty mogą niszczyć krętki.

Kleszcze

Pod względem biologicznym kleszcze zalicza się do grupy pajęczaków. Choć również klasyfikowane są do tej samej grupy co roztocza. Kleszcze to wysoce wyspecjalizowane stworzenia, które bardzo dobrze przystosowują się do swojego otoczenia. Jako pasożyt, kleszcz polega na innych, aby mógł przeżyć i tak jak komar żywi się krwią.

Ciekawostka

Borelioza występuje na całym świecie, a dokładnie wszędzie tam, gdzie występują kleszcze. Istnieją również różne gatunki tych pasożytów. W Europie najbardziej znany jest kleszcz pospolity, łąkowy, a także częściowo kleszcz psi, który występuje jest również na terenach Afryki. Kleszcz jeżowy natomiast występuje w Afryce północnej, Azji Mniejszej, Zachodniej i Środkowej.

Jak objawia się borelioza?

Objawy boreliozy są bardzo zróżnicowane. Niektóre z nich przypominają symptomy grypy, inne natomiast są na tyle charakterystyczne, że od razu mogą być rozpoznane prze lekarzy różnych specjalizacji np. dermatologa czy neurologa. Bardzo częstym objawem jest rumień skóry, występujący w miejscu wkłucia się kleszcza, który powiększa swe rozmiary obwodowo. Należy zaznaczyć, że objaw ten nie występuje u wszystkich chorych, a jedynie u 40-60% osób zarażonych. Oprócz objawów typowo skórnych mogą pojawić się również symptomy ogólne tj. zmęczenie, zawroty oraz ból głowy. Ponadto, u niektórych osób zauważalne są objawy ze strony układu nerwowego, do których zalicza się porażenie nerwu twarzowego, podwójne widzenie, drżenie mięśni, drgawki, przeczulica, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także inne (wymioty, padaczka, upośledzenie słuchu, sztywność stawów, zapalenie pęcherza moczowego, zaburzenia miesiączkowania).

Miejsca podatne na wkłucie się kleszcza to:

  • pachy;
  • pachwiny;
  • pośladki;
  • owłosiona skóra głowy;
  • wewnętrzna strona ud lub ramion.

Leczenie boreliozy

Leczenie boreliozy bez względu na stadium choroby polega na podawaniu antybiotyku, która trwa zwykle 21-28 dni. Oczywiście terapia jest najbardziej skuteczna jeśli zastosowana jest we wczesnym etapie zakażenia. W leczeniu boleriozy stosuje się trzy rodzaje antybiotyku, które zależne są od objawów oraz fazy rozwoju choroby. Należą do nich tetracykliny, penicyliny i cefalosporyny.

Skuteczność oraz szybkość leczenia choroby zależy od:

  • trafnej diagnozy;
  • występowania koinfekcji;
  • osobniczej odporności organizmu;
  • kondycji chorego.

Wskazówka

Osoby, które są potencjalnie zagrożone ukąszeniem kleszcza powinny zachować szczególną profilaktykę. Do głównych zasad bezpieczeństwa zalicza się noszenie odzieży, która będzie osłaniać znaczną część ciała, stosowanie preparatów odstraszających kleszcze, a w przypadku gdy dojdzie do ukąszenia – umiejętne jego pozbycie się ze skóry.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami