Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 grudnia 2023

Kąpiel noworodkaKąpiel noworodka to nic innego, jak klasyczne umycie skóry dziecka w specjalnej wanience z ciepłą wodą. Od kąpieli osoby dorosłej różni się jedynie delikatniejszymi technikami, brakiem korzystania z gąbek oraz sięganiem po łagodniejsze detergenty. Jak dokładnie powinna wyglądać kąpiel noworodka?

Kąpiel noworodka krok po kroku

Jeszcze przed rozpoczęciem kąpieli należy przygotować niezbędne rzeczy: akcesoria kąpielowe, kosmetyki, czyste ubranka, pieluszkę. Tak małego dziecka nie wolno kąpać przy włączonym wentylatorze ani otwartym oknie. Temperatura w łazience nie powinna przekraczać 24 stopni C, zaś optymalna temperatura wody do kąpieli to 37 stopni C – nieco więcej niż temperatura ciała malucha. Kąpiel warto przygotować na przykład wieczorem, aby wyciszyć i uspokoić dziecko po całym dniu, a także po to, aby wprowadzić w jego życie rutynę: najpierw kąpiel, potem karmienie i czas snu. Kąpiel noworodka krok po kroku prezentuje się następująco:

  • chwycenie dziecka w taki sposób, aby główka znajdowała się na dłoni rodzica, a druga ręka rodzica podtrzymywała pupę (wkładając maluszka do wanienki);
  • obmywanie ciała noworodka wodą z wanienki, aby przyzwyczaić go do wody i jej temperatury;
  • dokładne umycie wszystkich fałdek maluszka i miejsc za uszami oraz pod brodą, gdzie najczęściej ulewa się pokarm, a potem główkę maleństwa, narządy rodne i pupę.

Dziecko można myć zarówno samą wodą, jak i wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego, przeznaczonego do pielęgnacji noworodków. Po kąpieli jak najszybciej okrywa się dziecko ręcznikiem, unikając przy tym pocierania skóry. Wacikiem z solą fizjologiczną pielęgnuje się oczka, zaczynając od strony zewnętrznej i kończąc na kąciku przy nosku dziecka. Dobrym pomysłem jest kąpanie noworodka wspólnie przez rodziców – wówczas tata może trzymać dziecko, zaś mama może je obmywać. Jeżeli noworodek ma przesuszoną skórę, długie kąpiele nie są wskazane. Na koniec miękką szczoteczką można wymasować skórę głowy, aby uniknąć ciemieniuchy. Jest ona jednak bardziej charakterystyczna dla okresu niemowlęcego, zwłaszcza 2-3 miesiąca życia.

Pielęgnacja pępka

Przez pierwsze dni życia noworodka kikut pępowinowy jest formą rany, dlatego należy szczególnie o niego dbać. Konieczne staje się przemywanie kikuta pępowinowego kilka razy dziennie Octeniseptem i unikanie przykrywania go pieluszką aż do momentu odpadnięcia. Jeśli kikut zostanie zamoczony, np. podczas kąpieli, należy dokładnie go osuszyć i zdezynfekować Octeniseptem. W momencie wystąpienia niepokojących objawów takich jak obrzęk czy zaczerwienienie, obowiązkiem rodzica jest niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem.

Pielęgnacja pośladków

Pielęgnacja pośladków noworodka jest odrębnym zajęciem każdego rodzica. Warto umożliwiać dziecku częste leżenie bez pieluszki, tak aby skóra mogła oddychać, np. tuż przed kąpielą i po niej, gdy skóra jest jeszcze wilgotna i powinna wyschnąć naturalnie. W czasie upalnych dni należy stosować takie wietrzenie tak często, jak to tylko możliwe. Zdrowszą alternatywą dla jednorazowych pieluch są pieluszki chłonne, tetrowe, wielokrotnego użytku. Po każdym wypróżnieniu rodzice muszą dokładnie oczyszczać skórę dziecka, szczególnie w fałdach, gdzie zbierają się zanieczyszczenia powodujące podrażnienia. Do oczyszczania najlepiej używaj czystej, ciepłej wody. Przed założeniem nowej pieluszki, na czystą i osuszoną skórę stosuje się krem izolujący. Przeciwwskazane są kremy zawierające tlenek cynku – mogą one nadmiernie wysuszyć skórę dziecka.

Czym myć noworodka?

Noworodka można myć ciepłą wodą bez żadnych detergentów, jednak większość rodziców chce wzbogacić wodę środkiem myjącym. Tym bardziej że tak małe dziecko jest narażone na ulewanie pokarmu i kontakt z kałem czy moczem. Należy sięgać wyłącznie po kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry noworodka, posiadające stosowne oznaczenia odpowiednich instytucji. Można sięgać po emolienty dla niemowląt od pierwszych dni życia. Produkty te mają hipoalergiczną formułę i skład wolny od parabenów, alkoholu, konserwantów oraz barwników. Dodatków tych absolutnie nie może być w preparatach myjących dla noworodków. Dobrze sprawdzają się emolienty z dodatkiem naturalnych olejków.

Kąpiel noworodka – jak często?

Kąpiel noworodka to ważny element pielęgnacji, który pomaga utrzymać higienę dziecka oraz stymuluje jego zmysły. W pierwszych dniach po urodzeniu zaleca się kąpiel co 2-3 dni, aby unikać przesuszenia delikatnej skóry noworodka. Później, gdy pępowina zagoi się, można przechodzić stopniowo do codziennych kąpieli. Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne, i niektóre maluchy mogą nie być zbyt przychylnie nastawione do kąpieli. Dlatego ważne jest, aby dostosować częstotliwość kąpieli do potrzeb i reakcji dziecka, zawsze kierując się zaleceniami pediatry.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kąpać, jak to łatwo powiedzieć, W Czepku Urodzone, 7/2017.
  2. Pawluk I., Gregier M., Knowledge of nursing students about the physiological determinants of skincarefornewborns and infants, Pedagogy and Psychology of Sport, 6/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami