Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 marca 2022

Kręcone włosy - jak o nie dbać?Kręcone włosy, a także właściwie pielęgnowane prezentują się bardzo efektownie. Dlatego też są marzeniem nie jednej kobiety. Mimo to nikt nie wie lepiej od posiadaczek takich włosów jak wiele sprawić mogą one problemu. Jak więc właściwie o nie dbać, aby dobrze wyglądały i nie były uciążliwe? Oto kilka cennych wskazówek.

Kręcone włosy najczęściej posiadają osoby o typie urody „jesień”. Z reguły takie włosy są gęste i matowe, a ich budowa nieco różni się od włosów prostych. Ich struktura jest nierówna, a łuski często odchylają się, przez co włosy nie odbijają zbyt dobrze światła. Włosy kręcone są suche przez co o wiele bardziej podatne są na puszenie się czy elektryzowanie. Dodatkowo ten rodzaj włosów jest mało podatny na układanie się i jakąkolwiek stylizację.

Czy kręcone włosy są problematyczne?

Jedno jest pewne, włosy kręcone nie należą do najłatwiejszych, zarówno w pielęgnacji jak i samej stylizacji. Zwykle posiadaczki kręconych włosów marzą o prostowaniu, ponieważ ich własne sprawiają ciągłe kłopoty. Włosy tego rodzaju często się plączą przez co bardzo trudno je rozczesać. Dodatkowo przez to, że są grube bardzo łatwo można je uszkodzić.

Kręcone włosy – pielęgnacja

Pierwszym istotnym krokiem we właściwiej pielęgnacji jest dobranie odpowiedniego szamponu do mycia. Warto zaznaczyć, że kosmetyki do pielęgnacji kręconych włosów powinny zawierać przede wszystkim naturalne składniki o działaniu nawilżającym oraz odżywczym. Dobrym wyborem będą te zawierające aloes, d-panthenol lub lilię wodną. Korzystanie z dobrze dobranego szamponu, a także odżywki do włosów kręconych sprawi, że włosy będą gładkie, a loki wyraźne i równo zakręcone.

Przy wyborze odżywek do tego rodzaju włosów warto decydować się na te, które można spłukiwać, ponieważ nie obciążają ich nadmiernie oraz nie powodują przetłuszczania się. Przy spłukiwaniu odżywek warto używać letniej wody. Dzięki temu łuski włosa będą mieć większą szansę na zamknięcie się. Kolejnym krokiem jest nałożenie na włosy serum o działaniu wygładzającym lub z naturalnego jedwabiu, którego zadaniem będzie zapobieganie elektryzowaniu się włosów.

Również samo mycie włosów kręconych powinno odbywać się w sposób łagodny. A to dlatego, że zbyt szybkie i gwałtowne ruchy mogłyby uszkodzić delikatną strukturę włosów. Bardzo ważny jest również sposób mycia. Gorąca woda rozchyla łuski włosa. Dlatego też warto korzystać z letniej wody, a ostatni strumień powinien być wykonany wodą chłodną.

Kręcone włosy – stylizacja

Właściwa pielęgnacja nie powinna kończyć się na doborze właściwych kosmetyków. Bardzo ważną czynnością stylizacji włosów kręconych jest ich suszenie. Tradycyjne suszenie, a więc zawijanie włosów w ręcznik, a następnie ich pocieranie nie należy do najlepszych pomysłów. Czynność ta może wpłynąć na osłabienie struktury włosa.

Najlepiej będzie delikatnie odcisnąć włosy w ręcznik, a następnie je wyszczotkować grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami i pozostawić do wyschnięcia. Jeżeli natomiast nie mamy czasu na taki sposób suszenia, można oczywiście do tego wykorzystać suszarkę. Należy jednak pamiętać, aby była to suszarka z dyfuzorem oraz posiadała regulację temperatury powietrza. Posiadając jeszcze lekko wilgotne włosy należy już podjąć pierwsze kroki w kierunku ich stylizacji. Warto więc na jeszcze delikatnie mokre włosy nałożyć piankę do kręconych włosów, a następnie wysuszyć. Przed samym wyjściem z domu wskazane jest użycie niewielkiej ilości lakieru, który wzmocni ułożoną fryzurę i zapobiegnie jej zepsuciu przy złych warunkach pogodowych.

Warto również pamiętać o podcinaniu końcówek włosów. W tym celu warto regularnie wybierać się do sprawdzonego fryzjera, który podetnie je o tyle ile będzie potrzeba, aby fryzura wyglądała bardzo korzystnie.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami