Kolagen do picia
Kolagen do picia

Łojotok - przyczyny i leczenieŁojotok to dolegliwość stanowiąca nieprzyjemny defekt kosmetyczny, choć może zataczać szerszy krąg, wywołując łojotokowe zapalenie skóry lub trudny w leczeniu trądzik. W związku z tym bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoznanie objawów oraz niezwłoczna interwencja lekarska.

Czym jest łojotok?

Łojotok to w ogólnym znaczeniu stan, w którym gruczoły łojowe wykazują nadmierną aktywność, przez co produkują zwiększoną ilość łoju (sebum). Jest on niezbędny skórze, ponieważ zabezpiecza ją przed wysuszeniem. Gruczoły łojowe występują w każdej części naszego ciała za wyjątkiem dłoni i podeszwy stóp. Stąd też bardzo częsty problem z suchością rąk oraz stóp. Największa ich ilość występuje jednak na skórze głowy, czole, brwiach, uszach, policzkach oraz w fałdach skórnych.

Przyczyny łojotoku

Przyczyn, dla których gruczoły łojowe zwiększają produkcję sebum, jest wiele. Należy zaznaczyć, że problem ten występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Wszystko dlatego, że istnieje wyraźny związek pomiędzy wysokim poziomem androgenów, a pojawiającym się łojotokiem.

W dużej mierze powodem rozwijającego się łotoku może być m.in. długotrwały stres. W szczególny sposób przekłada się on na wzrost hormonów m.in. kortyzolu. Nadmierna produkcja sebum ściśle związana jest również z niedoborami witamin w organizmie, a konkretnie deficytem witaminy A, witamin z grupy B, witaminy C oraz E.  Dodatkowo zaostrzenie objawów łojotoku powoduje zbyt wysoka lub niska temperatura otoczenia.

Objawy łojotoku

Jednym z głównych objawów łojotoku jest przede wszystkim świecąca się skóra twarzy w obrębie czoła, nosa, brody, niekiedy również policzków. Dokładnie przyglądając się skórze można zauważyć, że pory przez które wydostaje się sebum są rozszerzone, a czasem nawet zablokowane. Dodatkowo włosy szybciej się przetłuszczają, a skóra głowy często swędzi. W miejscach gdzie występuje nadmierna produkcja sebum często pojawiają się również łuski o tłustym podłożu.

W dalszym stadium, łojotok przybiera postać czerwonych plam, które mogą dawać uczucie świądu oraz pieczenia. Zmiany te lokalizują się głównie wokół ust.

Jak leczyć łojotok?

W momencie kiedy łojotok nie zmieni się jeszcze w formę poważnego zapalenia skóry lub trądziku można szybko i skutecznie go leczyć. Terapia polega na stosowaniu witamin, których u pacjenta występuje niski poziom lub niedobór, a także związków mineralnych tj. cynk, który działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację skóry.

Na miejsca objęte większym łojotokiem przepisywane są maści oraz szampony o działaniu przeciwgrzybiczym, które zapobiegają dalszemu rozwojowi infekcji.

W sytuacji kiedy przyczyną łojotoku są zaburzenia gospodarki hormonalnej, pacjentowi podaje się preparaty mające za zadanie zapewnić jej równowagę.

W leczeniu łojotoku ważnym elementem jest również zmiana codziennej diety. Zaleca się przede wszystkim wzbogacenie menu o sezonowe owoce oraz warzywa, tłuste ryby, orzechy, a także oleje roślinne. Pozytywne efekty przynosi włączenie suplementów diety z zawartością kwasów omega 3 oraz probiotyków.

Unikać należy produktów typu fast-food, słodyczy, tłustych mięs oraz żywności wysoce przetworzonej.

Jak pielęgnować skórę łojotokową?

Głównym krokiem w pielęgnacji skóry łojotokowej jest regularne usuwanie sebum z powierzchni skóry. Zapobiega to tworzeniu się nowych ognisk zapalnych, jeśli takie występują. Nie należy jednak ściśle przesadzać z oczyszczaniem cery. Zbyt częste oczyszczanie lub stosowanie agresywnych preparatów wysuszających gruczoły łojowe, aktywuje je do jeszcze większej pracy.

W związku z tym warto oczyszczać cerę dwa razy dziennie, a po jej umyciu stosować nawilżenie np. naturalnym emolientem, który ograniczy produkcję sebum. Skórę głowy natomiast zaleca się myć codziennie, do momentu aż objawy zmniejszą się, a następnie zmniejszyć częstotliwość do 2-3 razy w tygodniu.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami