Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 lipca 2022

morfologia krwiMorfologia krwi (badanie morfologiczne) obejmuje oznaczenie liczby elementów morfotycznych krwi oraz ocenę pewnych cech ich budowy. Wykonuje się je w próbkach pełnej krwi żylnej pobranej na EDTA jako antykoagulant. Przy pobieraniu krwi należy unikać długotrwałej stazy i do badania morfologicznego przeznaczyć pierwszą uzyskaną porcję krwi. Bezpośrednio po pobraniu próbka krwi musi zostać dokładnie wymieszana z antykoagulantem. To jedno z najczęściej wykonywanych podstawowych badań oceniających ogólny stan zdrowia.

Jak wygląda morfologia krwi?

Badanie morfologiczne krwi jest bezpieczne i niemal bezbolesne. Niewielki dyskomfort może spowodować samo wkłucie, jednak jest to uczucie przypominające ukąszenie komara. Krew pobiera się z dołu łokciowego, po wcześniejszym zdezynfekowaniu skóry i w razie konieczności uciśnięciu ramienia, aby uwidocznić żyły. Samo pobieranie trwa kilkanaście sekund. Po wyjęciu igły należy ucisnąć miejsce po wkłuciu sterylnym wacikiem lub kawałkiem gazy. Pacjent może od razu udać się do domu, a wyniki zazwyczaj są do odebrania na drugi dzień.

Niektóre osoby źle znoszą pobieranie krwi, co zwykle wiąże się ze strachem przed igłą lub krwią. Dlatego w przypadku takich osób zaleca się pobieranie krwi na leżąco. Po badaniu powinny one jeszcze kilka minut poleżeć na leżance, z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca, aby uniknąć zawrotów głowy i omdlenia po gwałtownym wstaniu.

Morfologia krwi – wskazania

Morfologia krwi jest badaniem bezpiecznym i wiarygodnym. Wykonuje się ją w różnych przypadkach chorobowych, dolegliwościach oraz przy wszelkich niepokojących objawach. To najpopularniejsze badanie diagnostyczno-terapeutyczne. Wskazaniami do jego wykonania mogą być między innymi:

Badanie krwi wykonuje się regularnie również podczas ciąży lub celem profilaktyki wielu chorób. Wówczas morfologię należy powtarzać co roku. Zaleca się, aby regularnie była ona wykonywana przez każdego człowieka.

Jak czytać wyniki badań krwi?

Najczęściej na wynikach badania morfologicznego można spotkać następujące parametry:

  • RBC – liczba krwinek czerwonych, czyli erytrocytów. Prawidłowy zakres dla kobiet powinien wynosić 4-5,4 mln/mm3, zaś dla mężczyzn – 4,5-6 mln/mm3;
  • HGB – stężenie hemoglobiny. Kobiety 12-16 g/dl, mężczyźni 13-18 g/dl;
  • HCT – hematokryt, czyli stosunek stężenia objętości wszystkich krwinek do osocza. Kobiety 37-47%, zaś mężczyźni 40-51%;
  • MCV – średnia objętość erytrocytów. Prawidłowy zakres dla obu płci: 80-95 fl;
  • MCH – średnia waga hemoglobiny w krwince. Prawidłowo 27-32 pg;
  • MCHC – średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach. Prawidłowo 32-36 g/dl;
  • WBC – liczba białych krwinek. Prawidłowo 4-10 tys./mm3;
  • PLT – liczba płytek krwi. Prawidłowo 150-400 tys./mm3.

Z badania morfologicznego można jednak wyczytać nie tylko informacje odnoszące się do poszczególnych krwinek. Dzięki niemu możemy określić również, czy w organizmie nie toczy się stan zapalny oraz czy stężenie istotnych hormonów jest w normie. W efekcie można wykluczyć lub potwierdzić np. choroby tarczycy lub innych gruczołów dokrewnych. Wszystko zależy od tego, czego dokładnie chcemy się dowiedzieć z badania.

Jak przygotować się do morfologii krwi?

Krew można pobrać do badania o dowolnej porze dnia i nocy, jednak zaleca się wykonanie jej z samego rana, gdy organizm jest jeszcze na czczo. Choć często nie ma zaleceń, aby nie jeść przed badaniem, najlepiej zrezygnować ze śniadania, słodzonych napojów i herbat. Można jednak pić wodę. Bezpośrednio przed wykonaniem badania należy nie przemęczać organizmu – zaleca się unikanie wysoce intensywnych wysiłków fizycznych.

Polecane produkty

Spirulina + Żelazo - naturalne wsparcie krwi
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Solnica B., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  3. Brunzel N., Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami