Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny

Aktualizacja

Wypadanie włosów - najczęstsze przyczynyWypadanie włosów to problem, który dotyczy coraz większej liczby kobiet jak i mężczyzn. O ile jest to następstwo naturalnego procesu starzenia się organizmu, o tyle nie jest to powód do zmartwień. Gorzej jeśli przyczyna tkwi gdzie indziej np. w stanie naszego zdrowia. Poznajmy najczęstsze przyczyny wypadania włosów.

Co najczęściej powoduje wypadanie włosów?

Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące przyczyny wypadania włosów. Znając je, możemy minimalizować powstawanie tego problemu.

1. Dieta.

U wielu z nas jedną z przyczyn wypadania włosów może być dieta, a właściwie całkowity brak lub niedobór składników odżywczych. Warto więc kontrolować czy nie posiadamy zbyt małej ilości witamin i minerałów w naszym codziennym menu. Zwiększone wypadanie włosów może być spowodowane m.in. niedoborem żelaza. Bez tego pierwiastka krew nie jest dobrze dotleniona i prowadzi to do osłabienia cebulek włosa. Niedobór żelaza częściej dotyczy kobiet, ponieważ tracą go dodatkowo podczas menstruacji. Aby zapobiegać wypadaniu włosów należy nie doprowadzać do stanu, w którym zabraknie w organizmie białka, żelaza czy witamin z grupy B. Do swojej diety należy wprowadzić witaminy w postaci owoców, warzyw, a także spożywać nasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się m.in. w mleku, jajach czy rybach.

2. Pogoda.

Wypadanie włosów może być także spowodowane pogodą jaka panuje obecnie za oknem. Lato, które jest jedną z najprzyjemniejszych pór roku stwarza niestety nienajlepsze warunki do ich prawidłowego funkcjonowania. Zima także nie wpływa korzystnie na ogólną kondycję włosów. Promieniowanie UV, wysoka lub niska temperatura, słona lub chlorowana woda, wiatr i wilgotność powietrza przyspieszają ich wypadanie. Jeżeli dodatkowo w tym czasie zostanie zaniedbana pielęgnacja domowa, mogą stać się też słabe, łamliwe i kruche.

Aby zapobiegać wypadaniu włosów warto chronić włosy przed promieniowaniem UV, a także wysoką lub niską temperaturą zakładając ochronną czapkę lub kapelusz. Do ich pielęgnacji warto zaopatrzyć się w nawilżającą mgiełkę. Po każdym powrocie z plaży czy basenu należy pamiętać o umyciu włosów i skóry głowy. Będą wówczas oczyszczone z piasku, kurzu czy chloru znajdującego się w wodzie.

3. Środki stylizacji.

Utrata włosów ze skóry głowy może również wynikać ze zbyt częstej ich stylizacji. Z tego też względu niewskazane jest i nie należy używać zbyt dużej ilości kosmetyków, zarówno na skórę głowy jak i same włosy. Zawierać mogą różne składniki, w tym wielocząsteczkowe polimery. Tworzą one bowiem powłokę, która usztywnia włos przez co ich ułożenie jest dokładnie takie jakie chcemy. Ma to jednak swój minus, ponieważ znacznie obciąża cebulki włosów prowadząc do ich wypadania.

Aby uniknąć utraty włosów należy pamiętać, aby nie eksperymentować z włosami zbyt często. Niewskazane są zbyt częste ich farbowanie, tapirowanie, używanie lokówki czy prostownicy. Mocne związywanie w kucyk czy kok także powoduje osłabianie się cebulek włosa. Nie zalecane jest również korzystanie z kosmetyków na bazie alkoholu, które prowadzą do wysuszenia. Ponadto mogą doprowadzić do powstawania łupieżu.

4. Choroby skóry głowy.

Choroby takie jak łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca mogą prowadzić do osłabienia i być przyczyną wypadania włosów. Schorzenia te wytwarzają wokół mieszków włosowych stany zapalne, powodując zaburzenia w ich funkcjonowaniu, a także w procesach wzrostu. Gdy podejrzewamy występowanie jednej z wyżej wymienionych chorób, warto skonsultować to ze specjalistą i wybrać się np. do dermatologa czy trychologa. Lekarz specjalista zdiagnozuje objawy i zadecyduje o właściwym leczeniu.

5. Choroby ogólnoustrojowe.

Oprócz chorób skóry głowy, na wypadanie włosów wpływają także choroby ogólnoustrojowe. Utrata włosów może mieć różne źródła m.in. źle funkcjonująca tarczyca, a dokładniej mówiąc, gdy występuje jej niedoczynność. Wówczas włosy stają się słabe, łamliwe, kruche i suche. Tak osłabione, w dużym stopniu stają się podatne na wypadanie.

Stan i kondycję włosów warunkuje także przyjmowanie różnego rodzaju leków np. antykoncepcyjnych czy nasercowych. Inwazyjne leczenie, czyli chemioterapia czy radioterapia w znacznym stopniu oddziałują na stan włosów oraz powodują ich wypadanie. Utrata włosów może być wzmożona również podczas antybiotykoterapii lub w leczeniu retinoidami. Warto więc w tracie takiej kuracji zwrócić się do lekarza prowadzącego i poprosić o zmniejszenie dawki przepisanego leku oraz zalecenie preparatów hamujących wypadanie włosów.

5. Styl życia.

Nie tylko choroby czy pora roku jest przyczyną utraty włosów. Należy do nich także styl naszego życia. Ciągle towarzyszący nam stres, permanentny pośpiech, negatywne emocje, palenie papierosów i nadmierne spożywanie kawy wpływa negatywnie na włosy, jak również na cały organizm. Wszystkie te przyczyny mogą spowodować utratę włosów oraz doprowadzić do nieodwracalnego łysienia. Zarówno włosy jak i skóra podatne są na działanie stresu oksydacyjnego zachodzącego w organizmie, wywołanego przez wolne rodniki. Uszkadzają one komórki, spowalniając procesy tworzenia się nowych.

Podsumowanie

Pozytywne w tym wszystkim jest to, że w większości przypadków sami możemy zapanować nad nadmiernym wypadaniem włosów. Wystarczy zmienić swoje codzienne nawyki i zacząć o siebie w pełni dbać. Pamiętajmy więc o wypoczynku, odpowiedniej ilości snu, zdrowym odżywianiu, zmniejszeniu pośpiechu oraz rzuceniu złych nałogów takich jak np. palenie papierosów. Wszystko to na pewno przysienie rezultat w postaci, nie tylko gęstych włosów, ale i zdrowego organizmu.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
3 komentarzy:
 1. Agatka12
  Agatka12 says:

  Po ciąży miałam włosy w strasznym stanie. Nie tylko wypadały, ale łamały się, były matowe i kompletnie nie chciały się układać. Moja koleżanka poleciła mi odżywkę na wypadające włosy. Po 3 tygodniach włosy przestały wypadać, zrobiły się gładkie i nie plątały się tak jak wcześniej. Teraz stosuję odżywkę regularnie i nie mam problemu z wypadanie włosów.

  Odpowiedz
 2. mytka
  mytka says:

  mnie już zaczęło to denerwować, to całe wypadanie włosów. ale na szczęście znalazłam rozwiązanie. biorę tabletki i dzięki nim moje włosy już tak mi nie wypadają. mają w swoim składzie największa ilość biotyny (witaminy która jest najważniejsza dla włosów) ze wszystkich dostępnych środków na rynku.

  Odpowiedz
 3. Katarzyna Żuk
  Katarzyna Żuk says:

  Normalne jest to, że dziennie tracimy około 100 włosów, ale jeśli wypada nam włosów znacznie więcej to jest to ostrzeżenie, że coś się z nami dzieje niedobrego… i trzeba o siebie zadbać 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *