MSM – charakterystyka i zastosowanie

Aktualizacja

MSM - charakterystyka i zastosowanieMetylosulfonylometan, powszechnie znany jako MSM, jest popularnym suplementem diety stosowanym w leczeniu szerokiego zakresu objawów i stanów. Niektóre osoby często narzekają na problemy ze stawami lub też na inne dolegliwości reumatologiczne, a niejednokrotnie nie są to osoby w podeszłym wieku. Czasem przyjęta dieta oraz prowadzony styl życia może sprawić, że w organizmie zacznie tej substancji brakować. A ma ona fundamentalne znaczenie dla naszych stawów oraz chrząstek.

Co to jest MSM?

MSM czyli metylosulfonylometan, znany jest także pod pojęciem siarki organicznej. Związek ten jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w dużej ilości, którą to ilość systematycznie uzupełnia się wraz ze zbilansowaną dietą. Siarka organiczna w ludzkim organizmie odpowiada za wiele ważnych funkcji. W pierwszej kolejności ma ona jednak znaczenie w przypadku procesów regeneracji chrząstki oraz sprawności stawów. Najczęściej siarka, która znajduje się w tych preparatach, jest pozyskiwana z miazgi sosnowej. Przyjmuje postać białego proszku, który nie posiada żadnego charakterystycznego zapachu, a dodatkowo dobrze rozpuszcza się w wodzie. MSM może stanowić wsparcie w leczeniu dolegliwości bólowych układu ruchu, ale też może być przyjmowany jako profilaktyka zdrowych stawów.

Właściwości i działanie MSM

Siarka pełni w organizmie ludzkim wiele funkcji. Jest odpowiedzialna za odpowiednią elastyczność naczyń krwionośnych, ale też wzmacnia strukturę tkanki łącznej i zwiększa przepływ krwi, przez co przeciwdziała miażdżycy. MSM ma też tę właściwość, że znacznie przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek. Wspomaga zahamowanie niszczenia kolagenu w skórze, może zmniejszyć przewlekłe bóle, a także występujące w organizmie stany zapalne stawów. Pomaga w gojeniu się ran skóry i działa przeciwzapalnie. Jednocześnie zapobiega wnikaniu do organizmu różnego rodzaju drobnoustrojów. Najczęściej siarka kojarzona jest z jej dobroczynnym, regeneracyjnym działaniem na stawy oraz chrząstki. Zwraca się też uwagę na to, że zmniejsza bóle mięśni oraz bóle pleców, pomaga też walczyć ze stanem zapalnym dróg moczowych, a nawet przeciwdziała łysieniu oraz łamliwości paznokci oraz włosów. Wykazano również, ma ona działanie przeciwstarzeniowe.

Źródła MSM

Przy odpowiednio zbilansowanej diecie nie powinniśmy się martwić o niedobór siarki w organizmie. Produktami, które ją zawierają są przede wszystkim jajka, owoce, białe warzywa, warzywa kapustne, mleko oraz mięso. Jak widać więc, siarka obecna jest w bardzo wielu produktach spożywczych.

Niedobór MSM

Można powiedzieć, że siarka, tak jak i kilka innych podstawowych pierwiastków,  buduje nasz organizm. Dlatego też jej niedobory mogą być bardzo szkodliwe. Często pojawiają się one na skutek choroby stawów, ale też przy problemach z wątrobą oraz w chorobach nowotworowych. Jednocześnie przy niedoborze siarki może też obniżyć się ilość wapnia, żelaza, sodu czy też magnezu w organizmie, gdyż to właśnie siarka wspomaga absorpcję tych pierwiastków. Niedobór siarki może bardzo negatywnie wpłynąć na wszelkie procesy oczyszczania organizmu z toksyn i szkodliwych substancji.

Dawkowanie i suplementacja MSM

Suplementy diety zawierające MSM uważane są za bezpieczne i nie powodują skutków ubocznych. Jedynym wyjątkiem może być posiadanie mutacji genu CBS – osoby z tą przypadłością powinny zaniechać suplementacji MSM. Siarkę organiczną można przyjmować zarówno w formie proszku jak i kapsułek, a zalecana dzienna dawka to 1500 mg, a maksymalną wartość jest 3 g dziennie.

Podsumowując, dzięki suplementacji siarki organicznej można wspomóc swoje stawy, a także usprawnić funkcjonowanie całego organizmu. Jak łatwo zauważyć, siarka pełni bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie, a jej niedobór może być dotkliwy. Szczególnie, rekomenduje się suplementację MSM u osób, które cierpią na choroby reumatologiczne oraz choroby stawów.

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
7 komentarzy:
  1. Anna
    Anna says:

    Nigdy nie słyszałam o MSM. Nawet nie wiedziałam, że są takie preparaty. Każdego dnia człowiek czegoś wartościowego się uczy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *