Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Promocja Black Friday Spirulina Febico 1+1 Gratis

Aktualizacja: 15 listopada 2020

MSM - charakterystyka i zastosowanieMetylosulfonylometan, powszechnie znany jako MSM, jest popularnym suplementem diety stosowanym w leczeniu szerokiego zakresu objawów i stanów. Niektóre osoby często narzekają na problemy ze stawami lub też na inne dolegliwości reumatologiczne, a niejednokrotnie nie są to osoby w podeszłym wieku. Czasem przyjęta dieta oraz prowadzony styl życia może sprawić, że w organizmie zacznie tej substancji brakować. A ma ona fundamentalne znaczenie dla naszych stawów oraz chrząstek.

Co to jest MSM?

MSM czyli metylosulfonylometan, znany jest także pod pojęciem siarki organicznej. Związek ten jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie w dużej ilości, którą to ilość systematycznie uzupełnia się wraz ze zbilansowaną dietą. Siarka organiczna w ludzkim organizmie odpowiada za wiele ważnych funkcji. W pierwszej kolejności ma ona jednak znaczenie w przypadku procesów regeneracji chrząstki oraz sprawności stawów. Najczęściej siarka, która znajduje się w tych preparatach, jest pozyskiwana z miazgi sosnowej. Przyjmuje postać białego proszku, który nie posiada żadnego charakterystycznego zapachu, a dodatkowo dobrze rozpuszcza się w wodzie. MSM może stanowić wsparcie w leczeniu dolegliwości bólowych układu ruchu, ale też może być przyjmowany jako profilaktyka zdrowych stawów.

Właściwości i działanie MSM

Siarka pełni w organizmie ludzkim wiele funkcji. Jest odpowiedzialna za odpowiednią elastyczność naczyń krwionośnych, ale też wzmacnia strukturę tkanki łącznej i zwiększa przepływ krwi, przez co przeciwdziała miażdżycy. MSM ma też tę właściwość, że znacznie przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek. Wspomaga zahamowanie niszczenia kolagenu w skórze, może zmniejszyć przewlekłe bóle, a także występujące w organizmie stany zapalne stawów. Pomaga w gojeniu się ran skóry i działa przeciwzapalnie. Jednocześnie zapobiega wnikaniu do organizmu różnego rodzaju drobnoustrojów. Najczęściej siarka kojarzona jest z jej dobroczynnym, regeneracyjnym działaniem na stawy oraz chrząstki. Zwraca się też uwagę na to, że zmniejsza bóle mięśni oraz bóle pleców, pomaga też walczyć ze stanem zapalnym dróg moczowych, a nawet przeciwdziała łysieniu oraz łamliwości paznokci oraz włosów. Wykazano również, ma ona działanie przeciwstarzeniowe.

Źródła MSM

Przy odpowiednio zbilansowanej diecie nie powinniśmy się martwić o niedobór siarki w organizmie. Produktami, które ją zawierają są przede wszystkim jajka, owoce, białe warzywa, warzywa kapustne, mleko oraz mięso. Jak widać więc, siarka obecna jest w bardzo wielu produktach spożywczych.

Niedobór MSM

Można powiedzieć, że siarka, tak jak i kilka innych podstawowych pierwiastków,  buduje nasz organizm. Dlatego też jej niedobory mogą być bardzo szkodliwe. Często pojawiają się one na skutek choroby stawów, ale też przy problemach z wątrobą oraz w chorobach nowotworowych. Jednocześnie przy niedoborze siarki może też obniżyć się ilość wapnia, żelaza, sodu czy też magnezu w organizmie, gdyż to właśnie siarka wspomaga absorpcję tych pierwiastków. Niedobór siarki może bardzo negatywnie wpłynąć na wszelkie procesy oczyszczania organizmu z toksyn i szkodliwych substancji.

Dawkowanie i suplementacja MSM

Suplementy diety zawierające MSM uważane są za bezpieczne i nie powodują skutków ubocznych. Jedynym wyjątkiem może być posiadanie mutacji genu CBS – osoby z tą przypadłością powinny zaniechać suplementacji MSM. Siarkę organiczną można przyjmować zarówno w formie proszku jak i kapsułek, a zalecana dzienna dawka to 1500 mg, a maksymalną wartość jest 3 g dziennie.

Podsumowując, dzięki suplementacji siarki organicznej można wspomóc swoje stawy, a także usprawnić funkcjonowanie całego organizmu. Jak łatwo zauważyć, siarka pełni bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie, a jej niedobór może być dotkliwy. Szczególnie, rekomenduje się suplementację MSM u osób, które cierpią na choroby reumatologiczne oraz choroby stawów.

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry ...
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...