Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 czerwca 2022

WątrobaWątroba  (łac. hepar) jest największym narządem jamy brzusznej i jednocześnie największym gruczołem w całym ciele. Pełni wiele różnych funkcji, a jej czynność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ze względu na swoją budowę, położenie i rolę wątroba poddawana jest dużym obciążeniom (także związanym z nieodpowiednim stylem życia), przez co nierzadko diagnozuje się jej schorzenia i uszkodzenia.

Lokalizacja wątroby

Wątroba znajduje się w górnej części jamy brzusznej po prawej stronie, a dokładniej w prawym podżebrzu. Część narządu lokalizuje się na środku jamy brzusznej i po jej lewej stronie. Wątrobę znajdziemy pod przeponą (dużym mięśniem oddechowym), a także powyżej żołądka i jelit.

Wątroba – budowa

W budowie wątroby można wyróżnić jej powierzchnię przeponową oraz powierzchnię trzewną. Powierzchnia przeponowa powleczona jest otrzewną (z wyjątkiem części tylnej). Na jej powierzchni znajduje się ważne więzadło sierpowate oddzielające płat prawy od lewego. W miejscu jego wnikania do wątroby znajduje się także silne wcięcie dla więzadła obłego. W górnej części znajdziemy spłaszczenie odpowiadające dolnej powierzchni serca. Mięsień sercowy leży bowiem na wątrobie oddzielony od niej jedynie przeponą i osierdziem. Z kolei w części tylnej powierzchni przeponowej wątroby żyła główna żłobi wyraźną bruzdę. Powierzchnia trzewna jest spłaszczona i nierówna, spoczywa na organach wewnętrznych jamy brzusznej. W jej budowie wyróżnić można bruzdę strzałkową lewą oraz prawą.

Ważnym elementem anatomicznym wątroby są jej wrota. Nie są one powleczone otrzewną, zapewniając swobodną możliwość przenikania do narządu różnych struktur anatomicznych. Do wnęki wchodzi tym samym żyłą wrotna, tętnica wątrobowa właściwa oraz splot nerwowy. Z kolei strukturami opuszczającymi wnękę wątroby są przewód wątrobowy wspólny oraz część naczyń chłonnych. Żyła wrotna jest drugą pod względem wielkości żyłą jamy brzusznej.

Przewód wątrobowy wspólny

Odprowadza żółć z wątroby, znajduje się w jej wrotach. Powstaje z dwóch dużych gałęzi łączących się pod mocno rozwartym kątem. Co istotne, wyróżniamy prawy i lewy przewód wątrobowy. Odprowadzają one żółć z dwóch różnych części narządu, łącząc się w przewód wspólny.

Płaty wątroby

W budowie narządu jakim jest wątroba wyróżniamy 4 ważne płaty:

  • prawy – największy, znajduje się tu przyczep więzadła sierpowatego, bruzda żyły głównej oraz dół pęcherzyka żółciowego;
  • lewy – najmniejszy, stanowi zaledwie 20% całej wątroby;
  • czworoboczny;
  • ogoniasty.

Płaty wątroby charakteryzują się dużą zmiennością osobniczą. Zwłaszcza płat lewy, który u noworodka wypełnia niemal całe lewe podżebrze.

Unaczynienie wątroby

Najważniejszymi naczyniami krwionośnymi wątroby są:

  • tętnica wątrobowa właściwa – gałąź tętnicy wątrobowej wspólnej;
  • tętnice wątrobowe dodatkowe;
  • żyły wątrobowe;
  • żyła wrotna;
  • żyły wrotne dodatkowe;
  • żyły przypępkowe.

Naczynia chłonne mają swój początek między zrazikami wątroby. Dzieli się je na powierzchowne i głębokie, tworzą gęste sieci.

Unerwienie wątroby

Unerwienie wątroby pochodzi od układu współczulnego oraz włókien przywspółczulnych nerwu błędnego. Spore znaczenie ma również nerw przeponowy, oddający drobne gałązki do błony surowiczej wątroby i więzadła sierpowatego.

Zobacz również: Marskość wątroby.

Wątroba – funkcje

Wątroba spełnia niezwykle wiele funkcji. Przede wszystkim:

  • odpowiada za wydzielanie zewnętrzne żółci;
  • kontroluje przemianę materii i energii całego organizmu;
  • syntezuje glikogen oraz białka, w tym fibrynogen, protrombinę oraz białka surowicy krwi, które może także magazynować;
  • gromadzi duże ilości tłuszczu;
  • odpowiada za oczyszczanie organizmu z toksyn, produktów przemiany materii i innych szkodliwych związków;
  • wytwarza mocznik.

Niezależnie od tych wszystkich czynności, wątroba może także bezpośrednio wpływać na obieg krwi w ustroju. Dodatkowo przypuszcza się, że hepatocyty (komórki wątroby) produkują czynnik przeciwanemiczny.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami