Jesienna wyprzedaż
Jesienna wyprzedaż

Surowa woda - co warto o niej wiedzieć?Surowa woda to nieuzdatniona woda, która nienaruszona jest ludzką lub mechaniczną interwencją. Mimo iż powszechnie uważa się, że powinno się jej unikać w codziennej diecie, posiada ona wielu swoich zwolenników.

Czym jest surowa woda?

Surowa woda to nie poddana procesom filtracji oraz żadnej innej obróbce, niesterylna woda źródlana. Zwolennicy tego rodzaju wody bardzo cenią jej właściwości twierdząc, że tradycyjna woda z kranu zawiera wiele szkodliwych substancji chemicznych oraz zanieczyszczeń. Woda surowa obejmuje wodę pochodzącą ze studni, jezior i rzek, a także wodę deszczową i gruntową.

Czy surowa woda jest zdrowa?

Nie jest tajemnicą, że surowa woda nie poddawana jest procesom uzdatniania w związku z tym sprowadza na osoby ją pijące pewne niebezpieczeństwo. Jednak opinia na temat czy surowa woda jest zdrowa jest dość kontrowersyjna. Zwolennicy jej uważają, że pozyskuje się ją z naturalnych źródeł. Jednak czy naturalne źródła posiadają gwarancję czystości takiej wody? Fakt jednak jest taki, że nikt nie da takiego zabezpieczenia czy dane źródło np. studnia nie była zainfekowana fekaliami lub czy ziemia w danych rejonie nie była potraktowana pestycydami.

Brak przeprowadzenia procesu uzdatniania wody oznacza bardzo duże prawdopodobieństwo występowania w wodzie niebezpiecznych dla naszego zdrowia patogenów jak np. grzybów, pasożytów, odchodów zwierzęcych czy groźnych bakterii.

Do jednych z najbardziej groźnych zalicza się:

  • bakterie Escherichia coli;
  • ogoniastek jelitowy;
  • wirus WZW typu A.

Ponadto spożywanie surowej wody może wywołać gardiozę – chorobę pasożytniczą objawiającą się biegunką, wymiotami, bólem brzucha, wzdęciami i nudnościami, a także zapaleniem wątroby typu A, zakażeniem układu moczowego, cholerą, czerwonką oraz durem brzusznym.

Wskazówka

Surowej wody nie powinny spożywać w szczególności osoby z niską odpornością oraz małe dzieci i osoby starsze.

Z drugiej zaś strony, zwolennicy surowej wody twierdzą, że posiada ona duże ilości probiotyków. Właściwości te nie są jednak w żaden sposób potwierdzone. Chwalone są również jej walory smakowe, ogólny skład oraz lepsze funkcje nawadniania organizmu.

Czy są plusy picia surowej wody?

Odpowiedź na to pytanie nie należy do najprostszych. Bowiem nie występują żadne dowody wskazujące na jakiekolwiek korzyści picia surowej wody.

Przesłanki na temat tego, że surowa woda zawiera probiotyki nie powinna być jedynym argumentem do korzystania z tego rodzaju wody. Korzystne bakterie probiotyczne można również w prosty sposób dostarczyć organizmowi z produktów tj. kiszona kapusta czy kiszone ogórki nie obawiając się przy tym o własne bezpieczeństwo. Z kolei cenne minerały znaleźć można zarówno w warzywach jak i owocach. Picie surowej wody mocno związane jest z jednoczesnym spożywaniem groźnych dla ludzkiego organizmu patogenów.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami