Kolagen do picia
Kolagen do picia

Wole tarczycy - przyczyny, leczenieWole tarczycy to występujące powiększenie gruczołów tarczycy, które mogą wywoływać różne czynniki. Objawia się ono stosunkowo nienaturalnym wzrostem objętości obszaru w obrębie szyi w łuku aorty lub poniżej mostka. Co przyczynia się do powstawania tej dolegliwości oraz jak należy ją leczyć? Oto wskazówki.

Tarczyca

Tarczyca zbudowana jest z dwóch płatów, które zlokalizowane są w dolnej części szyi. Jej położenie można określić pomiędzy tchawicą, a tętnicami szyjnymi wspólnymi. Należy zaznaczyć, że zdrowa tarczyca nie jest ani widoczna, ani wyczuwalna pod palcami. Jednak z wolem tarczycy mamy do czynienia wówczas gdy w badaniu przedmiotowym pacjenta płaty tarczycy posiadają większy rozmiar niż dalsze paliczki kciuków osoby badanej. Powiększone rozmiary tarczycy można również dokładnie zaobserwować podczas badania USG.

Wole tarczycy inaczej nazywane jest powiększeniem gruczołu tarczycowego występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Wole tarczycy – przyczyny

Wiele czynników może powodować powiększenie tarczycy. Do najczęstszych zalicza się:

  • niedobór jodu
  • choroba Gravesa, w której przeciwciała są błędnie produkowane przez tarczycę. Wynikiem tego jest nadmierna produkcja hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny powodując powstawanie wola
  • choroba Hashimoto – w tym przypadku choroba uszkadza tarczycę, która syntezuje znacznie mniejszą ilość hormonów, przyczyniając się jednocześnie do zwiększonej produkcji TSH, powodując powiększenie gruczołu
  • ciąża oraz menopauza
  • stosowanie leków, szczególnie antydepresantów

Jakie objawy wywołuje wole tarczycy?

Wole tarczycy zwykle przebiegają bezobjawowo, jednak w dużej mierze wyraźnie zauważalne jest powiększenie się rozmiarów tarczycy. Nie zawsze jednak jest to widoczne przez samych chorych. Zwykle uwagę na to zjawisko zwracają osoby trzecie, które zauważają nienaturalnie powiększoną szyję. Ponadto wole tarczycy mogą powodować chrypkę, duszności, a także uczucie ucisku.

Jakie rodzaje woli tarczycy wyróżniamy?

Wole tarczycy posiadają dwie klasyfikacje. Można je podzielić ze względu na:

  • czynność hormonalną (obojętne, nadczynne i niedoczynne)
  • budowę (proste miąższowe, guzowate)

Jak leczyć wole tarczycy?

Leczenie tarczycy w dużej mierze zależne jest od rozmiaru jakie posiada wole. Zanim jednak jakakolwiek terapia wejdzie w życie konieczna jest obserwacja. W sytuacji kiedy objawy są stosunkowo małe i nie powodują żadnych problemów, lekarz może zasugerować na początku własną obserwację.

W przypadku kiedy wole tarczycy wynika z niedoczynności tego gruczołu lekarz może zastąpić hormon tarczycy lekami z zawartością lewotyroksyny. Zmniejsza on bowiem objawy niedoczynności, a także spowalnia uwalnianie hormonu z przysadki mózgowej, jednocześnie zmniejszając rozmiary wola.

W sytuacji kiedy wole jest na tyle duże, że utrudnia oddychanie czy połykanie możliwe jest przeprowadzenie operacji polegającej na jego częściowym lub całkowitym usunięciu. Po wykonanym zabiegu w zależności od tego jaką część usunięto lekarz przepisuje odpowiednie leki hormonalne.

Zdarza się również, że wole tarczycy spowodowane może być codziennym, niewłaściwym odżywianiem się. W takim przypadku najistotniejsze jest trzymanie się zaleceń lekarskich, a także wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych. Jeśli pacjent cierpi na niedoczynność tarczycy warto w diecie zwrócić szczególną uwagę na jod. W tym celu warto spożywać sól jodowaną, owoce morza lub ryby tj. dorsz, mintaj czy halibut.

Z drugiej zaś strony należy zwracać uwagę na ilość spożywanego jodu, ponieważ nie można przyjmować go w nadmiarze.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami