Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 sierpnia 2020

Łzy - charakterystykaŁzy oczyszczają i koją nerwy, a także pozwalają oczyścić oraz rozładować emocje. Nie sugerują one poczucia słabości czy wygórowanej wrażliwości, a jedynie należą do fizjologicznych reakcji organizmu będących oznaką różnych emocji. Szczególnie szczęścia, bólu smutku, a także systemem obronnym narządu wzroku.

Łzy

Łzy to związek o właściwościach nawilżających i oczyszczających. Jego głównym celem jest ochrona powierzchni rogówki i spojówki oka przed czynnikami chorobotwórczymi. Składa się przede wszystkim z wody, chlorku sodu, białek, kwasu askorbinowego, cukru, mocznika, a także elektrolitów. Łzy produkowane są przez gruczoły łzowe, a ich rozprowadzanie zapewnia ruch mrugania powieką.

W sytuacji kiedy dochodzi do podrażnienia gałki ocznej przez ciało obce (muszka, rzęsa, piasek) wówczas łzy produkowane są w tak szybkim tempie, że kanaliki łzowe nie są w stanie nadążyć nad ich odprowadzaniem. Łzy pojawiają również na skutek pozytywnych lub negatywnych emocji, z którymi mamy na co dzień do czynienia. Może być to smutek, ból lub radość.

Jak powstają łzy?

Łzy pojawiają się na skutek nagłego przejścia od aktywności układu współczulnego do przywspółczulnego, a także od dużego poruszenia emocjonalnego do momentu wyciszenia. Zjawisko powstawania łez ściśle związane jest ze zmniejszeniem się poziomu adrenaliny (hormonu stresu).

Należy zaznaczyć, że łzy, a więc odruch płaczu, mimo że w dużej mierze postrzegany jest z negatywnymi emocjami, w naszym organizmie jednak wywołuje wiele pozytywnych reakcji.

  • reguluje ciśnienie krwi;
  • dotlenia mózg;
  • zmniejsza napięcie emocjonalne;
  • uspokaja.

Proces rozprowadzania łez

Za rozprowadzanie łez po całej gałce ocznej odpowiada skurcz mięśnia okrężnego oka. Dzięki niemu łzy płyną wzdłuż pasemka łzowego znajdującego się przy powiece górnej. Następnie od strony skroniowej przedostają się do dołu za sprawą siły grawitacji tworząc pasemko łzowe powieki dolnej. Pasemko powieki górnej oraz dolnej łączą się ze sobą przy fałdzie półksiężycowatym i mięsku łzowym tworząc jeziorko łzowe. Aktywność powiek powoduje, że przy każdym ich mrugnięciu łzy rozprowadzane są w sposób regularny na całej powierzchni rogówki. Tworzą tzw. film łzowy, który składa się z 3 warstw:

  • zewnętrznej (lipidowa) – zapobiega parowaniu oraz przelewaniu się łez poza krawędzie powiek;
  • środkowej (wodna) – nawilża gałkę oczną, a także dostarcza tlen i odżywia spojówkę oka oraz nieunaczynionego nabłonka rogówki, posiada właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne;
  • wewnętrznej (śluzowa) – warunkuje prawidłowe przyleganie filmu łzowego do całej powierzchni gałki ocznej oraz gwarantuje jej nawilżenie.

Proces odprowadzania łez

Narząd wzroku posiada również w system odprowadzający nadmierną ilość łez. W jego skład wchodzą:

  • kanaliki;
  • woreczek łzowy;
  • przewód nosowo-łzowy.

W normalnych warunkach duża część filmu łzowego ulega parowaniu. W związku z tym tylko niewielka jego ilość przechodzi przez układ odprowadzający. Łzy przedostając się wzdłuż górnego i dolnego brzegu obu powiek dostają się do górnego i dolnego kanalika łzowego. W chwili mrugania część mięśnia okrężnego oka powoduje nacisk na bańki łzowe, uciskając i skracając jednocześnie odcinek kanalików łzowych. Przyczynia się to również do ustawienia punktów łzowych w sposób przyśrodkowy. Element łzowy mięśnia okrężnego oka kurczy się powodując ucisk woreczka. Powstające w ten sposób ciśnienie dodatnie, powodujące tzw. zasysanie łez z kanalików do woreczka łzowego.

Wykonując ruch otwierania oczu mięśnie stają się rozluźnione, kanaliki i woreczek łzowy poszerzają się, a powstałe ujemne ciśnienie powoduje przedostawanie się łez do pustego woreczka łzowego. W miejscu tym, ze względu na działającą siłę ciężkości tkanek, łzy przedostają się przez kanał nosowo-łzowy, aż do dolnego przewodu nosowego.

Ciekawostki

  • pierwsze łzy występują po ukończeniu pierwszego miesiąca życia dziecka;
  • oko ludzkie wytwarza około 1-2 mikrolitra łez na minutę;
  • produkcja łez zmniejsza się u osób starszych;
  • skład łez warunkuje powód płaczu.
Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami