Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 października 2022

PsychoterapiaPsychoterapia to ważna dziedzina medycyny, która powinna wchodzić w skład kompleksowego podejścia leczniczego do pacjentów z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Może stanowić główną, odrębną metodę leczenia, jak i jedynie uzupełniać całą terapię. Psychoterapeuta diagnozuje i leczy problemy natury psychicznej oraz emocjonalnej. Nie należy mylić tego specjalisty z psychologiem bądź psychiatrą.

 

Psychoterapia, psychologia a psychiatria

To 3 różne dziedziny medycyny, które wzajemnie się uzupełniają. Psychologia opiera się głównie na rozmowie z pacjentem i poznawaniu mechanizmów jego zachowania. Taki specjalista, który ukończył 5-letnie studia magisterskie, jest uprawniony między innymi do:

  • opiniowania o stanie emocjonalnym pacjenta;
  • przeprowadzania diagnozy psychologicznej, na którą składają się np. badanie inteligencji, osobowości czy funkcji poznawczych;
  • konsultowania osób żyjących w nadmiernym stresie.

Psychiatria to lekarz po 6-letnich studiach medycznych, który dodatkowo ukończył specjalizację z psychiatrii. Posiada uprawnienia do wystawiania zwolnień, skierowań i recept na silne leki przeciwpsychotyczne. Do psychiatry wybieramy się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi, np. chorobą afektywną dwubiegunową, zespołem stresu pourazowego, ciężką depresją, psychozami czy zaburzeniami odżywiania.

Z kolei psychoterapia to dziedzina, w której pracują osoby po ukończeniu kierunku humanistycznego lub medycznego, po czym odbyły specjalistyczne szkolenie podyplomowe trwające 4 lata. Zgodnie z jedną z definicji uznaje się, że psychoterapia stanowi metodę służącą do eliminowania cierpienia pacjenta, wynikającego z objawów i przykrych stanów emocjonalnych oraz niemożności wpływania na swoje życie.

Czym zajmuje się psychoterapia?

Z metod psychoterapeutycznych można skorzystać przede wszystkim przy następujących problemach zdrowotnych:

  • depresja;
  • stany lękowe;
  • koszmary nocne;
  • bezsenność;
  • przewlekłe bóle głowy i migreny bez konkretnej przyczyny;
  • fobie;
  • trauma;
  • zespół stresu pourazowego;
  • problemy osobiste, rodzinne, partnerskie.

Dodatkowo z pomocy psychoterapeuty korzystają osoby przewlekle chore, np. ze schorzeniami autoimmunologicznymi lub nowotworami, które nie potrafią poradzić sobie z informacją o swoim stanie zdrowia. W efekcie zamykają się w sobie, tracą chęć do życia, a nawet mają skłonności autodestrukcyjne. Istnieje wiele nurtów psychoterapii, jednak największą popularnością cieszą się:

  • terapia poznawczo-behawioralna – bazuje na podejściu edukacyjnym. Oznacza to, że pacjent poznaje swój problem i nabywa umiejętności, dzięki którym jest w stanie samodzielnie znaleźć słuszne rozwiązanie;
  • terapia humanistyczna – zakłada, iż źródłem wszelkich problemów jest stosowanie nieodpowiednich norm i wartości, które wchodzą w konflikt z naturalnymi potrzebami organizmu;
  • psychoanaliza – trwa wiele lat, zakłada, że aktualne problemy pacjenta wynikają ze struktury osobowości, zdarzeń z przeszłości czy charakteru. Spotkania odbywają się kilka razy w tygodniu;
  • terapia ericksonowska – każdy człowiek jest indywidualny, dlatego każda terapia powinna być dobrana i zmieniana na bieżąco do jego potrzeb.

Psychoterapia może odbywać się grupowo bądź indywidualnie.

Ile kosztuje psychoterapia?

Sesje psychoterapeutyczne mogą być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wówczas należy jednak otrzymać skierowanie od lekarza. Może je wystawić każdy specjalista. Ze względu na długi czas oczekiwania wiele pacjentów decyduje się samodzielnie opłacać wizyty u psychoterapeuty. Wówczas koszt jednej waha się od 150 zł do 200 zł.

Jak wygląda wizyta u psychoterapeuty?

Każda wizyta u psychoterapeuty może wyglądać nieco inaczej, w zależności od usposobienia pacjenta oraz stosowanych przez specjalistę metod leczniczych. Opiera się ona jednak na rozmowie – może mieć formę dialogu bądź monologu. Pierwsze wizyty mają na celu pogłębienie więzi między pacjentem a specjalistą, stworzenie wzajemnego zaufania. Na kolejnych stopniowo przechodzi się do poznawania problemu i szukania rozwiązań. Każdego psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Aleksandrowicz J., Psychoterapia – poradnik dla pacjentów, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2004.
  2. Grzesiuk L., Psychoterapia – teoria. Podręcznik akademicki, Wydawnictwo Eneteia, Warszawa 2005.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami