Aktualizacja: 29 września 2020

O co pytają spożywający algi Chlorella?Chlorella jako suplement diety jest bardzo dobrym, skutecznym środkiem, który pozwala zrównoważyć zapotrzebowanie na wiele witamin i minerałów. To jednak nie oznacza, że jest to środek idealny – z wielu powodów może się okazać, że nie każdy może z tego suplementu korzystać. Warto zebrać w jednym miejscu pytania osób, które zastanawiają się nad suplementacją diety algą Chlorella i uczciwie na nie odpowiedzieć.

Suplement, ale jednak obcy

Należy pamiętać, że przy wszystkich swoich dobroczynnych właściwościach Chlorella, podobnie jak Spirulina i inne glony, to jednak dla organizmu ciała obce, z którymi różnymi sposobami organizm będzie musiał sobie poradzić: strawić, wchłonąć, wykorzystać, a resztki wydalić. W związku z tym mogą – szczególnie przy pierwszych dawkach – pojawiać się pewne objawy niepożądane. W większości ustępują one później, ale warto o nich powiedzieć choćby dlatego, żebyś wiedział, iż nie ma żadnego powodu do obaw.

Pierwsze dawki Chlorelli czy Spiruliny mogą powodować lekkie biegunki. Jest to spowodowane zmianą charakteru perystaltyki jelit, a dla organizmu jest to po prostu sposób na usuwanie ciał obcych z układu pokarmowego – suplement, zanim zostanie rozłożony na poszczególne substancje, jest dla organizmu przede wszystkim niemałych rozmiarów pastylką. Warto dodać, że tego rodzaju przypadłości zdarzają się nie częściej niż u jednej na dwadzieścia osób, które decydują się na stosowanie tych suplementów i ustępują po dwóch – trzech dniach.

Uczulenie na algi Chlorella

Chlorella i Spirulina – najczęściej wykorzystywane w suplementacji glony – są bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Biegunka lub jedno, lub dwudniowe uczucie ciężkości w żołądku nie są objawami alergicznymi, a jedynie objawami zmian intensywności przebiegu niektórych szlaków metabolicznych.

Algi morskie i słodkowodne są doskonale tolerowane przez organizm i nie zostały rozpoznane jako alergeny, więc z niemal całkowitą pewnością możesz stwierdzić, że jeśli w czasie suplementacji diety zauważasz jakiekolwiek reakcje uczuleniowe, Twój suplement diety nie jest ich przyczyną. Ryzyko alergii spowodowanej Spiruliną czy Chlorellą jest w praktyce równe zeru.

Przedawkowanie algi Chlorella i Spirulina

Technicznie rzecz biorąc, każdą substancję można przedawkować, co stwierdził już Paracelsus w starożytności. Jednak w przypadku Chlorelli oraz Spiruliny o przedawkowanie jest bardzo trudno. Zalecane dawki nie przekraczają 10 lub 15 gram (a w większości przypadków są o rząd wielkości mniejsze), natomiast bezobjawowo przebiega przyjęcie nawet do 100 gram tych suplementów. Gdybyś spróbował przyjąć jeszcze większą dawkę, zapewne skończyłoby się wzdęciami lub biegunką, ale skutki byłyby – choć przykre i dotkliwe – krótkotrwałe.

Przedawkowanie glonów jest bardzo trudne, ponieważ są one doskonale przyswajalne i zawierają przede wszystkim substancje rozpuszczalne w wodzie, które organizm sprawnie usuwa. Jeśli chodzi o niepożądane objawy przedawkowania, to są analogiczne z tymi, których doświadczysz, jeśli zjesz kilka kilogramów jabłek lub innych owoców – nadmiar błonnika musi zostać usunięty z układu pokarmowego, co nie będzie przyjemne, jednak też w żaden sposób Ci nie zaszkodzi.

Najbezpieczniejszy suplement

Ze względu na swoje naturalne pochodzenie, wysoką jakość i bardzo dużą przyswajalność, Chlorella i Spirulina są prawdopodobnie jednymi z najbezpieczniejszych suplementów diety. Ryzyko przedawkowania jest praktycznie zerowe, nie stwierdzono dotąd przypadków wystąpienia reakcji alergicznych, a jeśli organizm będzie musiał znacznie zmodyfikować prędkość i kierunek przebiegu niektórych procesów biologicznych, jedynymi ich objawami będą maksymalnie kilkudniowe uczucie ciężkości w żołądku i lekkie biegunki. Jeśli suplementujesz dietę zgodnie z zaleceniami dietetyka, nie powinieneś nigdy odczuć żadnych negatywnych skutków przyjmowania Spiruliny ani Chlorelli.

Interakcje

Spirulina i Chlorella nie wchodzą w interakcje z żadnymi lekami, innymi suplementami, ani substancjami zawartymi w kawie, herbacie, czy z alkoholem. Oznacza to, że niepożądane objawy nie wystąpią nawet wtedy, kiedy pastylki Spirulina popijesz kawą, co w przypadku wielu suplementów syntetycznych skończyłoby się ostrą biegunką, mdłościami, nie wspominając o ograniczeniu do zera skuteczności danego suplementu.

W przypadku Spiruliny oczywiście możesz się skonsultować ze swoim dietetykiem, jednak głównie w celu ustalenia zalecanej dawki – przeciwwskazań do stosowania tego suplementu praktycznie nie stwierdzono, jedynie osoby borykające się z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi powinny wstrzymać się od włączenia jej do swojej diety.

W przypadku pozostałych osób, jedynym powodem, aby zrezygnować z suplementacji, może być pełnowartościowa dieta, w której nie brakuje żadnej substancji, co, zważywszy na dominujący dzis styl życia, jest raczej wątpliwe.

Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, ...
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...