Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 marca 2023

chlorella rozerwana ściana komorkowaChlorella to niezwykle cenna i korzystnie oddziałująca na organizm człowieka alga. Tkanki zwierzęce i roślinne zbudowane są z komórek, ale w obu przypadkach są one zdecydowanie różne. Elementów, które je od siebie odróżniają jest wiele, natomiast z dietetycznego punktu widzenia najważniejsza jest ściana komórkowa – ludzki organizm nie potrafi jej strawić.

 

Chlorella a ściana komórkowa

Ściana komórkowa to swoiste „pudełko”, wewnątrz którego znajduje się cała zawartość komórki z błoną komórkową włącznie. Kiedy więc decydujecie się Państwo na zakup alg Chlorella, to wszystkie cenne składniki komórki, o których tyle dobrego można powiedzieć, są całkowicie niedostępne. Ludzki układ pokarmowy nie jest bowiem w stanie nawet nadtrawić ściany komórkowej. Wszystko dlatego, że celulozowa ściana musi ulec strawieniu przez specyficzny enzym – celulazę, której ludzi organizm nie wytwarza. Zbite włókna celulozowe, pewna ilość pektyn i innych związków (równie zresztą niedostępnych dla ludzkiego układu pokarmowego) oddziela realny suplement od środowiska. Trzeba go jakoś wydobyć…

Jak pokonać ścianę komórkową?

Ludzie są w stanie trawić pewną, niewielką zresztą część pokarmu roślinnego. Nie robią tego samodzielnie, ale dzięki symbiotycznym bakteriom, których w układzie pokarmowym jest więcej niż wszystkich komórek ludzkiego ciała, a które razem ważą „tylko” 3-5 kilogramów. Niektóre z tych bakterii wytwarzają celulazę i mogą uwolnić zawartość komórek. Problem polega na tym, że z dietetycznego punktu widzenia to zupełnie zbędny proces, bo zawartość komórek nie można na tym etapie strawić. PH jest niewłaściwe, a w jelicie praktycznie nie ma aktywnych enzymów trawiennych.

Drugi sposób to rozerwanie ściany komórkowej na etapie przygotowywania suplementu. Jeden z niewielu producentów, który posiada patent na rozerwaną ścianę komórkową algi Chlorella to wspomniana już  firma Febico. Niektórzy sądzą, że można to zrobić, rozcierając glony w moździerzu. Nie jest to jednak prawda, bo komórki są mniejsze niż mikrorysy kamienia czy mosiądzu, więc ich uszkodzenie jest absolutnie niemożliwe.

Dlaczego należy kupować algę Chlorella z rozerwaną ściana komórkową?

Proces trawienia to uporządkowane zjawisko. Od jamy ustnej przez żołądek i dwunastnicę procesy trawienne zachodzą w określonym porządku, jeden po drugim, dzięki enzymom oraz sokom trawiennym wydzielanym w określonym miejscu, a także w określonej ilości. Żadna substancja nie może zostać rozłożona, czyli strawiona nagle w innym miejscu. Białka, które trawione są w żołądku, nie ulegają trawieniu w dwunastnicy, a cukry trawione w jelitach nie przechodzą procesu trawienia w żołądku. Jeśli więc suplement diety ma zostać strawiony i przyswojony, musi być podany już w jamie ustnej w formie przyswajalnej albo strawnej. Ściana komórkowa to całkowicie uniemożliwia. Dopiero jej perforacja umożliwia przeniknięcie soków trawiennych do wnętrza komórki glonu, gdzie ukryte są wszystkie tak cenne substancje.

Czy suplement diety z nierozerwaną ściana komórkową działa?

Teoretycznie można bronić się, twierdząc, że pewna część komórek Chlorelli zostanie nadtrawiona przez symbiotyczne bakterie. Jednak po pierwsze – będzie to bardzo niewielka część, a po drugie, trawienie na tym etapie już nie zachodzi. Chlorella dostarczona jako suplement bez rozerwanej ściany komórkowej nie maja prawa dać efektu biologicznego. Nawet jeśli komórki zostaną rozerwane, to i tak ilość uwolnionych substancji będzie śladowa i pozbawiona znaczenia. Nie ma też skutecznego sposobu rozerwania domowymi metodami ścian komórkowych suszonych alg. Metody, które działają średnio na żywe komórki, na martwych nie robią najmniejszego wrażenia. Dlatego jedyny sposób na to, aby suplement z Chlorellą zadziałał, to rozerwanie ściany komórkowej na etapie produkcji.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  2. Lazur J., Szewczyk A., Muszyńska B., Jękot B., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny. XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, 2017.
  3. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  4. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami