Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 3 lutego 2023

Chlorella smoothieChlorella to alga o bardzo bogatym składzie, w której znajduje się wiele substancji o działaniu oczyszczającym. Są wśród nich witaminy, minerały, ale i spora ilość błonnika. Skuteczność działanie takiego suplementu diety jest wysoka przy czym nie trzeba się ograniczać tylko do połykania tabletek. Chlorellę możemy wprowadzić do swojej diety w postaci koktajli.

Podstawa podstaw

Warto wiedzieć, że w zasadzie cały proces trawienia odbywa się w środowisku wodnym. Nie bez powodu już w jamie ustnej kęsy są zwilżane śliną, a soki żołądkowe są roztworami wodnymi. Gdyby tej wody zabrakło, nie mogłoby nawet dojść do aktywacji enzymów trawiennych. Bez tego zaś żadna substancja nie mogłaby się wchłonąć. Może więc roztworzenie algi Chlorella w wodzie w postaci koktajlu jest dobrym pomysłem?

Otóż tak – dzięki temu zyskuje się wiele, a przede wszystkim właśnie odpowiednią wilgotność treści żołądkowej, co pozwala na osiągnięcie idealnej efektywności trawienia. To przekłada się na dokładniejsze odzyskanie niezbędnych cząstek odżywczych, a w dalszej kolejności również na większą wchłanialność.

Co tak oczyszcza?

Chlorella to alga, o której powiedziano już wiele, a jedną z najczęściej akcentowanych właściwości ma być zdolność do oczyszczania krwi. To oczywiście nie jest do końca prawda, ponieważ komórki glonów nie są wchłaniane. Nawet cząstki chemiczne nie zawsze trafią do krwiobiegu. Można jednak wskazać kilka korzystnych sposobów oddziaływania, dzięki którym Chlorella oczyszcza organizm.

Przede wszystkim chodzi o błonnik. Ta mieszanka niestrawnych związków chemicznych dzięki prostemu mechanicznemu oddziaływaniu na ściany jelita, oczyszcza je, zmniejszając ilość odłożonych w fałdkach nabłonka resztek pokarmowych. Po drugie, substancje redukujące, takie jak witamina E czy witamina A. One pomagają oczyszczać krew z reaktywnych form tlenu i innych wolnych rodników, a to znacząco zmniejsza ilość nieprzydatnych lub wręcz szkodliwych substancji, jakie powstają już we krwi czy komórkach pod wpływem oddziaływania utleniaczy. Trzecia sprawa to minerały. Mieszanka składników mineralnych zawartych w aldze Chlorella to wręcz idealny zestaw pierwiastków aktywujących naturalne mechanizmy obrony i oczyszczania organizmu.

Koktajl z Chlorelli

W przypadku suplementacji koktajl wcale nie musi być wyszukanym napojem. Wystarczy zmiksować odrobinę zielonej pietruszki z wodą i do tego dodać Chlorellę, aby otrzymać może nieszczególnie smaczny, ale bardzo skutecznie oczyszczający koktajl. Podobnie działa koktajl z Chlorellą i jarmużem albo z sałatą. Specyficznym rodzajem koktajlu może także być rozrzedzone pesto z liści rzodkiewki oraz Chlorella, ale w najprostszym wydaniu koktajlem będzie też szklanka wody ze sproszkowanymi glonami (takimi jak Spirulina i Chlorella).

Jeśli chodzi o suplementację, koktajlem nazywamy praktycznie każdą płynną formę nierozpuszczalnych suplementów. Taka postać ma zwiększyć wchłanialność, ale również uspokoić procesy trawienne. Zamiast podać jednocześnie sporą, bardzo skoncentrowaną „błonnikową” pastylkę, organizm otrzyma zawiesinę, której poszczególne składniki będą znacznie łatwiej dostępne i nie będą uderzały tak silnie, jak w przypadki pastylek. Płyn równomiernie uwolni wszystkie składniki odżywcze, dlatego taki koktajl oczyszczający będzie działał mniej gwałtownie, ale zdecydowanie bardziej skutecznie niż suplement przyjęty w tradycyjnej formie.

Czy warto stosować Chlorellę?

Biorąc pod uwagę fakt, że przygotowanie koktajlu nie zajmuje więcej niż kilka minut, warto spróbować choć od czasu do czasu zastąpić klasyczny suplement właśnie taką formą. To pozwoli lepiej wykorzystać jego skład, a gdyby okazało się, że wcale nie czujesz różnicy, możesz po prostu spokojnie zażywać dalej pastylki lub kapsułki. Tu nie ma żadnych dodatkowych warunków.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  2. Lazur J., Szewczyk A., Muszyńska B., Jękot B., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny. XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, 2017.
  3. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  4. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami