Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 września 2022

Klaustrofobia - objawy i leczenieKlaustrofobia to strach przed zamknięciem w małym pomieszczeniu np. windzie, samolocie czy metrze. W medycynie zalicza się ją do schorzeń z zakresu zaburzeń nerwowych. Badania i przeprowadzone statystyki jasno określają, że na klaustrofobię cierpi około 7% społeczeństwa.

Klaustrofobia

Klaustrofobia pochodzi od słowa „claustrum” (w języku łacińskim oznacza „zamknięcie”) i „phobos” (z języka greckiego oznacza „strach”) i należy do najczęściej występujących fobii wśród ludzi. Jest zaburzeniem nerwowym objawiającym się dużym strachem i lękiem przed pewnymi sytuacjami lub przedmiotami, które powszechnie nie należą do niebezpiecznych. W przypadku klaustrofobii mowa o ciasnych, małych i zamkniętych pomieszczeniach.

Znane są jednak przypadki, że ataki paniki nie występują tylko w małych przestrzeniach. Okazuje się bowiem, że objawy zaburzeń nerwowych występują również u osób przebywających w długiej kolejce lub siedzących na fotelu stomatologicznym. Należy zaznaczyć, że przyczyny klaustrofobii nie są ściśle określone, w związku z tym każdy może posiadać inne podłoże chorobowe.

Przyczyny klaustrofobii

Przyczyny występowania klaustrofobii nie są określone do dnia dzisiejszego. Wynika to z faktu, że nie można dokładnie sprecyzować listy miejsc, które przyczyniają się do występowania lęku u danej osoby. Mimo to, istnieje powszechna opinia, że na klaustrofobię cierpi każdy z nas. Jednak tylko niektórzy są bardziej skłonni do paniki w niektórych życiowych sytuacjach.

Niektórzy behawioryści uważają z kolei, że podstawy do pojawiania się klaustrofobii wynikają m.in. z relacji rodzinnych. Mowa tu obserwacji histerii rodziców w małych pomieszczeniach. Istnieje również idea traumy z dzieciństwa, kiedy dziecko zostaje zamykane za karę w małych przestrzeniach.

Klaustrofobia – objawy

Objawy choroby ukazują się przede wszystkim w sytuacjach niebezpieczeństwa. Czyli w momentach, gdzie występuje potencjalne zagrożenie dla osoby „chorej”. Wówczas u takiej osoby występuje lęk, niepokój, a także panika. Często pojawiają się wyobrażenia np. obniżający się sufit lub zwężające się ściany. Chory zaczyna płytko oddychać, poci się, dostaje zawrotów głowy oraz dreszczy. Należy jednak pamiętać, że każdy chory może w inny sposób przechodzić zaburzenia nerwowe. Wyżej wymienione objawy to tylko te, które występują najczęściej.

Czy klaustrofobię się leczy?

Podstawą leczenia klaustrofobii jest wizyta u specjalisty, czyli psychologa. Jest to bardzo ważne, ponieważ taka pomoc wpływa na łagodzenie objawów choroby w miejscach, które wywołują zagrożenie u chorego. Leczenie psychologicznie ma na celu oduczenie gwałtownych oraz nerwowych zachowań. Ważne, aby terapię stosować w sposób regularny i systematyczny, ponieważ warunkuje to prawidłowy przebieg leczenia.

Klaustrofobię można również leczyć farmakologicznie. Najlepiej jednak kiedy środki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe są tylko dodatkiem do terapii i stanowią jedynie pomoc w sytuacji, gdy objawy stają się bardzo silne.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami