Kolagen do picia
Kolagen do picia

Dreszcze - skąd się biorą?Dreszcze to postać niewielkich rozmiarów skurczy grup mięśniowych. Zwykle występują one w trakcie nagłej zmiany temperatury ciała, która może wynikać ze zmarznięcia lub z przebytych stanów chorobowych. Należy jednak pamiętać, że dreszcze powstałe na skutek zmarznięcia to korzystny objaw, który stanowi reakcję obronną organizmu, której zadaniem jest dostarczenie dodatkowej ilości ciepła.

Czym są dreszcze?

To mimowolne, nieskoordynowane ruchy mięśni, które należą do reakcji obronnych organizmu. Dreszcze podczas wystąpienia gorączki aktywują ośrodek obecny w śródmózgowiu, z kolei w przypadku przemarznięcia mięśnie dostarczają dodatkowej ilości ciepła w celu rozgrzania organizmu. Oczywiście dreszcze mogą powstać również w innych okolicznościach np. w przebiegu innych schorzeń.

Przyczyny powstawania dreszczy

Dreszcze występują zwykle jako objaw przeziębienia lub infekcji pochodzenia wirusowego, bakteryjnego, a nawet pasożytniczego. W takim przypadku pojawia się również stan gorączkowy. Sytuacja ta posiada charakter patologiczny i oznacza przenikanie do krwiobiegu związków chorobotwórczych.

Inne przyczyny:

  • cukrzyca – zbyt niski poziom cukru we krwi;
  • schorzenia układu krążenia – występowanie dreszczy może wynikać z niskiego ciśnienia krwi;
  • zaburzenia psychiczne (depresja);
  • zaburzenia hormonalne (menopauza – ze względu na pojawiające się uderzenia ciepła i zimna);
  • częste spożywanie alkoholu;
  • farmakoterapia;
  • zmęczenie;
  • niewysypianie się;
  • choroby nowotworowe (w momencie kiedy dochodzi do rozpadu guza nowotworowego).

Szukając przyczyny dreszczy warto wykonać również dodatkowe badania, które ułatwią diagnozę problemu. W tym celu zaleca się wykonać analizę:

Postępowanie przy dreszczach

To w jaki sposób zachować się przy występujących dreszczach w dużej mierze zależy od przyczyny ich pojawienia się. Mimo to do najczęstszych zaleceń należy:

  • picie dużych ilości płynów w postaci naparu z lipy lub czarnego bzu, a także herbaty z sokiem malinowym;
  • choremu podać środki przeciwgorączkowe jeśli występuje wysoka gorączka;
  • choremu zapewnić dodatkowe okrycie w przypadku dreszczy oraz dodatkowego uczucia zimna;
  • dużo odpoczywać;
  • leczyć hormonalną terapią zastępczą u kobiet w przebiegu menopauzy.

Podsumowanie

Pojawienie się deszczy warunkuje wiele czynników tj. cukrzyca, anemia, nowotwory, zaburzenia psychiczne, bezsenność, zmęczenie, menopauza. Mimo że mogą występować w przebiegu różnych schorzeń czy dolegliwości nie zawsze wymagają leczenia. Jeśli natomiast towarzyszą im wymioty, gorączka czy ból, a czas ich trwania staje się niepokojący należy skorzystać z konsultacji lekarskiej, szczególnie jeśli problem dotyczy dzieci lub osób starszych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami