Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 października 2022

Wirusowe zapalenie wątroby typu CWirusowe zapalenie wątroby typu C stanowi chorobę zakaźną wywołaną przez wirus HCV. Wyróżnia się 2 postacie tego schorzenia – ostrą i przewlekłą, a różnią się one głównie obrazem klinicznym. Zakażenie HCV w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Stąd też pojawiły się następujące określenia omawianej jednostki chorobowej: „cichy zabójca” czy też „wirusowa bomba zegarowa”.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – objawy

Kliniczne objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C zależą w dużej mierze od stanu choroby. Jeśli zapalenie wątroby jest ostre, zwykle ma na początku nietypowy przebieg, który może wskazywać na wiele innych problemów zdrowotnych. Pacjenci zgłaszają między innymi:

 • ogólne osłabienie;
 • stan podgorączkowy;
 • bóle mięśniowo-stawowe;
 • brak apetytu;
 • nudności;
 • wymioty;
 • uczucie rozpierania w okolicy prawego podżebrza;
 • powiększenie wątroby;
 • ciemną barwę moczu.

Zobacz również: Kolor moczu – co oznacza?

Dodatkowo może wystąpić świąd, który sugeruje postać cholestatyczną ostrego zapalenia wątroby. W związku z takimi objawami wirusowe zapalenie wątroby o ostrym przebiegu bywa mylone z zatruciem pokarmowym, chorobą wrzodową czy nawet zwykłą grypą. Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C może rozwijać się latami i pozostać niezauważone. Jeśli występują jakiekolwiek dolegliwości, są one na ogół słabe:

Długotrwały proces zapalny, z martwicą, włóknieniem oraz nieprawidłową regeneracją, tworzeniem przęseł łącznotkankowych i guzków regeneracyjnych, prowadzi do rozwoju marskości wątroby.

Objawy niepokojące

Wirusowe zapalenie wątroby samo w sobie jest niebezpieczne. Można jednak wyszczególnić objawy, które są wyjątkowo alarmujące:

Sugerują one przejście WZW typu C w rzadko występującą postać piorunującą. Wiąże się ona z ostrą niewydolnością wątroby, a więc bardzo złym rokowaniem. Często nawet mimo podjętego leczenia (włącznie z przeszczepem wątroby) w większości przypadków kończy się śmiercią. Stopień progresji zmian w wątrobie zależy m.in. od:

 • płci osoby zakażonej;
 • jej wieku w momencie zakażenia;
 • genotypu wirusa;
 • wskaźnika BMI;
 • chorób współistniejących;
 • zachowań zdrowotnych (spożywanie alkoholu itp.).

Po około 20 latach trwania choroby nawet u 30% chorych rozwija się marskość wątroby, natomiast u do 4% pacjentów z marskością co roku dochodzi do rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – jak można się zarazić?

Do zakażenia wirusem HCV dochodzi poprzez przetoczenie zakażonej krwi lub kontakt uszkodzonych błon śluzowych lub skóry z tym wirusem. Może nastąpić wskutek korzystania wielokrotnego z zainfekowanej igły (w mało higienicznym studiu tatuażu lub w przypadku narkomanów), bądź podczas zabiegów chirurgicznych czy stomatologicznych. Uważa się, że do zakażenia może dojść nawet wskutek korzystania z jednej maszynki do golenia przez wiele osób, jeśli jedna z tych osób jest nosicielem. W związku z tym, że zwykle WZW C przebiega bezobjawowo, taka osoba może nawet nie wiedzieć, że roznosi niebezpieczne wirusy.

Jednocześnie należy pamiętać, że HCV nie przenosi się w ślinie. Zatem nie możemy zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu C w trakcie pocałunku, kichania, kaszlu, trzymania się za ręce czy spożywania dań jedną łyżkę. Bezpieczne jest również przebywanie w otoczeniu osób chorych, a nawet pływanie w jednym basenie.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Klamann J., Smiatacz T., Diagnostyka wirusowych zapaleń wątroby w praktyce lekarza pierwszego kontaktu, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2016.
 2. Lorenc B., Sikorska K., Palenicek L., Renke M., Nowe możliwości leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C, Forum Nefrologiczne, 2/2018.
 3. Hartleb M., Milkiewicz P., Mach T., Cichoż-Lach H., Zakażenia HCV – epidemiologia, wyzwania diagnostyczne i szanse stworzone przez nowe terapie, Gastroenterologia Kliniczna, 3/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami