Kolagen do picia
Kolagen do picia

Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenieZapalenie zatok jest chorobą bardzo uciążliwą. Osoba chora posiada silny katar, któremu towarzyszy intensywny ból głowy. Główną przyczyną tej dolegliwości są z kolei drobnoustroje – bakterie, wirusy i grzyby.

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok to choroba błony śluzowej zatok przynosowych, których głównym celem jest nawilżanie, ogrzewanie, a także oczyszczanie powietrza, które wdychamy. Dostaje się ono bezpośrednio do gardła, płuc, a następnie trafia do dróg oddechowych. Jednak w chwili kiedy kanaliki, którymi przedostaje się powietrze, stają się nie drożne, wówczas powietrze nie może być w 100% oczyszczone, a wentylacja zatok staje się mniej efektywna. Zjawisko to przekłada się na produkcję śluzu, który po pewnym czasie zmienia się w ropną wydzielinę. Treść ropna, która nie zawiera dobrego ujścia, z kolei staje się czystą pożywką dla bakterii i wirusów.

Przyczyny zapalenia zatok

Przyczyną zapalenia zatok może być inny stan zapalny w organizmie. Bardzo często dotyczy to zatoki szczękowej, w której pobliżu znajduje się drugi ząb przedtrzonowy, a także pierwszy i drugi ząb trzonowy szczęki górnej.

Niedrożność nosa, która w dużym stopniu utrudnia przewietrzenie zatoki prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Najczęściej dochodzi do rozwoju ostrego jak i przewlekłego zapalenia zatok szczękowych, sitowych, czołowych oraz klinowych.

Objawy zapalenia zatok

Objawem zapalenia zatok jest przede wszystkim pogorszenie samopoczucia, co następuje po kilku dniach dość ostrego nieżytu nosa. Nos jest wyraźnie zatkany, a w jego wnętrzu pojawia się żółto-zielona wydzielina. Dodatkowo towarzyszy ostry ból głowy oraz przytłaczające uczucie wzrastającego ciśnienia w głowie. Dolegliwości te pojawiają się zwykle w chwilach większej aktywności, a więc w godzinach do południowych. Lokalizację objawów warunkuje to, która z zatok w danej chwili objęta jest stanem zapalnym.

Zapalenie zatok – leczenie

Leczenie objawów zapalenia zatok prowadzi przede wszystkim lekarz, który często zaleca przebywanie w domu, aż do momentu całkowitego wyeliminowania choroby.

W przypadku ostrego zapalenia zatok terapia polega na łagodzeniu widocznych objawów. Wówczas zaleca się inhalacje parą wodną, a także płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej. Można korzystać również z niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub w przypadku uciążliwego uczucia zatkanego nosa stosować preparaty obkurczające naczynia krwionośne błony śluzowej, jednak tylko i wyłącznie przez kilka dni.

Jeśli po upływie kilku dni objawy nie ulegną zmniejszeniu wówczas lekarz może dodatkowo zalecić preparat sterydowy stosowany do nosa, a jeśli podejrzewa infekcję bakteryjną – antybiotyk.

Jeśli zapalenie zatok przybiera postać przewlekłą wówczas należy określić przyczyny rozwoju tego zjawiska i stopniowo je eliminować. Dodatkowo warto skorzystać z pomocy laryngologa, który zagłębi się w temat dalszej diagnostyki, a także przeprowadzi dodatkowe badania np. endoskopię jamy nosa.

Powikłania zapalenia zatok

W przypadku kiedy leczenie zapalenia zatok zostanie potraktowane powierzchownie może dojść do powstawania tzw. objawów niepożądanych, czyli powikłań chorobowych. Powikłania zapalenia zatok przynosowych polegają przede wszystkim na przejściu procesu zapalnego na miejsca sąsiadujące. Należy do nich: gałka oczna, oczodół. Jednym z głównych objawów powikłań jest obrzęk powiek, dreszcze, podwyższona temperatura ciała, a także intensywny ból oczodołów.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami