Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 października 2021

Czym zajmuje się WHO?Warto wiedzieć czym zajmuje się WHO, ponieważ to główna organizacja działająca w zakresie szeroko rozumianej ochrony zdrowia. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization), działa w ramach ONZ (Organizacja Narodów Zjednoczonych) i ma swoją siedzibę w Genewie. Światowy Dzień Zdrowia ustalono na 7 kwietnia.

Czym zajmuje się WHO?

Głównym celem omawianej organizacji jest:

  • zwalczanie epidemii groźnych chorób;
  • ustalanie norm dotyczących składu lekarstw i jakości żywności;
  • ustalanie norm dziennego spożycia ważnych składników odżywczych;
  • badanie i rozprowadzanie bezpiecznych i skutecznych szczepionek;
  • współpraca z innymi państwami w zakresie ochrony zdrowia.

WHO ma na swoim koncie wiele ważnych dla świata sukcesów, m.in. Zwalczenie epidemii groźnych chorób zakaźnych, takich jak ospa prawdziwa, malaria, gruźlica czy dżuma. To właśnie to zrzeszenie odpowiada za masowe szczepienia przeciwko tym chorobom. Sponsoruje również programy mające na celu profilaktykę i leczenie tych chorób.

Komisja Kodeksu Żywnościowego

W skład Światowej Organizacji Zdrowia wchodzi Komisja Kodeksu Żywnościowego, która powstała w 1963 roku. Jej podstawowym i pierwotnym celem było wprowadzanie i propagowanie definicji oraz wymagań dla żywności. Każdy konsument ma prawo oczekiwać żywności, która jest bezpieczna, przydatności do spożycia i ma odpowiednią jakość. Dlatego powstał Kodeks Żywnościowy, który określa standardy dotyczące żywności oraz wytyczne i reguły praktyczne.

Pozostałe działania WHO

WHO prowadzi liczne badania o różnej tematyce, jednak mające wspólny mianownik – ochrona zdrowia. Jednym z takich badań prowadzonych współcześnie jest ustalanie czy pole elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe rzeczywiście negatywnie wpływa na zdrowie. Kolejnym celem, wokół którego tworzy się wiele badań, jest próba całkowitego wyeliminowania poważnej choroby Heinego-Medina.

WHO posiada własną platformę internetową, założoną w 2005 roku, o skrócie ICTRP. Od tego czasu publikowane są na niej przeprowadzone medyczne badania kliniczne, których na chwilę obecną jest już kilka tysięcy. Mottem platformy jest wiara, że publikowanie wszystkich wiarygodnych badań dotycząch interwencji medycznych są naukowym, moralnym oraz etycznym obowiązkiem.

To właśnie WHO odpowiada również za bezpieczeństwo w miejscu pracy i za stworzenie Medycyny Pracy. Ważne jest, aby chronić i promować zdrowie w miejscu pracy oraz aby poprawić dostęp do usług medycznych wśród pracowników. W efekcie zdrowy pracownik to zadowolony i wydajny człowiek. Pracodawca powinien zapewnić mu odpowiednie warunki, wykluczające ewentualne choroby w przyszłości, które mogą wynikać z wykonywanej pracy zawodowej.

Zobacz również: Choroby zawodowe.

Jak utrzymuje się WHO?

Można się domyśleć, że działania tak dużej organizacji, obejmującej swoim wpływem cały świat oraz prowadzącej liczne badania, będą kosztowne. WHO jest finansowane przez składki państw członkowskich oraz dotacje osób chętnych wspierać te działania. Dotacje wpływają nie tylko od osób postronnych, ale również organizacji pozarządowych, np. Fundacji Rockefellera czy Fundacji Billa i Melindy Gates. W ostatnich latach suma wszystkich dotacji przekroczyła kwotę składek państw członkowskich.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Chavan R., Khedkar C., World Health Organization, The Encyclopedia of Food and Health, 2016.
  2. Braun W., World Health Organization, Human Rights & Human Welfare.
  3. Clift C., What’s the World Health Organization For?, 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami