Unikanie słońca może być tak niebezpieczne jak palenie

Aktualizacja

Unikanie słońcaPowszechnie uważa się, że lepiej jest unikać opalania i ekspozycji na słońce, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Jednak wszystkie najnowsze dane i informacje, pojawiające się na temat witaminy D i jej znaczenia w naszym organizmie zmuszają naukowców do podważenia tej mądrości. Okazuje się bowiem, że unikanie słońca jest istotnym zagrożeniem dla zdrowia.

Badania na ten temat

Autorzy najnowszych badań opublikowanych w Journal of Internal Medicine twierdzą, że unikanie słońca jest czynnikiem ryzyka zgonu podobnym jak palenie. Wyniki tych badań podważają sens unikania słońca, ale nie są nowe. Dziesięć lat temu naukowiec Michael Holick ostrzegał, że unikanie słońca owocuje zmniejszeniem ilości witaminy D przyswajanej przez organizm. W konsekwencji na jedną osobę ochronioną przed rakiem skóry, ponad 100 może stracić życie przez inne nowotwory, szczególnie gruczołu krokowego, raka piersi czy jelita grubego. Aktualne badania pokazują, że zagrożenie jest realne, a ostrzeżenia Dr Holicka nie były bezpodstawne.

Unikanie słońca może skutkować niedoborem witaminy D, który może być tak niebezpieczny jak palenie papierosów.

Ogromna ilość obecnych badań wskazują na epidemię niedoboru witaminy D. Co najmniej połowa populacji i 80% dzieci ma niedobór tej jakże ważnej witaminy. Obecnie wiadomo, że niski poziom witaminy D3 odgrywa znaczącą rolę w rozwoju wielu przewlekłych chorób takich jak rak, cukrzyca, astma, choroby sercowo-naczyniowe czy choroby autoimmunologiczne w postaci stwardnienia rozsianego.

Według najnowszych badań opublikowanych w Journal of Internal Medicine długość życia osób, które unikają ekspozycji na słońce znacznie się skróciła w porównaniu do osób regularnie wystawionych na promienie słoneczne. W rzeczywistości długość życia osób niepalących i unikających słońca można porównać do osób palących tytoń i mających największą ekspozycję na słońce.

Naukowcy przyjrzeli się danym zebranym podczas badania na 29 518 kobietach ze Szwecji, rozpoczętych w 1990 roku (http://www.vitamindwiki.com/Sunbathing+%28vitamin+D%29+increases+lifespan+in+Sweden+by+about+1+year+%E2%80%93+March+2016). Na początku badania kobiety były w wieku 25-64 lat. Eksperyment został zaprojektowany z myślą o ocenie wskaźnika występowania czerniaka oraz innych rodzajów raka skóry, więc ekspozycja na słońce była jedną ze zmiennych pod lupą.

Wyniki badań wykazały, że kobiety regularnie korzystające z promieni słonecznych żyły dłużej, ponieważ miały znacznie mniejszy wskaźnik śmierci spowodowany chorobami układu sercowo-naczyniowego i innymi, niezwiązanymi z rakiem, w porównaniu z kobietami unikającymi słońca. Jednak z powodu dłuższego życia względny udział zgonów wywołanych właśnie przez raka był wyższy. Niepalący, unikający słońca mieli podobną długość życia do palących, mających najwyższy poziom ekspozycji na słońce. Wskazuje to, że unikanie ekspozycji na promienie słoneczne jest czynnikiem ryzyka zgonu, podobnej wielkości jak palenie tytoniu.

Więcej o zabezpieczeniu skóry przed słońcem można przeczytać w artykule: Jak przygotować skórę do opalania?

Podsumowanie

Dla zapewnienia optymalnego zdrowia lepiej wystawiać swoje ciało na ekspozycję promieni słonecznych, niż całkowicie ich unikać. Oczywiście nadmierne opalanie ma swoje konsekwencje, ale niewielka dawka każdego dnia podniesie poziom witaminy D3 w organizmie, poprawi nastrój i samopoczucie, a także pozytywnie wpłynie na system odpornościowy.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Algi Spirulina i Chlorella - rośliny o wysokiej wartości odżywczej i leczniczej.
Dziś, gdy na nasze zdrowie coraz większy wpływ wywiera postępująca degradacja środowiska naturalnego i coraz mniej wartościowe pokarmy, woda określonych akwenów zawierająca większe stężenie soli mineralnych, oferuje człowiekowi niezwykły dar
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *