Jesienna wyprzedaż
Jesienna wyprzedaż

Aktualizacja: 24 października 2020

Unikanie słońcaPowszechnie uważa się, że lepiej jest unikać opalania i ekspozycji na słońce, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Jednak wszystkie najnowsze dane i informacje, pojawiające się na temat witaminy D i jej znaczenia w naszym organizmie zmuszają naukowców do podważenia tej mądrości. Okazuje się bowiem, że unikanie słońca jest istotnym zagrożeniem dla zdrowia.

Badania na ten temat

Autorzy najnowszych badań opublikowanych w Journal of Internal Medicine twierdzą, że unikanie słońca jest czynnikiem ryzyka zgonu podobnym jak palenie. Wyniki tych badań podważają sens unikania słońca, ale nie są nowe. Dziesięć lat temu naukowiec Michael Holick ostrzegał, że unikanie słońca owocuje zmniejszeniem ilości witaminy D przyswajanej przez organizm. W konsekwencji na jedną osobę ochronioną przed rakiem skóry, ponad 100 może stracić życie przez inne nowotwory, szczególnie gruczołu krokowego, raka piersi czy jelita grubego. Aktualne badania pokazują, że zagrożenie jest realne, a ostrzeżenia Dr Holicka nie były bezpodstawne.

Unikanie słońca może skutkować niedoborem witaminy D, który może być tak niebezpieczny jak palenie papierosów.

Ogromna ilość obecnych badań wskazują na epidemię niedoboru witaminy D. Co najmniej połowa populacji i 80% dzieci ma niedobór tej jakże ważnej witaminy. Obecnie wiadomo, że niski poziom witaminy D3 odgrywa znaczącą rolę w rozwoju wielu przewlekłych chorób takich jak rak, cukrzyca, astma, choroby sercowo-naczyniowe czy choroby autoimmunologiczne w postaci stwardnienia rozsianego.

Według najnowszych badań opublikowanych w Journal of Internal Medicine długość życia osób, które unikają ekspozycji na słońce znacznie się skróciła w porównaniu do osób regularnie wystawionych na promienie słoneczne. W rzeczywistości długość życia osób niepalących i unikających słońca można porównać do osób palących tytoń i mających największą ekspozycję na słońce.

Naukowcy przyjrzeli się danym zebranym podczas badania na 29 518 kobietach ze Szwecji, rozpoczętych w 1990 roku (http://www.vitamindwiki.com/Sunbathing+%28vitamin+D%29+increases+lifespan+in+Sweden+by+about+1+year+%E2%80%93+March+2016). Na początku badania kobiety były w wieku 25-64 lat. Eksperyment został zaprojektowany z myślą o ocenie wskaźnika występowania czerniaka oraz innych rodzajów raka skóry, więc ekspozycja na słońce była jedną ze zmiennych pod lupą.

Wyniki badań wykazały, że kobiety regularnie korzystające z promieni słonecznych żyły dłużej, ponieważ miały znacznie mniejszy wskaźnik śmierci spowodowany chorobami układu sercowo-naczyniowego i innymi, niezwiązanymi z rakiem, w porównaniu z kobietami unikającymi słońca. Jednak z powodu dłuższego życia względny udział zgonów wywołanych właśnie przez raka był wyższy. Niepalący, unikający słońca mieli podobną długość życia do palących, mających najwyższy poziom ekspozycji na słońce. Wskazuje to, że unikanie ekspozycji na promienie słoneczne jest czynnikiem ryzyka zgonu, podobnej wielkości jak palenie tytoniu.

Zobacz również: Jak przygotować skórę do opalania?

Podsumowanie

Dla zapewnienia optymalnego zdrowia lepiej wystawiać swoje ciało na ekspozycję promieni słonecznych, niż całkowicie ich unikać. Oczywiście nadmierne opalanie ma swoje konsekwencje, ale niewielka dawka każdego dnia podniesie poziom witaminy D3 w organizmie, poprawi nastrój i samopoczucie, a także pozytywnie wpłynie na system odpornościowy.

Polecane produkty

Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami