Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 czerwca 2023

Fakty na temat cukrzycyCukrzyca to ogólnoustrojowa choroba należąca do najczęściej występujących w organizmie człowieka. Nie tylko dotyczy osób dorosłych. Coraz częściej dotyka również dzieci. Warto zaznaczyć, że zdecydowaną większość wszystkich przypadków cukrzycy stanowi cukrzyca typu 2, która wynika z nabytego zmniejszenia wrażliwości komórek organizmu na insulinę.

Najważniejsze fakty na temat cukrzycy

Cukrzyca to zaburzenia metaboliczne, charakteryzujące się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Powodem takiego stanu może być nieprawidłowy system działania insuliny lub jej wydzielania. Przekłada się to m.in. na niewłaściwy metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek w organizmie. Jest to stan mogący zagrozić zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego warto zapoznać się z ważnymi informacjami na temat cukrzycy. Pokazują one na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

1. Mierz obwód w talii jeśli chcesz uniknąć cukrzycy.

Jak się okazuje nie trzeba wykonywać skomplikowanych badań, aby wykryć u siebie podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę. U niektórych, zbyt dużych obwód w talii może być tego wyznacznikiem. Zostało bowiem potwierdzone, że otyłość brzuszna, nazywana również trzewną lub wisceralną, jest dla człowieka najgroźniejszym typem otyłości.

2. Przyjmowane leki mogą zwiększać ryzyko cukrzycy.

Leczenie innych chorób takich jak np. miażdżyca, niestety ma swoje skutki uboczne jakim może być zwiększenie ryzyka pojawienia się cukrzycy. Należy więc być ostrożnym i zwrócić szczególną uwagę na:

  • statyny
  • glikokortykoidy
  • tiazydy
  • beta-blokery

3. Nadmiar telewizji może sprzyjać cukrzycy.

Nie od dziś wiadomo, że siedzący tryb życia sprzyja rozwoju wielu chorób, w tym również cukrzycy. Udowodniono, że dwugodzinne spędzanie czasu np. przed telewizorem zwiększa ryzyko cukrzycy aż o 20%, a chorób sercowo – naczyniowych o 15%.

4. Cukrzyca może stanowić przyczynę ślepoty, niewydolności nerek czy amputacji.

Niestety, brak odpowiedniej wiedzy na temat dotyczącej nas choroby, a także niewystarczający dostęp do usług medycznych czy podstawowych leków może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Może to być m.in. utrata wzroku, niewydolność nerek czy amputacja kończyny dolnej.

5. Cukrzycy typu 2 można zapobiec.

Półgodzinny trening oraz zdrowe odżywianie może wyraźnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się cukrzycy typu2. Cukrzycy typu 1 nie da się niestety zapobiec.

6. Brak śniadania zwiększa ryzyko cukrzycy u dzieci.

Udowodniono, że dorośli nie jedzący śniadań są znacznie bardziej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2. Okazuje się, że to samo może dotyczyć dzieci. Dlatego nie należy pomijać tego, ważnego dla organizmy ludzkiego posiłku.

7. Cukrzyca w ciąży.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że aż 9% kobiet zapada na tak zwaną cukrzycę ciążową. Osoby te objęte są dużym ryzykiem, że w przyszłości rozwinie się u nich cukrzyca typu 2. Istnieją jednak sposoby zmniejszenia tego ryzyka. Jednym z nich jest terapia metforminą, czyli standardowym lekiem na cukrzycę. Drugą z kolei możliwością są ćwiczenia fizyczne połączone z odpowiednią dietą. Warto podkreślić, że wystąpienie u przyszłej mamy cukrzycy ciążowej zwiększa ryzyko zachorowania jej potomka.

8. Bezdech senny może zwiększać objawy cukrzycy.

Jak się okazuje, bezdech senny, czyli moment kiedy drogi oddechowe wstrzymują swoją pracę, zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Wynika to głównie z faktu zakłócania fazy głębokiego snu, co utrudnia kontrolę poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo, bezdech senny zwiększa insulinooporność, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia.

9. Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko zachorowań na cukrzycę.

Dieta bogata m.in. w oliwę z oliwek, orzechy, owoce morza czy warzywa, okazuje się być dobrym rozwiązaniem w kwestii zapobiegania wielu chorobom, w tym także cukrzycy. Zastosowanie takiej diety nie wymaga równocześnie, nadmiernej aktywności fizycznej, która zwiększa metabolizm organizmu oraz zapobiega otyłości brzusznej.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami