Kolagen do picia
Kolagen do picia

Choroby sercowo-naczynioweChoroby sercowo-naczyniowe, czyli choroby układu krążenia, stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów mieszkańców Europy. Wiążą się przede wszystkim ze stylem życia, dlatego w dużej mierze można im zapobiegać.

Choroby sercowo-naczyniowe

Najpowszechniej występującymi w Polsce chorobami układu sercowo-naczyniowego są:

Czynniki ryzyka

Przy ustalaniu ryzyka rozwoju tego typu chorób od dawna stosuje się system SCORE. Warto omówić również czynniki ryzyka znacznie wpływające na rozwój tych chorób. Głównymi czynnikami ryzyka są:

Szacuje się, że nieodpowiedni styl życia odpowiada za około 80% zachorowań związanych z układem sercowo-naczyniowym u osób w średnim wieku. Właśnie z tego względu choroby te zalicza się do grupy chorób cywilizacyjnych.

Nieodpowiednia dieta

Ryzyko rozwoju schorzeń układu krwionośnego może wiązać się z nadmierną podażą napojów słodzonych i alkoholu. Wykazano, że jedną z najzdrowszych dla układu krwionośnego diet jest dieta śródziemnomorska. Jest ona bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminę C oraz mikro- i makroelementy. Taka dieta wyklucza spożywanie w dużej ilości czerwonego mięsa, natomiast obejmuje spożycie pełnoziarnistego pieczywa, ryb, owoców i warzyw.

Zaleca się również spożycie orzechów (optymalna dawka wynosi około 30 g na dobę). Ważne, aby orzechy nie były solone, w miodzie, ani w innych słodkich polewach lub słonych posypkach.

Aktywność fizyczna

To zdecydowanie podstawa profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. Uznaje się, że dla potrzymania zdrowia ważne jest uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej przynajmniej 3 razy w tygodniu po godzinie. Ponadto, stopniowe wydłużanie czasu treningu aerobowego (jazda na rowerze, jogging, spacery) stanowi dodatkową korzyść. Najlepiej, aby codziennie znaleźć choć chwilę na aktywność. Może to być choćby spacer na świeżym powietrzu z psem czy jazda na rowerze do sklepu zlokalizowanego nieco dalej od domu.

Ważne, aby aktywność fizyczna korelowała ze zdrową dietą i rezygnacją z nałogów.

Nadciśnienie tętnicze

To najważniejszy czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Nieleczone lub niedostatecznie leczone nadciśnienie powoduje z upływem czasu rozwój miażdżycy oraz prowadzi do jej powikłań i niewydolności serca. W zależności od wielu czynników, nadciśnienie tętnicze może być leczone na różne sposoby. Przeważnie stosuje się środki farmakologiczne, ale zaleca się również obniżanie ciśnienia domowymi sposobami, takimi jak medytacja, joga, akupunktura, uspokajające masaże czy stretching. Kompleksowa terapia zawsze będzie najskuteczniejsza. Warto również wiedzieć, że nadciśnienie tętnicze może być leczone fizjoterapeutycznie, a profil chorób krążenia znajduje się w ofercie wielu uzdrowisk.

W przypadku nadciśnienia tętniczego ważne jest unikanie produktów i czynności powodujących nagłe skoki ciśnienia.

Nieodpowiednia masa ciała

Do rozwoju nadwagi i otyłości prowadzi przede wszystkim mała aktywność fizyczna oraz nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze i cukry proste. Otyłość natomiast prowadzi do zwiększonego poziomu cholesterolu LDL we krwi, a tym samym do rozwoju blaszek miażdżycowych i innych schorzeń tego układu. Dodatkowo otyłość przyczynia się do zaburzeń wchłaniania, przez co cenne składniki odżywcze nie mogą w pełni przedostać się do krwiobiegu.

Pozostałe czynniki ryzyka

Wśród pozostałych czynników ryzyka powodujących choroby sercowo-naczyniowe znajdują się:

  • palenie papierosów;
  • cukrzyca;
  • dyslipidemia;
  • stosowanie leków przeciwpłytkowych lub beta-adrenolitycznych;
  • czynniki psychospołeczne – niski status socjoekonomiczny, izolacja społeczna, stres w pracy i w życiu rodzinnym.

Należy wspomnieć także o wieku i płci, ponieważ ryzyko tych chorób znacznie zwiększa się wraz z wiekiem u obu płci. Jednak ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego jest wyższe u mężczyzn niż u kobiet i jest przesunięte w czasie o 10 lat.

Bibliografia

  1. Tylec A., Skałecki M., Ziemecki P., Brzozowska A., Dubas-Ślemp H., Kucharska K., Analiza czynników ryzyka sercowo-naczyniowego w populacji osób leczonych z powodu schizofrenii, Psychatria Polska, 122/2018.
  2. Nowicki G., Ślusarska B., Brzezicka A., Analiza stanu wiedzy o czynnikach ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego wśród osób pracujących, Problemy Pielęgniarstwa, 4/2009.
  3. Zagrodzki P., Łaszczyk P., Selen, a choroby układu sercowo-naczyniowego – wybrane zagadnienia, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 60/2006.
  4. Modrzejewski W., Musiał W., Stare i nowe czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego – jak zahamować epidemię miażdżycy? Część I. Klasyczne czynniki ryzyka, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2/2010.
  5. Jankowski P., Zasady profilaktyki chorób układu krążenia w 2018 roku, Kardiologia Inwazyjna, 5/2017.
Polecane produkty

Spirulina + Żelazo - naturalne wsparcie krwi
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami