Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 grudnia 2023

Olej z czarnuszki na bliznyOlej z czarnuszki na blizny jest bezpiecznym i naturalnym rozwiązaniem. Jest on jednym z najpopularniejszych, w pełni naturalnych kosmetyków, które stosuje się na skórę między innymi w celu zmniejszenia widoczności blizn. Jego skuteczność jest bardzo wysoka, ale ponieważ nie wszyscy wierzą, że potrafi pomóc, warto poznać mechanizm tego działania.

Olej z czarnuszki na blizny

Olej z czarnuszki egipskiej, pozyskiwany z nasion znany ze swoich licznych właściwości zdrowotnych, w tym zdolności do wspomagania procesów gojenia skóry i redukcji blizn. Bogactwo składników odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe omega 3 i kwasy tłuszczowe omega 6, flawonoidy, antyoksydanty oraz witaminy i minerały, sprawiają, że olej ten jest ceniony w pielęgnacji skóry.

Jego właściwości przeciwzapalne mogą pomóc w redukcji stanu zapalnego skóry, co może być istotne w procesie gojenia blizn. Ponadto olej z czarnuszki wykazuje działanie nawilżające i regenerujące, co przyczynia się do poprawy elastyczności skóry.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

Olej z nasion czarnuszki zawiera bardzo specyficzną mieszankę nienasyconych kwasów tłuszczowych. Bardzo dobrze odpowiada ona składem zawartości kwasów tłuszczowych budujących ludzkie komórki. W związku z tym dawka oleju z czarnuszki podana na skórę może skutecznie nawilżyć i wypełnić mikrouszkodzenia. Oczywiście nie istnieje mechanizm wchłaniania olejów przez skórę. Ich cząsteczki są za duże, a nie ma dla nich żadnych innych kanałów transportowych, jednak mogą one wypełniać szczeliny między komórkami powierzchniowej warstwy skóry, korzystnie oddziałując na żywą tkankę.

Witaminy

W oleju z czarnuszki rozpuszczona jest pewna ilość witamin: witamina A, witamina D, witamina E i witamina K. I one nie będą, podobnie jak kwasy tłuszczowe, wchłaniane przez skórę. Należy jednak pamiętać, że powierzchnia skóry jest też swego rodzaju żywym tworem. Zamieszkiwana przez pożyteczne bakterie musi być odpowiednio zadbana, a jedną z konsekwencji bliznowacenia jest zmniejszenie sekrecji, za czym idzie obniżenie stopnia kolonizacji skóry. Blizny nie ulegają usunięciu między innymi dlatego, że na ich powierzchni często skład mikrobioty bakteryjnej całkowicie różni się w porównaniu do tego na żywej tkance. Dostarczając witamin, można przywrócić tę równowagę i zachęcić bakterie do właściwego funkcjonowania.

Olejki eteryczne

Jest to najważniejszy argument przemawiający za stosowaniem olejku z czarnuszki na blizny. Działa on bowiem rozjaśniająco, jednak nie rozjaśnia on i tak już jasnych blizn, tylko skórę wokół nich. Jest to działanie wyłącznie kosmetyczne. Olejki eteryczne zawarte w czarnuszce są substancjami żrącymi i nałożenie ich w czystej postaci na skórę spowodowałoby poważne oparzenia. Ponieważ jednak ich stężenie w oleju jest stosunkowo niskie, to pozwala na szybkie wyrównanie kolorytu skóry. Jest to reakcja naturalna, ale nietrwała – dlatego blizny trzeba dość regularnie w ten sposób pielęgnować, aby swoim jasnym odcieniem nie wyróżniały się zbytnio. Nie ulegną one eliminacji, ale stracą na widoczności, w związku z czym osiąga się zamierzony efekt kosmetyczny.

Olej z czarnuszki na blizny – podsumowanie

Olej z czarnuszki (inaczej nazywany czarnym kminkiem) jest skutecznym sposobem na uczynienie blizn niewidocznymi. Najskuteczniejszy jest w radzeniu sobie z niewielkimi, ale głębokimi bliznami. Należy też pamiętać, że nie powinien byś stosowany tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, ponieważ działa dość agresywnie. Jednak na pewno warto sięgnąć po ten naturalny kosmetyk, a nie po koncernowe, często zawierające szkodliwe składniki produkty.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Adamska A., Ochocka R., Nigella sativa źródłem związków bioaktywnych, Postępy Fitoterapii, 2/2016.
  2. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
  3. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  4. Wolski T., Najda A., Wolska-Gawron K., Zawartość lipidów i olejku eterycznego oraz właściwości biologiczne nasion czarnuszki siewnej, Postępy Fitoterapii, 3/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami