Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 sierpnia 2023

Olej z czarnuszki egipskiejOlej z czarnuszki egipskiej to nic innego jak olej z czarnuszki siewnej lub olej z czarnego kminku egipskiego – nazwy te stosuje się zamiennie. Termin „czarnuszka egipska” nawiązuje do starożytnego Egiptu, gdzie zalety tej rośliny były mocno doceniane i wykorzystywane na co dzień. Również z tego względu produkt zwie się złotem faraonów.

Olej z czarnuszki egipskiej – co zawiera?

Większość składu stanowi kwas linolowy (nawet do 60%), a następnie kwas oleinowy (do 20%) oraz eikozadienowy (do 3%). Poza tym nasiona czarnuszki egipskiej, z których pozyskuje się olej, zawierają ogromne ilości związków takich jak:

Większość właściwości prozdrowotnych olej zawdzięcza jednak składnikom chinonowym, wśród których najistotniejszym jest tymochinon.

Olej z czarnuszki egipskiej – właściwości zdrowotne

Olej z nasion czarnuszki egipskiej wyróżnia się bardzo niskim poziomem toksyczności, dlatego wykorzystuje się go powszechnie w przemyśle spożywczym, jako dodatek do ciast, pieczywa czy marynat. Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Aby cieszyć się jego cennymi właściwościami należy wybierać jedynie oleje pozyskiwane metodą tłoczenia na zimno. Jego potwierdzone działanie obejmuje:

Olej z czarnuszki egipskiej poleca się również dzieciom już od najmłodszych lat. Umożliwia efektywną naukę, stymuluje pamięć i pomaga rozwijać układ nerwowy. U osób dorosłych chroni przed wystąpieniem poważnych chorób przewlekłych, natomiast w przypadku seniorów – poprawia pamięć i koncentrację oraz chroni przed chorobą Alzheimera i demencją starczą.

Zobacz również: Jak podawać dzieciom olej z czarnuszki?

Płynny olej można stosować do pielęgnacji skóry całego ciała oraz włosów. W przypadku włosów zwiększa ich grubość i wytrzymałość, a zmniejsza ryzyko nadmiernego wypadanie i łamliwości. Stają się one gładkie i pełne blasku. Dodatkowo pozwala zwalczyć łupież i świąd skóry głowy. Nadaje się zwłaszcza do pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Z kolei aplikowany na skórę pomaga łagodzić trądzik i inne problemy dermatologiczne, jak również efektywnie odżywia i nawilża skórę.

Olej z czarnuszki egipskiej – jak suplementować?

Olej z czarnuszki egipskiej może być dostępny w dwóch postaciach – płynnej i w kapsułkach. Zalecane dawkowanie oleju płynnego wynosi 1-2 łyżeczki dziennie, co można zmieszać z owsianką, koktajlem, zupą kremową czy sałatką. U dzieci nie należy przekraczać 0,5-1 łyżeczki dziennie. Wygodniejszą opcją jest olej z czarnuszki egipskiej w kapsułkach. Wystarczy przyjmować 2 kapsułki dziennie w przypadku osób dorosłych lub 1 kapsułkę dziennie w przypadku dzieci, nie zapominając o systematyczności i obficie popijając je wodą. Bez względu na formę olej z czarnuszki egipskiej warto spożywać przed lub tuż po posiłku bogatym w tłuszcze.

Kiedy widoczne będą efekty suplementacji?

Olej z czarnuszki egipskiej wywołuje pożądane efekty już po pierwszym spożyciu. Są to jednak tak minimalne reakcje na poziomie komórkowym, że niemożliwe jest dostrzeżenie ich gołym okiem. Zanim dojdzie do uzupełnienia niedoborów pokarmowych, może minąć nawet kilka tygodni. Właśnie dlatego w kontekście uzupełniania niedoborów efekty suplementacji oleju z czarnuszki będą widoczne po około 2-3 miesiącach, o ile konsument będzie przyjmował produkt codziennie w rekomendowanej przez producenta dawce.

Zobacz również: Po jakim czasie działa olej z czarnuszki?

Znacznie szybciej zaobserwować można jednak efekty związane z działaniem przeciwzapalnym czy przeciwalergicznym. Załagodzenie objawów alergii może wystąpić już po pierwszym przyjęciu suplementu, jednak zawsze intensywniejsze rezultaty są obserwowane przy długoterminowej suplementacji.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
  2. Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B., Rośliny kosmetyczne, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 2006.
  3. Obiedzińska A., Waszkiewicz-Robak E., Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 1/2012.
  4. Wroniak M., Kwiatkowska M., Krygier K., Charakterystyka wybranych olejów tłoczonych na zimno, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 2/2006.
  5. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  6. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami