Detoks – co się za tym kryje?

Detoks – co sie za tym kryjePojęcie detoksykacji jest dziś bardzo modne, ale w wielu przypadkach używane zdecydowanie na wyrost. Na czym polega detoks i – przede wszystkim – do czego tak naprawdę ma prowadzić? Oto kompleksowe opracowanie problemu.

Detoksykacja i jej poziomy

Mianem detoksykacji określa się ogólnie usuwanie toksyn, czyli substancji szkodliwych (a w kosmetyce również zbędnych, które nie są trujące, ale nie wykazują działań korzystnych dla zdrowia i urody). Warto zwrócić uwagę na fakt, że takie procesy odbywają się w organizmie naturalnie, choć w stosunku do poszczególnych substancji z różną skutecznością: detoksykacja z alkoholu, nikotyny, szkodliwych dodatków do jedzenia, a nawet wolnych rodników dzieją się zawsze, automatycznie i bez żadnego świadomego działania z naszej strony. Jednak szlaki metaboliczne naturalnej detoksykacji ukształtowała ewolucja – proces ślepy, który nie działa z wyprzedzeniem. Co to znaczy? Że choć oczywiście ludzkie organizmy oczyszczają się na różne sposoby, zwykle dzieje się to zbyt wolno w stosunku do tempa, w jakim jesteśmy je w stanie ponownie „zaśmiecić”. Intensywne procesy detoksykacyjne doprowadzają do szybkiego zużycia się komórek, a niektóre nie mają zbyt dużych możliwości naprawczych – nerki czy wątroba mogą więc nie znieść morderczego tempa naturalnego oczyszczania i dlatego tak znaczny nacisk dziś kładzie się na wspomaganie naturalnego detoksu.

Wspomaganie, czyli co?

Detoks wspomagany polega na odciążeniu naturalnych procesów oczyszczania poprzez odpowiednią dietę lub ćwiczenia. Z jednej strony ma to spowodować mniejszą podaż toksyn (lepsza dieta, mniej „śmieciowego” jedzenia, więcej witamin i czystej energii), a z drugiej ma zintensyfikować procesy oczyszczania zarówno na poziomie komórek (szybszy rozkład związków chemicznych), tkanek (wydajniejsze przekazywanie toksyn do usunięcia właściwym układom), jak i w skali całego organizmu (zwiększone pocenie lub wydalanie).
Niektóre substancje jakie można suplementować, na przykład enzymy czy witaminy chroniące przed wolnymi rodnikami, mogą nawet eliminować pewne rodzaje zanieczyszczeń, zanim dostaną się one do komórek, gdzie zajęłyby się nimi mechanizmy detoksykacyjne. Takie działanie pozwala zregenerować organizm, zrównoważyć metabolizm i odzyskać równowagę.

Po co to wszystko?

Detoksykacja wspomagana pozwala szybciej przywrócić homeostazę, której utrata powoduje choroby oraz spadek samopoczucia. Organizm, który musi własnymi siłami usuwać znaczne ilości toksyn, zużywa na to olbrzymią ilość energii. Wydajniejszy proces detoksykacji pozwala nie tylko pozbyć się szkodliwych związków z ustroju, ale przede wszystkim daje możliwość odzyskania cennej energii, która może zostać przeznaczona na rozwój komórek, ich regenerację i podziały, przez co wszystkie procesy fizjologiczne stają się bardziej zrównoważone. Patrzenie na detoksykację tylko przez pryzmat tego czego można się z organizmu pozbyć jest niepełne, ponieważ często najważniejszą korzyścią jest właśnie przywrócenie prawidłowego przebiegu wszystkim procesom metabolicznym.

Polecane produkty:

Spirulina z chlorellą - naturalne oczyszczenie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, odmładza organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia fizyczną i psychiczną kondycję organizmu, dodaje sił wital
Zobacz tutaj ...
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach
Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na flore fizjologiczną. W bardzo dokładny sposób usuwa toksyny z organizmu.
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Nie wahaj się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *