Kolagen do picia
Kolagen do picia

Patogeneza to termin odnoszący się do elementów i środków wpływających na powstanie i rozwój choroby. Jednocześnie jest ona działem patologii odpowiedzialnym za badanie powstawania i rozwoju poszczególnych schorzeń, dzięki czemu można ustalić optymalny i najskuteczniejszy plan zapobiegania im. Stanowi ważną część współczesnej medycyny.

 

Co to jest patogeneza?

Słowo patogeneza wywodzi się z języka łacińskiego. Stanowi połączenie dwóch wyrazów: „patos” – choroba oraz „logo” – nauka. Wyjaśnia to sens patogenezy, jako badanie narodzin chorób. Zgodnie z założeniami patogenezy, czynniki przyczyniające się do rozwoju chorób można podzielić na 3 podstawowe grupy:

  • zależne od wirusa;
  • środowiskowe;
  • zależne od gospodarza.

Jednocześnie nie należy mylić pojęć patogenezy i patofizjologii. Patofizjologia jest bowiem gałęzią patologii, badającą zmiany czynnościowe organizmu bądź funkcjonowanie organizmu w trakcie choroby. Błędem jest również zamienne stosowanie słów patogeneza i etiologia, ponieważ etiologia odnosi się do czynników wywołujących chorobę, zaś patogeneza poznaje mechanizmy, za pomocą których ten czynnik ją wywołuje.

Czym zajmuje się patogeneza?

Badacze zajmujący się oceną patogenezy często zadają sobie pytanie: „w jaki sposób wybrany czynnik ryzyka lub czynnik chorobotwórczy zmienia fizjologiczną reakcję ustroju i wpływa na powstanie danego schorzenia?”. Innymi słowy, patogeneza zajmuje się badaniem dlaczego wybrany czynnik chorobotwórczy wpływa niekorzystnie na organizm ludzki i w jaki sposób powoduje powstanie choroby.

Znaczenie patogenezy

W ostatnich latach można zauważyć znaczny, intensywny rozwój patogenezy. Medycyny i naukowcy coraz chętniej dążą do poznania podłoża chorób, a nie tylko chcą leczyć ich objawy. Poznanie mechanizmów powstawania ma ogromne znaczenie kliniczne, ponieważ pozwala na poszukiwanie metod profilaktyki, czyli zapobiegających rozwojowi tych chorób. Dobra znajomość patogenezy pozwala hamować rozwój schorzeń poprzez wpływ na odpowiednie mechanizmy patogenetyczne.

Patogeneza – przykład

Patogenezę można wyjaśnić na dowolnym przykładzie chorobowym, choćby na przykładzie otyłości. Czynnikami ryzyka (etiologia) są: czynniki genetyczne, nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, stan hormonalny organizmu oraz czynniki społeczne i kulturowe. Skupmy się na czynnikach genetycznych. Zadaniem naukowców zajmujących się patogenezą jest ocena, w jaki sposób czynniki genetyczne przyczyniają się do rozwoju choroby.

Do dnia dzisiejszego wiadome jest, że mutacje mogą dotyczyć genów regulujących pobieranie pokarmu, przemianę materii czy dojrzewanie adipocytów (komórek tkanki tłuszczowej). Otyłość aż 2-krotnie częściej występuje u bliźniąt jednojajowych, niż u rodzeństwa nie będącego bliźniętami. Co ciekawe, możliwe jest również występowanie takich wariantów genów, które chronią przed rozwojem otyłości. Zidentyfikowanie ich ma ogromne znacznie w medycynie przyszłości.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Stachura J., Domagała W., Patologia znaczy słowo o chorobie, tom I, Wydawnictwo Polska Akademia Umiejętności, Kraków 2003.
  2. Wielka Encyklopedia PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.
  3. Wąsowski M., Walicka M., Marcinowska-Suchowierska E., Otyłość – definicja, epidemiologia, patogeneza, Postępy Nauk Medycznych, 4/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami