Aktualizacja

Kaktus - jakie właściwości posiada?Kaktus w ostatnim czasie zyskał dużą popularność, szczególnie jako składnik zdrowych koktajli. Jego cenne właściwości obejmują nie tylko temat zdrowego odżywiania, ale również urody. Dlatego też wielu producentów kosmetyków i cały przemysł kosmetyczny docenia tą roślinę.

Kaktus należy do rodziny sukulentów. Oznacza to, że podobnie jak aloes, potrafi przetrwać w bardzo trudnych warunkach. Kilka miesięcy suszy, brak wody i upały nie są mu straszne.

Kaktusy oprócz swojego charakterystycznego wyglądu stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych. Jak się okazuje mają wiele zastosowań, ponieważ wykorzystuje się je jako składnik kosmetyków, ale również jako doskonały element codziennej diety. Kaktusy jadalne, bo o takich mowa, słyną ze swojego działania profilaktycznego oraz typowo leczniczego. Do jednych z takich gatunków należy opuncja figowa, szczególnie popularna w rejonach basenu Morza Śródziemnego.

Jakie właściwości posiada kaktus?

Warto zauważyć, że coraz częściej pojawiają się wzmianki o tym, że kaktusy pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Jak się okazuje, Nopal (gatunek kaktusa uprawiany w Meksyku) wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę typu II. Wszystko dzięki obecności błonnika pokarmowego, którego zadaniem jest wspieranie procesów trawienia, a co za tym idzie przyspieszanie przedostawania się glukozy do krwi. Ze względu na dość niską zawartość sodu, a wysoką potasu Nopal wykazuje korzystne działanie w chorobach układu krążenia.

Inny gatunek kaktusa nazywany Karnegią Olbrzymią zmniejsza objawy choroby reumatycznej. Z kolei inne można wykorzystać w biegunce, a także wspomagać pracę mięśnia sercowego.

Kaktus również może wspomóc odchudzanie. Ze względu na dużą zawartość błonnika pęcznieje w żołądku, zapewniając uczucie sytości na długi czas. Warto wspomnieć, że osobom z nadwagą poleca się również sok z kaktusa. Jedna jego szklanka zawiera tylko 22 kcal i stanowi źródło witaminy A, witaminy C oraz witamin z grupy B.

Kaktusy to rośliny, które cenne właściwości wykazują również w stosunku do naszej urody. Ich miąższ świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej, cery suchej i zmęczonej. Głęboko nawilża, usuwa nadmiar zgromadzonego sebum oraz czyni skórę pełną blasku. Ze względu na zawartość aminokwasów i przeciwutleniaczy, stosując kaktus w domowej pielęgnacji wpłyniemy nie tylko na odżywianie, ale również na spowolnienie procesów starzenia się skóry.

Jak spożywać kaktus?

Niektóre kaktusy można spożywać w postaci wyciśniętego soku z łodyg lub podobnie jak w przypadku opuncji figowej, spożywać jadalne owoce. Można delektować się zarówno świeżymi owocami, jak i kandyzowanymi.

Dlaczego warto włączać kaktus do codziennej diety?

  • może być stosowany w przebiegu przewlekłych biegunek
  • łagodzi objawy reumatyzmu
  • wykorzystuje się go w okładach na poparzenia i inne rany
  • łagodzi zapalenia stawów
  • niweluje skutki uboczne leczenia nowotworów (chemioterapia)
  • niszczy wewnętrzne pasożyty
  • reguluje ciśnienie tętnicze oraz pracę mięśnia sercowego

Jak stosować kaktusy w pielęgnacji domowej?

Liść kaktusa należy umyć i wyjąć z niego igły. Następnie należy przeciąć go wzdłuż i wyjąć miąższ. Miąższ można używać wsmarowując go bezpośrednio w skórę twarzy, głowy, włosów lub połączyć go z innymi ulubionymi składnikami (najlepiej naturalnymi).

Ciekawostki

  • nasiona oraz owoce niektórych gatunków kaktusów wykorzystuje się do produkcji wina oraz wódki
  • kaktusy stosuje się do produkcji czerwonego barwnika (opuncja)
  • niektóre gatunki kaktusów wykorzystuje się jako oczyszczający szampon do włosów lub ekologiczny płyn do mycia naczyń.
Olej z czarnuszki
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...