Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 27 lipca 2022

Naturalny kolagen - efekty jakich można się spodziewaćNaturalny kolagen to najbardziej rozpowszechnione białko w organizmie człowieka oraz jednocześnie jeden z częściej wybieranych suplementów diety. W kontekście organizmu lokalizuje się głównie w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach, pełniąc niezwykle ważne role. Wraz z upływem lat zmniejsza się fizjologiczna produkcja tego ważnego dla organizmu białka, co sprawia, że kolagen efekty negatywne daje już w okolicach 30. roku życia ze względu na jego występujące braki. To właśnie wtedy szczególnie należy rozważyć suplementację.

Co to jest kolagen naturalny?

Naturalny kolagen, jako element tkanki łącznej, uznawany jest za najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele. W latach 80. XX wieku rozpoczęto wprowadzanie na rynek preparatów zawierających kolagen, początkowo pozyskiwany ze zwierząt. Obecnie dużą popularnością cieszy się kolagen wołowy i kolagen rybi. Trwają także prace nad preparatami zawierającymi kolagen autologiczny, pozyskiwany z hodowli ludzkich fibroblastów.

Cząsteczka naturalnego kolagenu zbudowana jest z aminokwasów, głównie glicyny oraz proliny, a także z hydroksyproliny i hydroksylizyny. Białko charakteryzuje się niezwykle dużą wytrzymałością i elastycznością. Jego najważniejszymi funkcjami w ciele człowieka jest m.in. ochrona narządów wewnętrznych, zapewnianie ciągłości tkanki skórnej czy ochrona stawów. Kolagen zapewnia łączenie wszystkich komórek organizmu, m.in. zębów, chrząstek i naczyń krwionośnych.

Naturalny kolagen efekty jakich można się spodziewać

Kolagen pełni w organizmie człowieka wiele funkcji, a więc sięganie po wysokiej jakości suplement diety również zadziała w podobny sposób. Mowa między innymi o właściwościach kolagenu takich jak:

 • poprawa odporności;
 • przyspieszenie gojenia się ran;
 • sprzyjanie odbudowie uszkodzonej tkanki łącznej;
 • zapewnianie odpowiedniej wytrzymałości tkanki kostnej i chrzęstnej;
 • profilaktyka bólu stawów wskutek ścierania chrząstki stawowej;
 • zmniejszanie podatności na złamania;
 • poprawa nawodnienia wszystkich komórek;
 • spowalnianie tworzenia się zmarszczek.

I wielu innych. Niedobór kolagenu w organizmie skutkuje upośledzeniem funkcji wszystkich tkanek, w których składzie można znaleźć omawiane białko. W efekcie pogarsza się wzrok, włosy zaczynają wypadać, skóra staje się wiotka i sucha, zaczynają boleć stawy i wzrasta ryzyko chorób nowotworowych. Intensywny spadek poziomu kolagenu w organizmie zauważa się zwłaszcza podczas menopauzy i właśnie wtedy na ogół zaczynają się pierwsze problemy z osteoporozą.

U większości osób, u których regularnie był stosowany kolagen efekty były zauważalne już po kilku, kilkunastu tygodniach. Ważna jest jednak regularność stosowania wysokiej jakości produktów.

Naturalny kolagen efekty i wpływ na urodę

Kolagen jest popularnym składnikiem kremów i kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych dla skóry dojrzałej. Znacznie lepsze efekty można jednak uzyskać wybierając naturalny kolagen do picia – cieszy się większą biodostępnością i oddziałuje jednocześnie na wszystkie tkanki, nie tylko skórną. Wraz z upływem lat naturalna synteza kolagenu w organizmie maleje, skóra staje się mało elastyczna, pojawiają się pierwsze zmarszczki. Suplementacja naturalnego kolagenu efekty zapewnia w postaci przywrócenia jędrności skóry, jej odpowiedniego nawilżenia oraz ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (takimi jak promieniowanie UV czy skrajne temperatury).

Suplementacja poprawia również kondycję włosów i paznokci. Warto sięgnąć po naturalny kolagen zwłaszcza wtedy, gdy włosy stają się cienkie, suche i łamliwe. Przy regularnym przyjmowaniu szybko zauważymy, że staną się pełne blasku, mocne i zdrowe.

Jaki kolagen wybrać?

Wybór odpowiedniego kolagenu jest poważną decyzją – nawet regularne przyjmowanie suplementów o małej biodostępności nie przyczyni się do uzyskania oczekiwanych efektów. Kupując preparat należy zwrócić więc uwagę, aby był dobrze przyswajany przez ludzki organizm. Kolagen jest dostępny w formie tabletek, pastylek, kapsułek czy proszku do picia, z czego ostatnia forma jest dla organizmu najbardziej naturalna. Pity przez co najmniej 3 miesiące kolagen efekty przyniesie zauważalne, a spowodowane będzie to uzupełnieniem niedoborów, które występowały. Jest on produktem w pełni bezpiecznym i nie powoduje skutków ubocznych, ponieważ jest to związek występujący fizjologicznie w ciele każdego człowieka.

Naturalny kolagen do picia powinien zawierać w swoim składzie także dodatkowe, naturalne związki, które wpływają na poprawę ogólnego zdrowia i metabolizm kolagenu. Dzięki nim produkt lepiej się wchłonie i będzie lepiej smakować. Mowa tu również o takich składnikach jak m.in. witamina C, witamina E, cynk czy biotyna.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
 2. Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, Nowiny Lekarskie, 3/2010.
 3. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
 4. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami