Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 września 2023

Tabletki z kwasem hialuronowymTabletki z kwasem hialuronowym, jeśli są przyjmowane odpowiednio długo, mogą zrównoważyć większość efektów uzyskiwanych dzięki zabiegom medycyny estetycznej. Oczywiście nie da się za ich pomocą poprawić konturu ust ani skorygować nosa, a tym bardziej powiększyć piersi, ale większość obecnie wykonywanych zabiegów z kwasem hialuronowym to redukcja zmarszczek, a z tym tabletki radzą sobie znakomicie.

Tabletki z kwasem hialuronowym

W czasie zabiegów używa się kwasu innego niż w przypadku suplementów diety. Pierwszy syntetyzowany jest w duże cząsteczki, aby zwiększyć trwałość, natomiast drugi tworzy relatywnie nieduże cząstki, które i tak są trawione i przebudowywane. Ma to poważne konsekwencje, ponieważ w tej postaci kwas hialuronowy działa szybko – jest łatwy do strawienia, a komórki prędko go odbudowują, dając rychłe efekty w spłycaniu zmarszczek – można je zmierzyć nawet w czasie krótszym niż miesiąc. Gdyby do suplementów trafiał kwas hialuronowy używany do zabiegów, nie dawałby żadnych widocznych efektów.

Tabletki z kwasem hialuronowym – czas działania

Zbiegi dają natychmiastowy efekt, który wraz z upływem czasu słabnie. Niestety nawet najtrwalsze typy kwasu nie wytrzymują dłużej niż 18 miesięcy, a większość stosowanych jest resorbowana w 6-12 miesięcy. Jest to natomiast okres, w którym dzięki regularnemu przyjmowaniu tabletek, można niemal zupełnie pozbyć się nie tylko najpłytszych, ale i nieco głębszych zmarszczek (budowa tych najgłębszych nie pozwala na wyrównanie samym kwasem hialuronowym). Wydaje się więc, że zarówno pod względem trwałości, jak i uzyskiwanego efektu tabletki z kwasem hialuronowym mogą pokonać zabiegi.

Kwas hialuronowy na skórę

Spłycenie zmarszczek – ile kosztuje?

Spłycenie zmarszczek metodą medycyny estetycznej to wydatek rzędu co najmniej 1000 złotych. Co gorsze w szczególnych przypadkach może sięgnąć prawie 2500 złotych. Ceny suplementów, nawet tych najdroższych, pozwalają zaoszczędzić i uzyskać podobne efekty, które łatwiej i dłużej utrzymać. Za dobry suplement na kwartał płaci się około 300 złotych, a działa on zarówno na płytsze, jak i na głębsze zmarszczki, za co w klinice trzeb zapłacić około 2000 zł.

Opłaca się? Tak, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że zabiegi z kwasem hialuronowym są mimo znieczulenia dość bolesne. Wprawdzie spłycanie zmarszczek nie wiąże się ze szczególnie silnym bólem, ale uczucie dyskomfortu na pewno się pojawi. Przyjmowanie suplementów nie powoduje niedogodności, a to spora zaleta.

Tabletki z kwasem hialuronowym – bezpieczeństwo

Tabletki z kwasem hialuronowym, podobnie jak kwas hialuronowy używany do zabiegów, może – statystycznie rzecz biorąc – wywołać reakcję uczuleniową. W przypadku suplementów zdarza się to jednak bardzo rzadko, bo kwas jest niemal identyczny z substancją własną organizmu. Po drugie, może i zabiegi nie są szczególnie inwazyjne, ale nawet zastrzyk śródskórny powoduje przerwanie ciągłości tkanek. A to może spowodować na przykład stan zapalny, a samo wstrzykiwanie siniaki lub przekrwienie. Suplement takich efektów nie wywołuje, ponieważ nie działa tak gwałtownie. Z tego samego powodu organizm ma więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, więc reakcje są niezauważalne – widać tylko pozytywne efekty kwasu hialuronowego.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  2. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  3. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  4. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami