Kolagen do picia
Kolagen do picia

IleostomiaIleostomia to operacja polegająca na wyłonieniu części jelita cienkiego poza jamę brzuszną i utworzenie z tego fragmentu stomii. Wykonuje się ją w sytuacjach, gdy z różnych przyczyn (zwykle chorobowych) jelito cienkie nie funkcjonuje w prawidłowy sposób. Po operacji zmienia się styl życia pacjenta, zwłaszcza pod kątem diety.

Ileostomia – na czym polega?

Podczas ileostomii uwidacznia i wyłania się część jelita cienkiego, zwykle jelito kręte. Nacięcie wykonywane jest po prawej stronie brzucha (znacznie rzadziej po lewej stronie) w taki sposób, aby podczas siedzenia czy pochylania się nie została przykryta fałdem skórnym. Jednocześnie wybrane miejsce musi być dobrze widoczne dla pacjenta, aby wszelkie czynności higieniczne były dla niego komfortowe i proste.

Po operacji pacjent nie może kontrolować wypróżnień i wydalania gazów. Obydwa procesy będą następowały automatycznie, bezpośrednio do worka stomijnego. Prawidłowa stomia powinna być wilgotna, koloru różowoczerwonego. Jej wielkość waha się w zakresie od 2 do 3 cm. Najważniejsze informacje, o których powinien wiedzieć pacjent:

  • stomia jest nieunerwiona, dlatego nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, także podczas czynności higienicznych wymagających bezpośredniego dotykania jej;
  • worki stomijne produkowane są w taki sposób, aby pochłaniały sporą część nieprzyjemnych zapachów;
  • worki stomijne są wodoodporne, dlatego można z nimi brać kąpiel lub korzystać z basenu;
  • stomia zaczyna pracować w ciągu kilku dni po operacji.

Wszystko odbywa się w znieczuleniu ogólnym, dlatego podczas operacji pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości czy dyskomfortu. Zabieg jest uznawany za bezpieczny.

Zalecenia po zabiegu ileostomi

Bezpośrednio po utworzeniu stomii chirurg zabezpiecza ranę za pomocą szwów. Mają one charakter rozpuszczalny, dlatego po kilku dniach ulegną wchłonięciu. Po operacji zmienia się styl życia, ponieważ stale należy używać worka stomijnego. Wszelka treść pokarmowa będzie trafiała właśnie do niego. W pierwszych dniach po operacji wydalany przez stomię kał będzie bardziej płynny niż normalnie, jednak po pewnym czasie przyjmie postać bardziej uformowaną. Pielęgniarki przeprowadzają z pacjentem krótki instruktaż wymiany worka stomijnego na nowy oraz przekazują wszelkie zalecenia do domu.

Ileostomia – dieta

Bardzo ważna jest modyfikacja diety. Nie musi być ona specjalna czy bardzo odmienna, nie wiąże się też z rygorystycznymi zaleceniami. Najważniejsze, aby była zdrowa i zbilansowana, dlatego warto przestrzegać poniższych wskazówek:

  • jedz posiłki częściej, ale w mniejszych porcjach;
  • unikaj spożywania posiłków w późnych porach nocnych;
  • jedz powoli i dokładnie przeżuwaj pokarm;
  • spożywaj duże ilości błonnika pokarmowego;
  • unikaj produktów wysokotłuszczowych i słodyczy;
  • pij dużą ilość wody mineralnej, rekomenduje się przynajmniej 2 l płynów dziennie.

Osoby zmagające się z alergiami i problemami trawiennymi jeszcze przed operacją, powinny skonsultować się z dietetykiem i wykluczyć z jadłospisu produkty powodujące dolegliwości.

Życie ze stomią

Życie po operacji ileostomii nie musi różnić się od normalnego życia prowadzonego przez osobę zdrową. Z powodzeniem można uprawiać aktywność, także sporty ekstremalne. Nie ma przeciwwskazań do biegania, korzystania z basenów czy podróżowania po świecie. Należy jednak pamiętać, że rekonwalescencja po operacji trwa około 3 miesiące – w tym czasie zaleca się szczególną ostrożność.

Osoby ze stomią pozostają w związkach partnerskich, zakładają rodziny, mają dzieci, wiodą normalne życie. Fakt odbycia ileostomii w żadnym stopniu nie powinien mieć wpływu na prowadzenie normalnej aktywności seksualnej. Wszelkie zaburzenia w sferze seksualnej, np. problemy z erekcją u mężczyzny, mają podłoże emocjonalne i psychiczne, zwykle związane ze wstydem i skrępowaniem wynikającym z obecności worka stomijnego. Komfort życia można poprawić uczęszczając do psychoterapeuty.

Ileostomia – wskazania

Główne wskazania do wyłonienia ileostomii:

  • choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • znaczne niedokrwienie jelit;
  • niedrożność jelit, gdy nie ma możliwości leczenia oszczędzającego;
  • nowotwór jelita grubego lub jelita cienkiego;
  • uszkodzenie jelita w wyniku urazów mechanicznych, np. w wypadku komunikacyjnym.

Ileostomia zwykle jest ostatecznością, dlatego lekarz kieruje pacjenta na nią dopiero wtedy, gdy nie ma innych możliwości leczenia.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jarosz M., Żywienie chorych ze stomią, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  2. Wallner G., Banasiewicz T., Chirurgia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami