Jesienna wyprzedaż
Jesienna wyprzedaż

Aktualizacja: 29 listopada 2016

Jakie produkty zawierają błonnik?Błonnik (ang. fiber) – wiemy, że go potrzebujemy. Jednak nawet gdy zsumujemy jego ilość w codziennej diecie to wychodzi, że u większości osób występuje niedobór błonnika. Nowa moda na szybkie jedzenie (fast food) spowodowała poważne braki składników odżywczych w organizmie. Zatem jakie produkty zawierają błonnik?

Co to jest błonnik?

Błonnik to część ściany komórkowej, która występuje tylko w owocach, warzywach i zbożu. Wraz z odpowiednią ilością przyjmowania płynów, błonnik odpowiada za szybki transport żywności przez przewód pokarmowy oraz wspomaga jego optymalną pracę. Działa na zasadzie pobierania płynów z organizmu co powoduje, że zwiększa się objętość stolca, dzięki czemu jest on bardziej mokry i nie ma zaparć. Dieta bogata w błonnik może zmniejszyć ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy, a także choroby serca. Ważne jest, aby zwiększać jego ilość stopniowo, gdy mamy niedobory błonnika i zaczynamy go suplementować.

Dzienne zapotrzebowanie na błonnik

 • Kobiety: 25 gram
 • Mężczyźni: 35-40 gram

Bez odpowiedniej ilości błonnika nasz układ trawienny nie funkcjonuje prawidłowo. Zwiększa się również poziom cholesterolu, co może prowadzić do chorób serca oraz zwiększać stany zapalne w organizmie.

Korzyści z przyjmowania produktów z wysoką zawartością błonnika

Dieta bogata w błonnik pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, a także otyłości, chorób serca, zespołu jelita drażliwego oraz kamieni nerkowych. Niektóre badania wykazują, że błonnik może wpłynąć na złagodzenie objawów u kobiet z PMS oraz tych, które są w okresie jakim jest menopauza.

U osób z chorobami przewodu pokarmowego, błonnik może przyczynić się do złagodzenia objawów, ponieważ wpływa na wzrost dobrych bakterii. Podczas gdy szkodliwe, mogące być źródłem problemów trawiennych, są szybciej wydalane z organizmu.

Jakie produkty zawierają błonnik?

W obecnych czasach do dużej ilości przetworzonej żywności, w tym pieczywa i zbóż, dodaje się błonnik. Niestety ten stosowany w tego rodzaju produktach nie jest zdrowy. W rzeczywistości, podobnie może być w przypadku popularnych suplementów z błonnikiem. Dlatego należy zwracać uwagę na to jakie produkty przyjmujemy oraz żeby były one nie tylko pełne błonnika, ale również zawierały dużą ilością niezbędnych składników odżywczych. Ważna jest również wysoka jakość, o której nie można zapominać.

Istnieje wiele list z żywnością bogatą w błonnik. Poniższa, skupia się na naturalnych produktach zawierających błonnik, jak również niezbędnych składnikach odżywczych, które pomagają rozwijać się organizmowi w prawidłowy sposób. Jakie produkty zawierają błonnik? Oto lista:

Owoce bogate w błonnik:

 1. Kokos
 2. Awokado
 3. Jagody
 4. Figi
 5. Gruszka azjatycka

Warzywa bogate w błonnik:

 1. Groszek
 2. Brukselka
 3. Karczochy
 4. Piżmian jadalny
 5. Dynia żołędziowa
 6. Rzepa

Rośliny strączkowe i inne bogate w błonnik:

 1. Ciecierzyca
 2. Czarna fasola
 3. Fasola limeńska
 4. Soczewica
 5. Groch łuskany
 6. Fasola
 7. Chlorella
 8. Spirulina

Orzechy, ziarna i nasiona bogate w błonnik:

 1. Orzechy
 2. Nasiona lnu
 3. Komosa ryżowa
 4. Nasiona Chia
Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, ...
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami